Çocuklarda Düz ve Çukur Tabanlık - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Çocuklarda Düz ve Çukur Tabanlık

 1. Düz tabanlık (Pes plana valgus)

  Şişman çocuklarda ayak tabanı uzunlamasına olan kemerinin kaybolması sonucu çocuk yere bastığı zaman düz taban görünür. Bunun dışında ayak normal görünümde ise tedaviye gerek yoktur.

  Üzerine ağırlık binmediği zaman normal görünümde olan ayağın, üzerine basıldığında düz ve topuktan içe dönük basması 'zararsız düz tabanlık'tır. Bu anomalide ayağın ağırlık taşıyan noktası içe kaymıştır. Çoğu kez bulgusuzdur ve tedavi gerektirmez. Böyle çocuklarda bazen uzun süre yürümekle ayak ağrısı olur. Bu vakalarda ayak tabanında konkavlığı sağlayacak destek önerilir.


  Düz tabalık, aşil tendonu kısalığı ya da ligaman gevşekliği ile beraber olduğu vakalarda ayak içe dönük pozisyona getirilerek kompasyasyonu yapılamaz. Bu 'gerçek düz tabanlık' olarak adlandırılır. Bu durumda deformasyon belirgindir ve baldırlarda ağrı şikayeti olur.

  Tedavi ayağın özel destek ile düz pozisyonda tutulmasıdır. Ayak egzersizleri de yararlıdır. Bu tedavilerin yetersiz kaldığı ve ağrının devam ettiği durumlarda cerrahi müdahale gerekebilmektedir.

  Çukur Tabanlık (Pes Cavus)
  Düz tabanlık anne babanın kolayca dikkatini çeker. Buna karşın taban kavisinin yüksek olduğu durumlarda yakınma nadirdir. Oysa bu durum üzerinde durulması gereken bir olaydır. Çünkü spinal distrofi ve Charcot-Marie-Tooth gibi nörolojik bir duruma bağlı olarak gelişmiş olabilir.

 2. 2007-08-26 #2
  ilginçmiş ama hakkaten çok önemlii dikkat etmek lazımdır

  Okunma: 2391 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -