Üniversite Türü Devlet
Kuruluş Tarihi 3 Nisan 1975
Rektör Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu
Telefon 0 422 341 00 10
Faks 0 422 341 00 34
Internet www.inonu.edu.tr
E-mail webmaster@inonu.edu.tr
Adres İnönü Üniversitesi, Elazığ Yolu 15. km Malatya
Öğrenim Dili Türkçe
Birimlerin Dağılım 9 Fakülte, 2 Yüksekokul, 10 MYO, 3 Enstitü, 11 Araştırma Merkezi, 5 Bölüm Başkanlığı
Öğrenci Sayısı 19723
Akademik Personel 1101
Bu Yıl Alınacak Öğrenci Sayısı 4206
Barınma
Toplam 3558 kapasiteli yurtlar bulunuyor.

Burs

İnönü Üniversitesi Vakfı ihtiyaç sahibi öğrencilere burs sağlıyor.

Rektörün Adaylara Mesajı

"Sevgili Öğrenciler sizleri 2004-2005 Eğitim-Öğretim yılında aramızda görmek istiyorum. Bu nedenle yapacağınız tercihlerde Üniversitemize de yer vereceğinizi ummaktayım. Üniversiteler bir ülkenin gelecek kuşağını yetiştiren ve tümüyle o ülkenin geleceğini şekillendiren kurumlardır. Ülkenin kalkınmışlığı ve geleceğe olan güveni, Üniversite yaş gurubundaki okullaşma oranı ve eğitimin niteliği ile doğrudan ilgilidir. Ülkemizin bugünkü koşullarında, üniversite yaş gurubundaki gençlerin ancak yüzde 10-15'i üniversite de okuma olanağına kavuşmaktadır. Bu oran gelişmiş ülkelerde %40-60'dır. Bu nedenle önemli bir başarı göstererek elde ettiğiniz yüksek öğrenim görme olanağını eğitim açısından çok iyi değerlendirmeniz gerekir."

Genel Bilgi

İnönü Üniversitesi öğrencileri, istekleri ve ilgi alanlarına göre topluluklara üye olmakta ve çok yönlü bir sosyal yaşam içine girebilmekte. Toplam 25 topluluk bulunuyor. Bu topluluklara her yıl yenileri eklenerek faaliyetlerini sürdürüyor.

Üniversitenin desteklediği öğrenci toplulukları, yıl boyunca konferans, seminer, panel gibi bilimsel toplantıların yanı sıra, konser, tiyatro, görsel sanatlar, sinema, edebiyat vb. dallarda söyleşi, sergi gibi sosyal ve kültürel etkinlikler düzenliyor.

öğrencilerimize spor faaliyetlerini yürütebilmeleri için 750 kişi kapasiteli kapalı spor salonunun yanı sıra; tenis kortları, futbol sahaları, voleybol-basketbol sahaları ve yarı- olimpik açık yüzme havuzu ile geniş spor olanakları var.