Her yıl meme kanseri teşhisi konan binlerce erkek hayatlarında ilk defa böyle birşeyle karşılaştıkları için çok büyük bir şok yaşıyor. Oysa meme kanseri kadınlar kadar yaygın olmasa da erkeklerde de görülüyor.

Meme kanserinin erkeklerde görülme oranı her kadınlardan 100 kat daha az. Ancak İngiltere'de yılda 1000 kadar erkeğe meme kanseri teşhisi konuluyor. Bu durumda erkeklerin de en az kadınlar kadar bu konuda bilinçlenmesi gerekiyor.

Meme kanserinin belirtileri

Erkeklerdeki meme kanserinin kadınlarda olduğu gibi ilk ve temel belirtisi memede oluşan kütle. Bu kütle genelde kas sıkışması benzeri işlikle karıştırılabilir. Ancak ciddi vakalarda kistin büyüklüğü yaklaşık 2.5 cm'yi bulabiliyor. Göğüste belli bir kitlenin ya da kistin görülmesinin yanı sıra meme ucunda da değişiklikler meydana geliyor. Özellikle meme ucunun geri çekilmesi ya da bir başka deyişle çökmesi, meme başında yara oluşması da hastalığın belli başlı belirtileri arasında. Bu durumda doktorunuz hemen bir biyopsi yapmanızı isteyecektir.


Neden erkeklerde meme kanseri görülüyor?

Meme kanserinin erkeklerde görülme oranı kadınlara göre bir hayli az olduğu için henüz hastalığın çözümlemesi de yapılamamış. Bu yüzden neyin hastalığa yol açtığı tam anlamıyla bilinemiyor. Ancak ergenlik çağında aşırı östrojen harmonu salgılamasının önemli bir neden olduğu ifade ediliyor.

Bunun yanı sıra sağlıksız çalışma koşulları da kanser riskini önemli ölçüde arttırıyor. Örneğin çelik imalathanelerde çalışan işçilerde ya da mühendislerde hastalığın görülme riski hayli yüksek. Yine kazan dairelerinde çalışanların özellikle de burada patlamalara maruz kalanların risk gurubunda olduğu belirtiliyor.

Elbette ki çağın en önemli hastalığı olarak kabul edilen stres de tüm diğer hastalıkların tetikleyicisi olduğu gibi, meme kanserinde de son derece etkili. Bunların yanı sıra hiç kuşkusuz genetik faktörler ve radyasyon alımı da kanser riskini kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de arttırıyor.

Tedavisi var mı?

Tıp sektöründeki gelişmeler her geçen gün kanserli hastaların yüzünü güldürecek nitelikte ilerleme kaydediyor. Bu sebeple erkeklerdeki meme kanserinin de erken teşhis edilmesi durumunda başarılı tedavleri mevcut. Tedavinin şekli ve süresi hastalığın ciddiyetine bağlı olarak değişiyor. Meme kanseri tedavisinin ilk ve en önemli adımı olan cerrahi müdahaleler genellikle kaçınılmazdır. Lokal ameliyatların yanı sıra çok ciddi vakalarda ameliyatın ardından kemoterapi ya da ışın tedavisi gerekebilir. Kemoterapi ya da ışın tedavisine ihtiyaç olup olmadığına ameliyatın ardından alınan bölgenin patolojik incelemesinden sonra karar verilir.

Tedavinin en son durağı ise hastalığın kökünü tamamen kazıdıktan sonra ameliyat edilen bölgenin estetik olması için hasta istediği takdirde yapılacak plastik cerrahidir. Bu sayede hasta fiziksel olarak iyileştiği gibi, psikolojik yönden de hastalığın getirdiği oılumsuz etkiyi üzerinden atabilir.