Isparta İlimiz - Isparta Hakkında Genel Bilgiler - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Isparta İlimiz - Isparta Hakkında Genel Bilgiler

 1. Isparta

  Isparta''nın ilkçağlardaki tarihi, öncelikle Pisidia bölgesinin genel tarihi akışı içinde ele alınmalıdır. Gerçekte, Isparta ve çevresinde Hititlere ait bazı eserlerin ele geçirilmiş oluşu, bu bölgedeki Hitit hakimiyetine işaret ederse de, Isparta''nın bu devirlerdeki şehir tarihini, tam anlamıyla açıklığa kavuşturmak mümkün değildir.

  Tarihi dönemlerde Hitit egemenliği altındaki bu bölgeye daha sonra İyonlar ve Lidyalılar hakim olmuşlardır. M.Ö. 546 tarihinde Perslerin, Lidya Devletini yenmesi ve Anadolu''ya hakim olmaları ile Isparta, Perslerin üstünlüğünü kabul etmek zorunda kalmıştır.

  Name:	Isparta-Egirdir-1.jpg 
Views:	1881 
Size:	48,2 KB (Kilobyte) 
ID:	21281


  Büyük İskender, M.Ö.333 yılında Lidya''yı alarak tarihi Asya seferine başladı. Önce Sagalassus'u alan İskender, daha sonra Dinar'a geçerek Pisidia''nın tamamını ülkesine bağlamış oldu.

  Pisidia, İskender İmparatorluğunun parçalanması ile Seleukos''ların hissesine düştü. Daha sonra da Bergama Krallığına bağlandı. Bu Krallığın M.Ö.II.yy'da yıkılmasını izleyen günlerde, Romalılar Anadolu''yu ele geçirmiş oldular.

  Ağlasun'un eski önemini kaybetmesinden sonra Isparta, Pisidia Piskoposluğunun (Daha sonra Rum Metropolitliğinin) Merkezi haline geldi.

  Roma yönetiminin ikiye ayrılması üzerine Isparta ve çevresi Doğu Roma İmparatorluğuna bağlanmış oldu.

  Name:	%C4%B1sparta-e%C4%9Firdir-g%C3%B6l%C3%BC.jpg 
Views:	1912 
Size:	36,5 KB (Kilobyte) 
ID:	21282

  TARİH ÖNCESİ DÖNEMLERDE ISPARTA

  Yörenin yerleşme tarihi paleolitik dönemle başlamaktadır. 1944 yılında Şevket Aziz Kansu döneminde yapılan incelemeler sonucunda, Bozanönü Ovasının ortasında bulunan Kapıini Mağarası, üst paleolitik eserleri vermektedir. Keçiborlu'nun Gümüşgün (Baladız) yakınlarında Prof. Louis'in yaptığı kazılarda, Mezolitik çağına ait "Mikrolit" adı verilen çakmak taşlarına rastlanmıştır.

  Tarih öncesi çağın üçüncü dönemi, neolotik devri olmuştur. Bu devire ait Yeniköy (Ş.Karaağaç) Höyüğündeki buluntular bunu doğrulamaktadır. Toprak Tol Höyüğü ve Köşktepe'de rastlanan küp mezarlar ile ele geçen başka buluntular, Isparta'daki yerleşimin Kalkolotik dönemde de var olduğunu göstermektedir. Kalkolotik dönem sonrası Tunç Kültürleri, Pisidia ovasında oldukça yaygın bir biçimde gözlenebilir.


  467 - Isparta İlimiz - Isparta Hakkında Genel Bilgiler

  1?imgmax=512 - Isparta İlimiz - Isparta Hakkında Genel Bilgiler  Gölcük

  468 - Isparta İlimiz - Isparta Hakkında Genel Bilgiler

  469 - Isparta İlimiz - Isparta Hakkında Genel Bilgiler


  470 - Isparta İlimiz - Isparta Hakkında Genel Bilgiler

  471 - Isparta İlimiz - Isparta Hakkında Genel Bilgiler   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2008-06-16 #2
  ahhhhh ıspartam ahhhhhhhh çok ösledim orayı yhaaaa:(

 3. 2009-01-29 #3
  58 - Isparta İlimiz - Isparta Hakkında Genel Bilgiler

  59 - Isparta İlimiz - Isparta Hakkında Genel Bilgiler
  60 - Isparta İlimiz - Isparta Hakkında Genel Bilgiler
  61 - Isparta İlimiz - Isparta Hakkında Genel Bilgiler


  62 - Isparta İlimiz - Isparta Hakkında Genel Bilgiler

  63 - Isparta İlimiz - Isparta Hakkında Genel Bilgiler


 4. 2009-06-20 #4
  310 - Isparta İlimiz - Isparta Hakkında Genel Bilgiler

  Isparta Gül ve Halı Festivali başladı

  Isparta'da Valilik ve Belediye tarafından bu yıl 10. su düzenlenen 'Uluslararası Gül Halı Kültür ve Turizm Festivali' başladı. Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, festival ile Isparta'nın gül ve halısının dünya ülkelerine de tanıtılmış olacağını belirtt  Kaymakkapı meydanında düzenlenen törende festival geçiş korteji ile birlikte yurt dışından gelen Makedonya, Bulgaristan, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Gürcistan ve Acaristan'dan gelen öğrenciler tarafından halk oyunları gösterileri yapıldı.

  Festivalin açılışında konuşan Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, festivalin aslına uygun hale getirilerek kutlandığını söyledi. Festivalde Isparta'nın gül ve halısının dünya ülkelerine de tanıtılmış olacağını belirten Günaydın, "Böylece festivalimiz gerçek kimliğine kavuşmuş olacaktır. Üç gün sürecek olan festivalimize tüm halkımı buradan davet ediyorum. Vatandaşlarımıza yoğun çalışma temposu içerisinde üç gün de olsa yaşamın ağır şartlarından uzaklaştırarak onların eğlenmelerine fırsat tanıyacak olan bu festivalimiz şehrimizin tanınması için de büyük bir fırsat olacaktır." dedi.
  Festivalin birlik ve beraberliğe, kaynaşmaya vesile olmasından dolayı önemli olduğunu dile getiren Vali Ali Haydar Öner, Isparta'nın sembolü haline gelen gülü tanıtmak adına daha büyük organizasyonlarla yeni açılımlar sağlamanın gayreti içinde olduklarını söyledi.

  MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz da gül ve hacılığın sorunlarını yakından takip ettiğini ve meclis kürsüsünden bunları dile getirdiğini kaydetti. Korkmaz, her ülkenin kendisine has ürünleri olduğunu, Isparta'nın da gülü ve halısı ile meşhur olduğunu belirterek, "Türkiye'de sembol ürünler, örneğin fındığa verilen destek gibi güle de destek primi verilmeli. Gül ve gül ürünlerine ihracat teşviki getirilmeli. ÖTV, KDV kaldırılarak ya da azaltılması gerekiyor." diye konuştu.

  Festival, Atatürk Stadyumu'nda halk oyunları animasyon gösterileri arasında amatör ses yarışmaları, konserler, havai fişek gösterileriyle devam edecek.

  Sunuculuğunu daha önceden bilip tanıdığımız Aynı zamanda halkımız tarafından çok beğenilen, Esra Ceyhan'ın yapacağı festival dolu dolu geçecek.


  Basın Bürosu Kanalıyla bir açıklama yapan başkan Günaydın konuyla ilgili olara'' Festivalin İlkini de düzenlemek bizlere nasip olmuştu. Bizim dönemimizde festival gerçekten Uluslar arası bir boyuta taşınmıştı. Zamanla bizden sonra amacından uzaklaşarak sadece bir eğlence festivali halini aldı.

  Yine şimdi Sayın Valimizle birlikte 10.Uluslararası Isparta Gül halı kültür ve turizm festivalinin Ulusal bir boyut kazanması için tüm imkânlarımızı seferber ettik. 19-20-21 Haziran günleri Halkımıza unutulmaz bir festival programı hazırladık. Sunuculuğunu halkımızın çok beğendiği ve Isparta'lının tanıdığı program yapımcısı Esra Ceyhan yapacaktır. Her zaman olduğu gibi, Başkal yine konuğumuz olacaktır. Mustafa Yıldızdoğan, Yavuz Seçkin, Niran Ünsal, Kutsi, Linet doyumsuz eserlerini Isparta'lılarla paylaşacaklar. Ayrıca tüm Türkiye'nin sevdiği şarkılarıyla herkesin kanını kaynatan, İsmail YK Isparta'lılara doyumsuz saatler yaşatmış olacaklar.

  Festivalde ise şimdiye kadar görülmemiş ışıklı araçların geçişleri, kortej geçişleri, animasyon gösterileri, sokak basketbolu, çocuk tiyatrosu, şiir dinletileride yerini almış olacak. Amatör ses yarışmasına yine ilginin yoğun olması bekleniyor. Yurtiçi ve yurt dışından folklor ekipleri misafirimiz olacaklar. Çocuklarımız için oyunland şehir merkezinde kurulmuş olacak. Festival programının tamamı şehir merkezinde yapılmış olacak. Yine halk otobüslerimiz halkımızın ulaşımı için festival boyunca gece 02 ye kadar çalışacaklardır. Halkımızı yaz ayına girdiğimiz bugünlerde biraz mutlu edebilirsek. Isparta'mızı yurtdışında tanıtabilirsek ve esnafımıza açmaları için yardımcı olacağımız satış ve sergi standlarıyla biraz maddi olarak gelir elde etmelerini sağlayabilirsek çok mutlu olacağız''dedi.


  Okunma: 11318 - Yorum: 3 - Amp
Kullanıcı Oylaması: 4/5 - 1