Üniversite Türü Devlet
Kuruluş Tarihi 1976
Rektör Prof.Dr.Baki KOMSUOĞLU
Telefon 0 262 324 99 10 (10 Hat)
Faks 0262 331 39 00
Internet www.kou.edu.tr
E-mail web@kou.edu.tr
Adres Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü Anıtpark Yanı 41300 İzmit/KOCAELİ
Öğrenim Dili Türkçe
Birimlerin Dağılımı 9 fakülte, 3 yüksekokul, 17 meslek yüksekokul ve 3 enstitü.
Öğrenci Sayısı 36071
Akademik Personel 1692
Bu Yıl Alınacak Öğrenci Sayısı 13160
Barınma
Öğrenciler Kredi Yurtlar Kurumu'na bağlı yurtlardan yararlanabiliyor. Yurt kapasitesi ise 2361
Burs
Burs verilmiyor

Rektörün Adaylara Mesajı

"Avrupa Birliği uyum çalışmalarına paralel olarak dünyadaki gelişmeleri yakından izleyen, üreten, araştıran, aydın ve ulusal kimlik bilinçli bireyler yetiştirmek öncelikli amacımızdır. Üretken, deneyimli, demokrat ve laik öğretim kadromuzla bu amacımızı gerçekleştireceğimize olan inancımın tam olduğunu belirtmek istiyorum.

Genel Bilgi

Avrupa Üniversiteler Birliği'nin üyesi olan Kocaeli Üniversitesi, yabancı üniversitelerin bazıları ile iletişim halinde. Bochum Üniversitesi ile yapılan anlaşma çerçevesinde; Mühendislik Fakültesi Mekatronik Bölümü'ne alınacak öğrenciler isterlerse 3. sınıfı Bochum Üniversitesi'nde okuyabilecekler. Ayrıca Güney Kore Pukyong , Romanya İaşi ve Bulgaristan Varna Teknik Üniversiteleri ile işbirliği anlaşmaları var. Avrupa Birliği Socrates - Erasmus programı çerçevesinde 8 Avrupa Üniversitesi ile ikili anlaşmalar imzalandı. Tıp Fakültesi Hollanda'dan Maastricht , Almanya'dan Humbolt , Yunanistan'dan Girit; Fen-Edebiyat Fakültesi ve Kimya bölümü İngiltere'den Nottingham Trent ve Polonya'dan Marie Curie ; Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği bölümü ve İİBF İşletme bölümü Almanya'dan Kassel ; Mühendislik Fakültesi Mekatronik bölümü Almanya'dan Bochum ; Mimarlık bölümü Berlin Teknik üniversiteleri ile öğrenci ve öğretim üyesi değişimi anlaşmaları imzaladılar. Leonardo da Vinci programı kapsamında Gebze MYO, Kandıra MYO, Asım Kocabıyık MYO toplam 4 proje ile öğrencilerini Avrupa'da staja gönderecek.

Üniversitede 1 kapalı spor salonu ile Veziroğlu Yerleşkesi'nde 2 açık Tenis Kortu, Plaj Futbol ve Voleybol Sahası, Derbent'te Tenis Kortu ve Açık Yüzme Havuzu var.