Göz Temizliği Nasıl Yapılır? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Göz Temizliği Nasıl Yapılır?

 1. Göz Temizliğinde Yanlış İnanışlar

  Göz temizliğinde halk arasında sık yapılan bazı yanlış uygulamalar mevcuttur. Göze çayla kompres, tükürmek, kaçan bir şeyi dil ile almak ve benzeri yanlış uygulamalar; gözde mikrobik hastalıkların oluşmasına davetiye çıkarmaktadır.

  Göz Temizliği Nasıl Yapılır?


  Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kuddusi Erkılıç yaptığı açıklamada, sağlıkla ilgili her alanda olduğu gibi göz konusunda da halk arasında birçok yanlış inanış bulunduğunu söyledi. Göz temizliği konusunda halk arasında yapılan birçok uygulamanın, tıpta yeri olmadığını kaydeden Erkılıç, ilaç sektöründeki gelişmelerle artık bu tür uygulamalara gerek kalmadığını bildirdi.


  Erkılıç, göz temizliği konusundaki bazı yanlış inanışları şöyle sıraladı:

  Ilık çay ve sütle kompresin gözü temizlediğine inanılıyor. Bunlarla sadece sıcaklıklarından dolayı masaj etkisi olduğu için kısmen rahatlama sağlanabilir, ancak hiçbir faydası yok. Aksine hijyenik ortamlarda yapılmadığında mikropların göze rahatlıkla yerleşmesine neden olur. Gözde kızarma ve sulanma durumlarında bazı insanlar, başkasının göze tükürmesinin faydalı olacağına inanıyor.

  Göze bir şey kaçtığında da dil ile o şeyi alması da yanlış bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Bu durumlarda da başkalarının taşıdığı mikrobik hastalıkların kolayca yayılması sağlanıyor. Yani bu tür uygulamaların tıpta yeri olmadığı gibi fayda yerine birçok zararı da beraberinde getirmektedir.


  Güncelleme : 2017-11-12

Konu Etiketleri

çay deminin cilde faydaları, göz temizliği nasıl yapılır, göze çay damlatmak zararlımıdır, göze zararlı alışkanlıklar

  Okunma: 2106 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -