Deniz yolu ulaşımı, gemi, vapur, ve benzeri deniz araçlarıyla yapılmakta olan bir ulaşım şeklidir. Daha çok uluslararası ticaret'te önem taşımaktadır. Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye'de deniz ulaşımını gerçekleştiren doğal limanlar olduğu gibi, dalgakıranlarla korunmuş yapay limanlar da vardır.


ESKİMO KAYIĞI

Eskimo kayığı ya da Kayak . Eskimoların geleneksel av aracıdır ve günümüzde ayrıca Kuzey Deniziülkeleri (iİskandinav) ile Kuzey Kutbuna kıyısı olan ülkelerde görülen bir ulaşım aracıdır. İlk olarak ağaçlara fok derileri gerilerek yapılan kayak, daha sonraları kanvas bezi denilen bezle yapılıyordu. Sonraki dönemlerde çıta ile kaplanarak yapılmaya başlanan kayak ta özellikle o bölgelerde yetişen çam ve sedir ağacının çıtaları kullanılmaktadır. Günümüzde çeşitli kompozit maddelerle- cam elyaf, aramid elyaf, karbon fiber - ve çeşitli plastik türlerinden de yapılmaktadır. Olimpiyat oyunlarında yer bulabilecek kadar bir spor dalı olarak görülmüştür.

DENİZ KAYAĞI

Deniz kayağ ya da deniz kanosu , göl, körfez ve deniz gibi açık sularda kürek çekme sporu için geliştirilmiş Eskimo kayığı.
Görünüm olarak Eskimo kayaklarının aynısıdır. Ortasında (kayak kokpiti) kürek çeken kişinin oturabileceği ve içine bacakları öne doğru uzatarak yerleşebileceği şekildedir. İçine su girmesini önlemek amacıyla, vücudu saran ve kanonun kenarlarından gelen özel bir etek giyilir. Böylelikle hem suya olabildiğince yakın hem de hiç ıslanmadan uzun yollar katedilebilir. Kompozit, cam elyafı, plastik, ahşap, kontrplak veya bez kullanılarak üretilir. Üzerinde bulunan özel su geçirmez kapaklı bagajlar sayesinde ise deniz üzerinde uzun süre seyahat olanağı sağlar. Devrilip suya batınca bir dizi kürek ve vücut hareketiyle yeniden düz konuma gelinir ve bu harekete kayak dönümü ya da Eskimo dönümü denir.


Geçmişten Günümüze Deniz Yolu Ulaşım Araçları

KANO

Kano, düz tipli, tek bir pagayla yürüyen, hafif ve portatif teknedir. Kano kelimesi Karayiplilerin dilindeki kenu kelimesinden gelmiş ve İspanyolcaya canoa olarak geçmiştir.Türkçeye Fransızcadan geçmiştir. Dünyada bulunan en eski kano MÖ 8200 ile 7600 yılları arasında yapıldığı tespit edilen ve Hollanda'da bulunup müzede sergilenen bir kanodur. Danimarka'da bulunan ağaçtan oyma kanoların MÖ 5300 ile 3950 yılları arasında yapıldığı bulunmuştur.

KATARAMAN

Katamaran, birbirine bağlanmış iki tekneden oluşan ve gezi denizciliğinde kullanılan deniz taşıtı.Sri Lanka, Hindistan ve Polinezya kökenli olan katamaran, günümüzde Avrupa ve ABD'de gezi amacıyla yaygın biçimde kullanılmakta, yelkenli ya da motorlu çeşitleri yapılmaktadır.

YELKENLİ

Yelkenli, yelkeni olan, yelkenle giden deniz, göl veya akarsu taşıtıdır. Teknenin şekli, yelkenlerinin sayısı ve düzenine göre farklı isimlerle adlandırılır. Türk sularında yelkenli olarak kullanılabilir en yaygın sabit salmalı teknegulettir. Ancak gulet ve Ege Denizi'nin diğer yaygın teknesi tırhandil, özellikle son 40 yılda daha çok makine ile kullanılır hale gelmişlerdir.

TEKNE

Tekne, su üzerinde kalmak ve hareket etmek amacıyla inşaa edilen araçlara verilen genel ad. Genelde polyester veya ahşap malzemeden imâl edilir.

-Gezi teknesi: Daha çok turistik bölgelerde ticari amaçlı kullanılmak için dizayn edilen tekneler.
-Sürat teknesi: Hobi amaçlı deniz üstünde hızla dolaşmayı aynı zamanda eğlenmeyi sağlayan tekne türü.
-Yolcu teknesi: İki kara arasında köprü görevi gören tekneler.

GEMİ

Gemi, su üstünde dengede durabilen, manevra kabiliyeti bulunan (makine, yelken, kürek yardımı vs.) belli bir büyüklüğe sahip olan ulaşım aracınatekne denir. İlk olarak M.Ö. 4000 yıllarında Eski Mısırlılar'ın uzun kamışlı tekneler yapması gemilerin bilinen en eski örneğini oluşturmuştur.

FERİBOT

Yolcular ile birlikte yolculara ait kara taşıtlarını da taşıyan şehirlerarası deniz ulaşımında sıklıkla tercih edilen, şehiriçi kullanımı da söz konusu olan bir tür deniz taşıtıdır.

ŞİLEP

Bir limandan başka bir limana, kargo, mal veya herhangi bir yük taşıyan, genelde kargo amaçlı kullanılan bir tür gemidir. Bazı türleri yük yanında yolcu da alınır, ancak genelde yük gemileridir. Transatlantik: Avrupa ve Amerika arasında, Atlantik Okyanusu'nu aşmak sureti ile seferler gerçekleştiren bir tür büyük gemidir. Deniz yolu ulaşım, karayolu ulaşımında sıklıkla yaşanan kaoslara çok önemli bir alternatif olarak hayatımızda her dönem olacak keyifli bir ulaşım şeklidir.