Asıl adı Mathias Paul olan Paul Van Dyk, 1971 yılında Almanya'da doğdu. Trance akımının öncülerinden olan prodüktör ve DJ Paul Van Dyk, Doğu Berlin'de büyüdüğü 80'li yıllarda house müziğinden etkilendi. Berlin Duvarı yıkıldıktan sonra ise müziğe olan merakını pratiğe dökmeye karar verdi.Cosmic Baby ile ortaklaşa yaptığı ilk çalışması "Perfect Day" 1992 yılında yayınlandı. İlk albümü "45 RPM" ise 1994 yılında piyasaya sürüldü. Albüm çıkmadan önce de New Order, Humate, Sven Vath ve pek çok isim için remixler yapan Van Dyk, 2. albümü "Seven Ways" ile trance müziğinin en başarılı isimlerinden biri olduğunu kanıtladı. Albümden çıkan single'lardan "Forbidden Fruit", "Beautiful Place" ve "Words" listelerde kendilerine yer bulurlarken, ayrıca kulüplerin hitleri arasında yer aldılar. Bu başarı sonrası 1998 yılında ilk albümü İngiltere'de yeniden yayınlandı ve listelerde 1 numaraya yükseldi.


Aynı yıl, iki ayrı toplama albüm olan "Perspective" ve "Vorsprung Dyk Technik"i yayınlayan Paul Van Dyk, 2000 senesinde "We Are Alive" ve "Tell Me Why" single'larının yer aldığı "Out There and Back" albümünü hayranlarına sundu.

2001'in ortalarında Paul Van Dyk, "The Politics of Dancing" adlı mix albümünü piyasaya sürerken, bundan bir kaç ay sonra da "Global" adlı ‘greatest hits' albümünü ve DVD'sini yayınladı.

2003 yılında gösterime giren "Zurdo" isimli filmin souındtrack'ini hazırlayan Paul Van Dyk, aynı sene "Reflections" adlı albümünü çıkardı. Sanatçının Afrika'ya yaptığı gezilerden yola çıkarak oluşturduğu bu albüm, melankolik bir sounda sahipti ve Van Dyk, albümün yayınlanmasından sonra turnelerine devam etti. "The Politics of Dancing, Vol. 2" ise 2005'te piyasaya sürülürken, albümden yalnızca "The Other Side" adlı parça single olarak yayınlandı