Malzemeler:

Mum Kalıbı

Uygun kalınlikta fitil

Parafin

Mum boyası

Koku

Eritme kapları (Su dolu geniş bir kap, icinde parafini eritmek için daha küçük bir kap)

Termometre

Isıtıcı

Kalıplı Mum Nasıl Yapılır?


Kalıbınızı dolduracak kadar parafini ve bunun yüzde 10-15'i kadar strik asiti eritme kabına alarak, içi su dolu genişçe bir kapta benmari yöntemi ile erimeye bırakın. Dikkat edin parafinin içine su damlamasın. Kalıbınız plastikse, dibini ısıtılmış bir çivi vs. yardımıyla tam ortadan delin. Mumun kalıptan kolay çıkması için Arap sabunu-su karışımı hazırlayın ve bir fırça yardımıyla bu karışımı kalıbınızın iç kısmına güzelce sürün. Sonra kağıt peçeteyle iyice kurulayın. Fitilinizi bir ucundan tutarak erimiş olan karışıma batırın, diğer ucundan tutarak tekrar batırın ve donmaya bırakın. Donan fitili kalıbın içine geçirin. Fakat dikkat edin filitin 1 cm'lik kısmı kalıbın dışında kalsın. 1 cm'lik fitilin üzerine küçük bir kağıt parçası koyun, fitilin üzerini cam macunu ile kapatarak kalıbın dibine yerleştirin. Fitilin diğer ucunu, kalıbın ağzına ortalayarak yerleştireceğiniz bir kalem ya da tahta çubuğa tutturun. Kalem ya da çubuk, kalıbın içine düşmeyecek genişlikte olmalı. Fitili kalıbın tam ortasına gelecek şekilde ayarlayın. Şayet boya kullanacaksanız karışımınızı dilediğiniz şekilde renklendirebilirsiniz. Az miktarda boya ile açık renk, daha fazla boya ile daha koyu renk mumlar elde edersiniz.

Koku kullanmak isterseniz de mumunuz 80 - 85 C°'ye geldiğinde kokuyu ekleyin ve karışmasını sağlayın. Koku miktarını belirlerken mutlaka üreticinin tavsiyesine uymanızı salık veririz. Karışımınızı bu sıcaklıkta ağır ağır, fitilin hizasından kalıba dökün. Kalan karışımı saklayın, daha sonra gerekli olacak. Hava kabarcıklarını gidermek için bir çıta vs. yardımı ile kalıbın her tarafına hafifçe vurun. Mum, donarken, fitilin çevresinde küçük bir çukur oluşturur. Kalıbınızın dışı soğuduğunda ve fitilin çevresinde çukur oluştuğunda bunu doldurmanın zamanı gelmiş demektir.

Biraz önce bir kenara ayırdığınız kalan karışımınızı yine 80 - 85 C° sıcaklığa getirin ve mumunuzun dip kısmının düz olması için yeterince karışım dökerek çukuru doldurun. Tamamen donduğunda ters çevirerek mumunuzu kalıptan çıkarabilirsiniz.
Mum yapmak bu kadar basit. Fakat dikkat etmeniz gereken güvenlik önlemleri de yok değil. Parafini kesinlikle gereğinden fazla ısıtmayın. Fazla ısınan parafinin yaydığı buhar sağlığınıza ciddi biçimde zarar verebilir. Parafini daima benmari yöntemiyle eritin. Mumu daima açık alevden uzakta bulundurun.

Alev alan mumun üzerine kesinlikle ama kesinlikle su dökmeyin. Mumu ısıtırken elinizin altında daima bir tencere, kavanoz vs. kapağı, karbonat ve kimyasal yangın söndürme malzemesi bulundurun.

Tencere ya da kavanoz kapağı eritme kabının içinde oluşan alevleri havasız bırakarak söndürmek için kullanabilirsiniz. Cildinize sıcak mum dökülürse hemen soğuk suya tutun ve daha sonra mumu çıkarın. Ve son olarak da mumu asla kanalizasyona dökmeyin. Çocuklar ve evcil hayvanlardan uzak tutun. Mumun düzgün ve issiz yanması için, yakmadan önce fitilini keserek 5 mm'ye kadar kısaltın. Mumlarınızı genellikle oda sıcaklığında saklayın.