IBM, 'World Community Grid' (İnsani Yardım Programı) adlı projesiyle, AIDS hastalığının teşhis ve tedavisiyle ilgili araştırmalara destek vereceğini açıkladı.

İnsanlık yararına dünyanın en büyük halka açık bilgi işlem şebekesini oluşturmayı hedefleyen IBM, projeyi, herhangi bir zaman diliminde, dünyada bulunan tahmini 650 milyon kişisel bilgisayarın işlem gücünün yalnızca çok azının kullanıldığı gerçeğinden hareketle oluşturdu.

World Community Grid, worldcommunitygrid.org adresine bağlanarak ücretsiz olan yazılımı indiren kişilere, şirketlere, vakıflara, derneklere, üniversitelere ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlara, bilgisayarlarının boşa geçen zamanını araştırmacıların kullanımına açma imkanı sunuyor.

AIDS araştırmalarına ayrılan büyük bir sanal bilgisayar olacak World Community Grid, AIDS hastalarının tedavisinde, ilaçlara direnç gösteren virüse karşı yeni kimyasal stratejiler geliştirmek konusunda önemli bir işlem gücü sağlayacak. Bu sayede, Scripps Araştırma Enstitüsü'nün bünyesinde faaliyet gösteren Olson Laboratuvarı, HIV bulaşan insanlarda AIDS başlangıcını engellemek için daha etkili tedaviler bulmaya odaklanacak.


World Community Grid, bilgisayarların işlem gücünü hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde, AIDS'in tedavisini bulmak isteyen araştırmacıların hizmetine sunuyor. Proje, 100.000'den fazla üye tarafından, dünyadaki 165.000 bilgisayar kullanılarak hayata geçiriliyor. World Community Grid, atıl güçten yararlanarak, araştırmacılara hastalıklarla savaşma, çevresel tehditleri yönetme ya da üretimi artırma konularında yardımcı olan "bilgi işlem altyapısı" sağlıyor.


Üye olmak için öncelikle; worldcommunitygrid.org/viewJoinNow.do adresinden işletim sisteminize uygun programı yüklemeniz gerekiyor. Programı kurduktan sonra; üyelik işlemleri program üzerinden gerçekleşiyor. Daha sonra, program belli bir veri indirip, o veriyi, yaklaşık %50 işlemci gücü kullanarak işliyor, bilgisayarı kullanmadığınız anlarda ise, ekran koruyucu olarak devreye girip, bütün işlemci gücünün kullanılmasını sağlıyor. İşlediğiniz veri tamamlandığı anda, işlenen veriyi sunucuya gönderip, yeniden sunucudan işlenecek veri alıyor.

Program şu anda, çift çekirdekli işlemcilere uygun yapılandırılmadığı için, çift çekirdekli işlemcilerde, yalnızca bir çekirdeği kullanabiliyor. yoğun işlemci gücüne ihtiyaç duyduğunuz anlarda, programın sunduğu, işlemeyi 5 dakikalığına durduran "snooze" seçeneğini veya programı tamamen kapatmayı seçebiliyorsunuz.