Yeni bir işletim sistemi sürümü yayınlandığı zaman, onun fonksiyonlarını ve ayarlarını açıklamak için pek çok uygulama ortaya çıkıyor. Bu alışıldık ayarlara ulaşmak için bile dakikalar harcamaya gerek bırakmadığı için mükemmel.


Bu Windows XP ile ve bazı hareketleri yayınlandıktan sonra bir kaç hafta daha alan Windows Vista'da da oldu (bazı uygulamalar daha önce yayınlandı). Fakat bu uygulamaların pek çoğu gerçekten iyi değildi.

Herneyse, Stardock tarafından yayınlanan TweakVista, Windows Vista uygulamaları için güzel bir optimizasyon yazılımı. Şu anda ön sürüm aşamasında. TweakVista, Windows Vistayı size tüm avantajlarıyla bir servis tabağında sunmak için dizayn edildi. Microsoft'un en son işletim sistemini sizin için en yararlı olan yazılımlar doğrultusunda kişiselleştirebilir.


Arayüz gerçekten çok kullanışlı ve bunun bir Stardock yazılımı olmasına gerçekten de çok şaşırdım. Vistanın Aero'su yazılımın penceresini tam olarak kaplamıyor. Menüler sol taraftan aşağıya doğru inerken içerik de sağ tarafta gösteriliyor. Gerçekten çok ergonomik.

Hoşgeldiniz ekranı Vista ile deneyim için tavsiye içeriyor. Bazı güvenlik ayarları, başlangıçta yüklenen servis ve araçlara küçük bir bakış, bilgisayar kapama performansları burada yüklü.

TweakVista başlangıçta açılan programlar için bir başlangıç yöneticisi içeriyor. Eğer bazı programların açılış işlemini çok yavaşlattığını düşünüyorsanız basitçe yanındaki kutucuğun işaretini kaldırmanız yeterli. Araçlara tıkladığınızda onlarla ilgili kısa bilgilere ulaşabilmeniz de mümkün olabilirdi fakat programın daha ön sürümü olması yüzünden şu anda bilgi yok. Eğer olmasını istiyorsanız, geliştiricilere bu bilgileri rapor olarak gönderebilirsiniz.

Start Up sekmesi bilgisayarınızın açılış performansıyla ilgili ek bilgiler içeriyor. Çekirdeğin yüklenme süresince programların durumu, masaüstü yüklenme zamanı gibi. Tüm bu elementler bilgisayarınızın genel durumu hakkında size biraz ipucu verecektir. Tüm bu bilgiler bir kayıt dosyasına kaydedilir ve istenilen bir zamanda ulaşılabilir.

Benzer zamanlamalar sistem kapatılması ve uyku/devam durumları için de bulunuyor. Eğer yüklenme ya da kapama zamanları çok fazlaysa kendinize bunun hakkında bazı sorular sorabilir ve bazı şeyler yapabilirsiniz.

Resources: bilgisayarınız için bir diğer önemli bileşen. Sistem stabilitesini ve bilgisayar hızını görebilmek için birebir. Resources, tüm kullanıcı programlarını ve onların kullanım durumunu gösterir. Malesef TweakVista'nın penceresi yeniden boyutlandırılabilir değil, bu yüzden eğer 11'den fazla uygulama açık ise tümünü birden görebilmek mümkün olmuyor. Ayrıca program isimleri kendisinin ihtiyacı olan bellek miktarına da eşlik ediyor.

Tüm çalışan işlemler için de bir liste ayrıca bulunuyor ve çalışan uygulamaların cpu ve bellek kullanımlarını gösteriyor. Listedeki çalışan uygulamaya tıklamak işlem ile ilgili bazı bilgileri
gösteren yeni bir pencere açılmasına neden oluyor(programın ismi, geliştiricisi, ve diskteki yeri).

Her işletim sistemi bazı servislerin sürekli çalışması ihtiyacını duyar. Elbette bunların çoğu da kullanıcı için yararsızdır ve bunları kişiselleştirmek sadece işletim sisteminin izin verdiği ile sınırlıdır. TweakVista farklı bilgisayar kullanımları için farklı profiller içerir: standart arkaplan servislerini açmak, hafıza tasarrufu, oyun oynama, server bilgisayarı ya da media center bilgisayarı. Sizin için en uygun profil hangisiyse onu seçin ve uygulama otomatik olarak bilgisayarınızı hazırlasın.

Elbette, eğer kendi seçimlerinizi ayarlamak istiyorsanız son kullanıcı profilini kendi seçiminize göre düzenleyebilirsiniz. Features sekmesindeki servis listesi sadece en önemli servisleri gösteriyor(ağ ve güvenlik gibi).

Güvenlik bileşeni, servislerle benzer: Kullanılabilir dorumda olan kullanıcı profillerinden birini seçebilirsiniz (high, medium, medium-low ya da low-security) ve açılış gereksinimlerini girebilirsiniz. Ya da Gelişmiş bölümübden kendi güvenlik ayarlarınızı kişiselleştirebilirsiniz. Şunu da aklınızdan çıkarmayın, gelişmiş ayarlar bilgisayarınızı zararlı yazılımlara karşı koruyacak fakat kullanılabilirlik oranını da düşürecektir.

Display bileşeninde, denetim masasının kişiselleştirme adına bulundurduğu herşeyi bulabileceksiniz (ya da masaüstü içerik menüsü). Renk ve görünümden görüntü ayarlarına kadar herşey bulunuyor. Tek fark TweakVista'nın kullandığı terminolojide.

Assessment menüsü, assessment aracıyla benzer fakar her donanım bileşeni için biraz daha fazla detay içeriyor. Burada Vista'daki değerle neredeyse aynı değeri elde edeceksiniz. (Stardock'un eklediği tek element, sıkıştırma ve şifreleme elementi). Burada CPU bilgilerine (frekans, çekirdek sayısı, bellekleme seviyesi ve ZIP sıkıştırmadaki sonuçlar, AES-256-bit şifreleme ve DirectShow enkode zamanı), RAM bilgilerine( toplam ve kullanılabilir, hız testi sonuçları ve blok büyüklüğü), Grafik/görüntü (Aero testleri), 3D yeteneği ve disk bilgilerine ulaşacaksınız.

İnternet için de küçük optimizasyonlar mevcut ve dört seviye internet performans ayarı mevcut: conservative(düşük), default (varsayılan ayarlar), enhanced and aggressive (yüksek güvenlik- bu ikisi bazı sitelerde sorunlara yol açabilir). Bunlardan başka IE7'nin arama kutusuna farklı arama motorları da ekleyebilirsiniz. Liste yeterince uzun. Kutucukları işaretlemek İnternet Explorer 7 arama kutusunda bu arama motorlarının görünmesine neden olacak.

TweakVista ile sabit diskinizin sağlık durumunu öğrenmek mümkün. TweakVista Harddiskinizin SMART teknolojisiyle iletişim kurabiliyor. Bu size sabit diskinizli ilgili olası tüm problemleri göstermeye yetecektir.

Miscellaneous Tweaks menüsü çevre, kaynak ve sistem geri yükleme değerleri içeriyor. Buradan masaüstü ve klasör arkaplanlarını değiştirebilirsiniz.

TweakVista ile yaptığınız değişikliklerden çekinmeyin. Yazılım güvenliği ciddiye alıyor ve sizin tüm ayarları geri yüklemek isteyebileceğini düşünerek bir sistem geri yükleme noktası oluşturuyor.


TweakVista 0.90 Beta indir
3.98 MB / Windows Vista

ALINTI