Web Sitesi Kurulumu 2 - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Web Sitesi Kurulumu 2

 1. Daha önce site sahibi olabilmeniz için gerekli faktörleri ve nasıl sahip olacağınızı anlattım.Şimdi sitenizi nasıl kuracaksınız onu anlatacağım.

  Şuan elinizde domain , web hosting , site formatı ve ftp programı bulunmakta.

  Ftp programı: WEb alanınıza bağlanabilmeniz için gerekli transfer programıdır.Sitenizin kurulum dosyaları bilgisayarınızda bulunuyor bunları web alanınıza bu program sayesinde atacaksınız.

  Ftp programlarını nasıl kullanacağınızı başka konu altında anlatacağım.Sitemizin Webmaster bölümünü kontrol ediniz.

  Sitenizin formatını belirlediniz eğer site formatı size ait bir format olacaksa yani siteyi siz yapacaksanız bilgisayar ortamında sitenizi kurup web alanınıza atmanız yeterli olacaktır ben size hazır kalıp siteyi kurmayı anlatacağım.

  Hazır kalıp siteler en çok kullanılan site fomatlarıdır.Bu hazır kalıp siteler firmalar yada sözel sahıslar tarafından kurulum paketleri hazırlanır ücretli veya ücretsiz olarak internet ortamına verilirler.Size sadece kurulum paketini web alanınıza atıp kurulumunu yapmak kalmaktadır.

  Vbulletin hazır kalıp bir sitedir fakat kullanmanız için lisan ücreti ödemeniz gerekmektedir.Yıllık lisans ücreti 80 dolar ömür boyu lisans 160 dolardır.

  Smf siteside hazır kalıp bir sitedir fakat lisans ücreti yoktur.

  Joomla siteside hazır kalıptır lisan ücreti yoktur.

  Webpress siteside hazır kalıptır lisans ücreti yoktur.

  Bu şekilde yüzlece hazır kalıp sitesi vardır siz ne istiyorsanız onu bulmalısınız.

  Hazır kalıp sitelerin kurulumlarının çoğu aynıdır bu site formatlarının bir kurulu paketleri vardır bu paketlerden birini bilgisayarınıza indirdikten sonra site kurulumuna başlayabilirsiniz.

  Vbulletin , smf , joomla için kurulum işlemi:

  İlk başta host firmanız tarafından size sağlanan cpanel (sitenizin ana yönetim paneline) girin.

  Buradaki seçeneklerden sql(mysql) sekmesine tıklayın.Burdan siteniz için gerekli database dosyasını(yani bilgilerinizn tutulacağı dosyayı) ve kullanıcı ismini oluşturacağınız.

  Size databese name soracaktır oraya bir isim yazınız
  Örnek bilgidosyam

  Bu databese dosyası için kullanıcı adı ve şifre girin

  Bu işlemlerden sonra bu kullanıcı ismi için bu dosyaya erişim izni verin hemen altta tarafta bir yanda kullanıcı adı olur diğer yandan database ismi olur ve altlarında seçenekler vardır.Bunların hepsini seçin ve Add User To Database tıklayın.

  Artık bir database dosyamız ve kullanıcı adımız bulunmaktadır.

  İndirdiğimiz kurulum paketini içindeki dosyaların tümünü ftp programımız aracılığıyla web alanınıza atıyorsunuz.Bu işlem bağlantınıza göre 10 dk - 100 dk arası değişir.
  Tüm kurulum paketlerinin içinde "install" klasörü bulunur.Bu isim bzen biraz değişik olabilir fakat paketin içine baktığınızda hangisi olduğunu seçersiniz.

  Gönderme işi bitince explorer açarak adres yerine www.sitenizinismi.com/install.php veya www.sitenizinismi.com/install/install.php genelde böyledir yazıp kurulumu başlatıyoruz.

  Bu kurulum işlemlerinde en önemli nokta ekrandakileri okumak eğer size söylenenleri dikkatlice yaparsanız büyük ihtimalle hiçbir sorun çıkmaz.

  Kurulum işlemlerinde karşınıza çıkacak pencerelerden birinde sizi şunlar sorulacak

  Server Name:localhost
  Db Name:Database dosyanızın ismi
  Db User:Database dosyanız için oluşturduğunuz kullanıcı adı
  password:Kullanıcı için oluşturduğunuz şifre

  Bu bilgileri girdikten sonra kuruluma devam edeceksiniz.Sizen site ismi site açıklaması ,admin şifresi istenir bunlarıda gireceksiniz ve kurulum işlemini bitireceksiniz.

  Bu kurulum işlemi sırasında sizden bazı dosyaların erişim izinlerinin değiştirilmesi istenir.

  Mesela kurulum sırasından şöyle bir uyarı verebilir.

  "/images yazılamaz" bu şu anlama geliyor web alanınızda bulunan images klasörünün kullanım izni yok yani kurulum sırasında sistem images klasörüne bir dosya atacak veya silecek belkide ismini değiştirecek fakat bunun iin izin yok bu izni ftp programını kullanarak vereceksiniz.
  Change File Attributes : ftp programında herhangi bir dosya veya klasörün üstüne gelip sağ tıklarsanız açılacak menüde bu seçenek olur.Bu sekmeye tıkladığızda bir pencere gelir ve öğe için izinleri gösterir.Numeric Value değeri 777 için tüm izinler verilmiştir anlamına gelir.BHurda bu işlemi yapıp kuruluma devam edebilirsiniz.

  Kurulum bitince install klasörünü siliniz.Şifreleriniz kimselere vermeyiniz ve kullandığını site formatını internetten devamlı takip ediniz ve yeni çıkan versiyonları devamlı takip ediniz.Her hazır site formatının bir yerlerinde açıklar olabiliyor.Bu açıklardan yararlanan kişiler sitenizi öldürebiliyor.

  Bunlata dikkat ediniz.Hayırlı olsun.

 2. 2007-09-21 #2
  Selamün aleyküm üstad ben nuke portal kulllanıyorum ama asp site kurmak istiyorum.
  elinizde hazır asp portal site var mı varsa upload edermisiniz. ve upload ettiğiniz bu sitenin de kurulumunu anlatırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim

 3. 2007-10-23 #3
  çok saolun gerçekten güsel bilgiler var anlıyana :)

  Okunma: 4201 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -