Üniversite Türü Vakıf
Kuruluş Tarihi 1997
Rektör Rektör: Prof. Dr. Aytekin BERKMAN
Telefon 0 216 626 10 50
Faks 0 216 626 10 70
Internet www.maltepe.edu.tr
Adres Marmara Eğitim Köyü 34857 Maltepe İstanbul
Öğrenim Dili Türkçe
Ücret Hazırlık sınıfı 8 milyar 500 milyon lira, Tıp Fakültesi 15 milyar lira, Hukuk, İletişim, Mühendislik, Mimarlık, İktisadi ve İdari Bilimler, Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü 11 milyar lira, Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü, Felsefe, Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümü 9 milyar lira (KDV hariç)
Birimlerin Dağılımı 9 Fakülte 2 Enstitü 1 Yüksekokul 24 Öğretim Programı
Öğrenci Sayısı 3767
Akademik Personel 420
Bu Yıl Alınacak Öğrenci Sayısı 1515

Barınma

Maltepe Merkez Kampüs içinde öğrenci evleri bulunuyor.

Burs

Üniversitede üç yarı burs veriliyor. YÖK tarafından verilen bursun yanı sıra başarı ve spor bursları da var.

Rektörün Adaylara Mesajı

"Üniversiteler ürekten , katılımcı ve araştırmacı, bilgiye ulaşmayı öğrenmiş, bağımsız düşünme alışkanlığı kazanmış bireyler yetiştirmelidir. Biz Maltepe Üniversitesi olarak, insani değeri herşeyin önünde tuttuğumuz, sevgi ve dayanışmanın öne çıktığı eğitim ortamımızda, yukarıdaki nitelikleri kazanmış bir yüksek öğretim gençliği yetiştirme misyonu ile eğitim yapmaktayız. Bu evrensel ölçütlerin yanında, önem verdiğimiz diğer hedef, ülke ve dünya sorunlarına duyarlı, Cumhuriyet ilkelerini özümsemiş ve bu ilkelere sahip çıkma bilincini kazanmış bir gençliği yarınlarımıza hazırlamaktır"

Genel Bilgi

Maltepe Üniversitesi İstanbul Marmara Eğitim Vakfı tarafından kuruldu. Eğitime ayrılmış binaların dışında 500 öğrenciyi barındırabilecek öğrenci evlerinin de bulunduğu Marmara Eğitim Köyü, sosyal ve kültürel etkinliklerle, spor etkinlikleri açısından gereksinimleri karşılayacak olanaklarla donatılmış.
Kampusta tam olimpik yüzme havuzları, açık kapalı basketbol ve voleybol sahaları, futbol sahaları, tenis kortları, badminton , jimnastik, bilardo, mini golf sahaları, buz pateni pisti bulunuyor.

Üniversitede görsel medya ve dia laboratuvarları , sınırsız internet bağlantılı bilgisayar laboratuvarları , telekomünikasyon teknolojisini kullanmaya yönelik yazılımlar var.

Üniversitenin eğitim öğretim dili Türkçe. Üniversite hedefini ise "Cumhuriyetin temel ilkelerini özümsemiş, Atatürkçü, laik, demokrasinin tüm kurallarına uyan, insan haklarına saygılı, çağdaş, aydın insanları Türkiye'nin geleceğine hazırlamak" olarak açıklıyor.