Üniversite Türü Devlet
Kuruluş Tarihi 20 Temmuz 1982
Rektör Prof.Dr. Osman İNCİ
Telefon 284-214 4210
Faks 284-293 1450
Internet www.trakya.edu.tr
E-mail rektorluk@trakya.edu.tr
Adres Trakya Ünv. Rektörlüğü 2250 Karaağaç Edirne
Öğrenim Dili Türkçe
Birimlerin Dağılımı 8 fakülte, 3 enstitü, 4 yüksekokul, 1 konservatuar, 20 meslek yüksekokulu, 14 araştırma ve uygulama merkezi.
Öğrenci Sayısı 27476
Akademik Personel 1519
Bu Yıl Alınacak Öğrenci Sayısı 9199
Barınma
Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı yurtların yanı sıra birçok özel yurtta bulunuyor.

Burs

Maddi durumu iyi olmayan öğrencilere Trkaya Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bütçesi ve Üniversite Vakfı tarafından karşılıksız burs veriliyor.

Rektörün Adaylara Mesajı
"Trakya Üniversitesi çağdaş, laik yapısını ve Cumhuriyet kazanımlarını korumak ve kollamakta kararlıdır. Bilim veeğitim kadrosu ile Avrupa Üniverisetisi olma yolunda hızlı ve kararlı adımlar atmaktadır. Üniversitemiz bu açıdan önemli ölçüde yol almıştır. Demokrasi ve laikliğin kalesi olan, Trakya il ve ilçelerinde toplam kalite iyileştirme ilkeleri ve çağdaş eğitim anlayışı ile her türlü huzur ve güven ortamında Avrupa Konseyi 2004 Yılı Avrupa Müze Ödülünü kazanmış bir üniversited eğitim yapmak istiyorsanız sizleri üniversitemize bekliyoruz"

Genel Bilgi
Trakya Üniversitesi üç il, 16 ilçeye yaylmış , 8 fakülte, 3 enstitü, 4 yüksek okul, bir konservatuar, 20 meslek yüksek okulu, 14 araştırma ve uygulama merkezinden oluşuyor. Öğretim dili Türkçe olan üniversitede mühendislik- mimarlık fakültesi makine mühendisliği bölümünde bir yıl süreli İngilizce hazırlık programı uygulanıyor.

Trakya Üniversitesi Türkiye'nin en batısında üç ile yayılmış durumda. Kız ve erkek öğrencilerin barınmaları için üç ilde de öğrenci yurtları mevcut. Öğrenci ve personelin yaz tatilinde gidebileceği Enez, Şarköy öğrenci eğitim ve dinlenme tesisleri, Erikli sosyal tesisleri bulunuyor. Üniversiteye bağlı birimlerde öğrenim gören öğrencilerin sağlık sorunları Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı'nca çözülüyor. Üniversitede öğrenim gören ve ailesi herhangi bir güvenlik kurumuna bağlı olmayan öğrenciler Mediko Sosyal Sağlık Merkezi'ne tedavi için başvuruyor. Yatarak tedavi gören öğrencilerin tedavi masraflarının tamamı, ayakta tedavi görenlerin ise ilaç bedellerinin yüzde 90'ı Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Öğrenci Sosyal Hizmetler Bütçesinden, yüzde 10'u ise öğrenci tarafından karşılanıyor.

Beslenme hizmetleri, Üniversitenin öğrencilere sunduğu en temel hizmetlerden biri. Özel şirketler tarafından yürütülen yemek hizmeti, öğrencilere 4 çeşit olarak veriliyor.