Üniversite Türü Devlet
Kuruluş Tarihi 3 Temmuz 1992
Rektör Prof.Dr. Tahsin Nuri DURLU
Telefon (318) 357 36 94 - 357 36 44
Faks (318) 357 38 94
Internet www.kku.edu.tr
E-mail info@kku.edu.tr
Adres Kırıkkale Ünv. Rektörlüğü Ankara Yolu 7. km 71450 KIRIKKALE
Öğrenim Dili Türkçe
Birimlerin Dağılımı 8 fakülte, 3 enstitü, 1 yüksekokul 2 meslek yüksekokulu ile 5 uygulama ve araştırma merkezi
Öğrenci Sayısı 11.454
Akademik Personel 811
Bu Yıl Alınacak Öğrenci Sayısı 3600
Barınma
Kredi ve Yurtlar Kurumuna Bağlı Olarak Merkez Kampüste 850 kişilik erkek, 1100 kişilik kız yurdu; Keskin Kampüste 160 kişilik erkek, Keskin ilçe merkezinde 200 kişilik kız yurdu hizmet vermekte.Yurt: Üniversitemizin kendine ait bir yurdu bulunmuyor.
Burs
Kırıkkale üniversitesi Yönetim Kurulu Kararı ile başarılı ancak maddi olanakları yetersiz öğrencilere burs veriliyor.
Rektörün Adaylara Mesajı
"Üniversitemiz temel işlevlerinden birisi olan bilimsel araştırmalar alanında gerçekleştirdiği çalışmalar ile ülkemizdeki sayılı üniversiteler arasında yerini almıştır. Teknik donanım açısından en son teknoloji ile kurulmuş laboratuarlarımız birkaç yıl önce faaliyete geçen ve bugün sadece Kırıkkale'de değil, çevre illerden gelen hastalara da sağlık alanında en kaliteli hizmeti sunan Tıp Fakültesi Süleyman Demiral Araştırma ve Uygulama Hastanemiz, lisarsüstü çalışmaların gerçekleştirildiği enstitülerimiz, çevre, el sanatları, yabancı dil eğitimi ile üniversitemiz Anadolu'nun ortasında güçlü bir eğitim ve araştırma merkezi olmuştur."
Genel Bilgi
Kırıkkale Üniversitesi; 8 fakülte, 3 enstitü, 1 yüksekokul 2 meslek yüksekokulu ile 5 uygulama ve araştırma merkezinden oluşmakta.
Kütüphanelerin tümünde toplam 31 bin dolayında Türkçe, 9 bin dolayında yabancı dilde olmak üzere yaklaşık 40 bin cilt kitap,tamamı ciltli 400'ü aşkın dergi bulunmakta; 88'i yabancı dil, 29'u Türkçe olmak üzere toplam 117 süreli yayının aboneliği devam etmekte.
Kırıkkale Üniversitesi'nde öğrencilerin boş zamanlarını spor yaparak değerlendirebilmelerine imkan vermek üzere, Merkez Kampüs'te bir halı ve iki toprak olmak üzere üç futbol, 3 voleybol, 2 basketbol sahası, tenis kortu, kondisyon merkezi, ısıtmalı yüzme havuzu ve sauna var. Keskin Kampüsü'nde de çeşitli spor alanları bulunuyor.
Düzenli olarak spor etkinliklerini organize etmek üzere kurulan Kırıkkale Üniversitesi Spor Kulübü, hem bölümler arası karşılaşmalar düzenliyor hem de Kırıkkale Üniversitesi takımlarının üniversiteler arası yarışmalara katılmasını sağlıyor.
Kırıkkale Üniversitesinde her öğrenciye gerekli düzeyde bilgisayar bilgisi kazandırmak için her fakülte ve yüksekokulda tüm öğrencilerin yararlanabileceği kapasitede bilgisayar laboratuarları hizmet veriyor.