Artan Pilavlar
Artan pilavınızı değerlendirmek için, miktarına bağlı olarak bir ya da iki yumurtayı çırpıp pilavla karıştırdıktan sonra üzerine rendelenmiş kaşar serpiştirip fırına verin

Balı Bozulmadan Saklamak İçin
Balı bozulmadan saklamak için, cam kavanozda ve ışık almayan bir ortamda muhafaza edin.

Balığın Taze Kalması İçin
Balık aldınız ama hemen pişirmek istemiyorsunuz. Bayatlamadan saklayabilmek için, ayıklayıp tuzladıktan sonra hava almayacak bir şekilde alüminyum folyoya sarıp, buzlukta bekletmelisiniz.

Balık Alırken
Balık alırken; parmakla bastığınızda iz kalmıyor, kaslar hemen düzeliyorsa, gözleri parlak ve lekesiz, solungaç kısımları kırmızı ise, balık tazedir. Bayat balık ayrıca, kokusuyla kendini ele verir.

Balık Kızartırken
Çarşıdan büyük bir titizlikle seçerek aldığınız balıkları kızartmak üzere yıkadıktan sonra kurulamanızda fayda vardır . Bu suretle una ve yumurtaya daha iyi bulanmalarını sağlamış olursunuz

Balığın Pulları
Balığın pullarını rahatça ve etrafı kirletmeden temizlemek istiyorsanız balığı bir dakika kaynar suda tutun. Pulların kolayca döküldüğünü göreceksiniz.

Bayatlamis Ekmekler
Bayatlamış ekmeklerin üzerine su serpin ve folyo kağıda sarıp 5-10 dakika fırınlayın. Böylece taptaze olacaktır.

Beşamel Sos Yaparken
Beşamelinizin çok daha lezzetli olmasını istiyorsanız , sütün içine soğan doğrayıp , soğanın tadını alana kadar bekletin

Biberleri Közlemeden önce
Biberleri közlemeden önce kaya tuzuna bularsanız, kabuğunun çok daha kolay soyulduğunu göreceksiniz

Bol Köpüklü Türk Kahvesi
Türk kahvenizin bol köpüklü olmasını istiyorsanız, suyunu buzdolabından kullanin.

Börek Yaparken
Yapacağınız böreğin lezzetli olması ve kıvamında pişmesini istiyorsanız , ateşe koymadan önce birkaç saat bekletin . Usta asçılar , aslında buzdolabında bir gece bekletmenin daha iyi olduğunu söyler

Buzdolabindaki Kokular
Buzdolabınızdaki kokuları gidermenin en iyi yolu bir kaba biraz süt koyup dolabın bir köşesine yerleştirmektir.

Çay Demlerken
Çoğumuzda , çay ne kadar çok demlenirse , tadının o kadar iyi olacağına dair bir hüküm vardır . Bu tamamen yanlıştır . Çayın uzun süre demlenmesi , içindeki bazı maddelerin oranını değiştirecek , bu da çayın tadını etkileyecektir . Çayınızı en fazla 10 dakika demleyin , o zaman çayınız daha lezzetli olacaktır.

Ciger Kizartiken
Kızartma yaparken ciğerleri bulayacağınız una bir kaşık karbonat koyarsanız ciğerin daha yumuşak kızarmasını sağlarsınız

Cilek Hakkinda
Satın alırken:
Canlı kırmızı renkli ve lekesiz olanları seçin. Paketlerde satılanları kontrol ederek alın. Satın aldıktan hemen sonra tüketin. Buzdolabında 1-2 gün saklayacaksanız saplarını koparmadan ve yıkamadan geniş bir kâse içinde saklayın

Nasıl yıkamalı?
Çileklerin saplarını ayıklayın. Akar suyun altında hızla yıkayıp süzün. Yıkama suyuna limon suyu ve sirke ilave edebilirsiniz.

Dondurma işlemi
Çileği 1 yıl süreyle dondurarak saklayabilirsiniz. Bunun için taze, sert ve olgun olanları buzlu suda iyice yıkayın. Saplarını temizleyip kâğıt havlu ile kurulayın. Havası mümkün olduğunca alınmış bir kap veya poşetlere doldurup derin dondurucuya yerleştirin.

Deniz Ürünlerini Seçerken
İstakoz alırken kabuğuna biraz daha yakından bakın . Eğer kırçıllaşmışsa , bu onun yaşlı olduğunu gösterir . Balığın tazesi parlak gözlerinden , koyu kırmızı süzgeçlerinden anlaşılır . Bir de pulları gevşek olmamalıdır . Midye , istiridye gibi kabuklu deniz ürünlerini , elinizle şöyle bir tartın . Ne kadar ağırsa , o kadar tazedir

Dondurulmuş Gıdaları Kızartirken
Dondurulmuş gıdaları kızartmak isterseniz ve gıdalar küçük parçalar halindeyse çözülmesini beklemeden kızartabilirsiniz.

Donmuş Balığınızı Pişirmek Istediğinizde
Donmuş balığınızı pişirmek istediğinizde eritme işlemini sütün içinde yapın. Süt, hem don tadını alır hem de balığın daha lezzetli olmasını sağlar

Ekmegin Küflenmemesi için

Ekmegin küflenmemesi için ekmek kutusuna artan ekmeginizi koyarken ufak bir kabin içine tuz koymayi da ihmal etmeyin.

Et Hakkinda Bilinmesi Gerekenler

Eti kaynamış suya atın. Hem tadı güzel olur hem de et suyu arı kalır. Et suyuna biraz baharat ekleyip çorba yerine sıcak sıcak servis yapabilirsiniz.
Eti haşlarken bırakın köpürdükçe köpürsün. Acılığı azalır.

Et yemeğinizi bir gün önceden hazırlayın. Pişirdikten sonra bekletin. Ertesi gün etsuyunun yağları daha çabuk çözlülür.
Patatesle eti ayrı tencerelerde (ikisi de tuzlu suda) haşlayın. Çünkü patates et suyunu bulandırır.
Kemikli eti ayrı pişirin. Tencerede çok az et suyunda haşlayın veya alüminyum folyoya sarıp fırına verin. Böylece et kemikten ayrılmaz.

Et Pişirirken

Benmari usulü pişirme, yemeğin tencerenin altında yanan ateşle temasının önlenmesi amacıyla, içinde su olan bir tencerenin içine oturtularak yavaş yavaş pişirilmesi yöntemidir.Bu yöntem tercih edildiğinde, alttaki tenceredeki suyun, üstteki tenceredeki yemeğin en az yarısına kadar gelmesine dikkat edilmelidir.

Fırında tavuk pişirirken tavuğu, içinin pişmesi, dışının yanmaması için, göğsü altta, sırtı üstte olacak şekilde tepsiye koyun ve fırınınızı 160 °C'de kullanın.

Fırında pişirdiğiniz tavuğu hemen yemeyecekseniz ve kurumasını da istemiyorsanız, fırından çıktığında üzerine Sana ve limon suyu sürün ayrıcada alüminyum folyoya sarın. Tavuğunuz yumuşacık kalacaktır.

Et, tavuğa göre daha uzun sürede pişer. Eti fırında yapacağınız zaman, fırınınızı 180 °C'ye ayarlarsanız, daha iyi sonuç alırsınız. Eğer eti fırına vermeden önce yağlayacaksanız, yağlı tarafının gelmesine dikkat edin. Tariften yemek yaparken ölçülerin uygulanması büyük önem taşır. Şeker, un gibi malzemeyi kap içinde ölçeceğiniz zaman, yerleştirmek için bastırmaktan kaçının Aksine, hafifçe bir biçimde karıştırın. Tariflerdeki ölçüler buna göre verilmiştir.

Birçok çorbaya, sosa ve pilava lezzet veren et sularının iyi sonuç vermesi için, günlük tüketilmesi gerekir. Et suyunun defalarca kaynatılması, lezzetini bozulmasına neden olur.

Rostoyu pişirdikten sonra 15 dakika bekletip servis yaparsanız, hem lezzeti daha iyi olur, hemde daha rahat kesilir.

Izgara etlerini servis yaparken üzerlerine aromalı bir parça Sana koyarsanız değişik bir lezzet elde edersiniz.

Sote etmek, sebze balık veya etlerin, yağda karıştırılarak veya iri parçalar halindeyseler alt üst edilerek, rengi koyulaşıncaya kadar pişirilmesidir. Sote ederken, pişirilecek malzemenin eşit büyüklükte olmasına dikkat edilmelidir. Küçük parçalar halinde doğranmış sebze, balık veya etler sote edilirken, tava veya tencerenin kapağı kapatılmaz. Ama parçalar büyük ise, gereçler renk aldıktan sonra, kapak örtülerek pişirmeye devam edilmelidir.

Et kavururken tencerenin etrafında biriken (yapışkan) maddeleri sıyırarak tencerenin içine alın. Çünkü bu maddeler bol miktarda aroma içermektedir.

Et Pişirirken

Limon suyu etleri yumuşatır. Sert etler bile limon suyu ilave edilerek pişirilirse hem yumuşak ve lezzetli olur , hem de çabuk pişer . Bir diğer yol ise yoğurtla terbiye etmektir