Bilgisayar bileşenleri, özellikle de işlemciler, yapıları gereği sürekli ısı üreten ve önlem alınmadığı takdirde ürettikleri bu ısıdan zarar görebilecek niteliktedir. Bu sebeple soğutma ihtiyacı hemen tüm bilgisayar sistemlerinde fazlasıyla önem verilmesi gereken bir konudur. Bilgisayarın bulunduğu ortamın da sistemin ısınmasında belirgin rol oynadığı kolaylıkla söylenebilir. Ek soğutma gereksinimleri olan overclock gibi uygulamalar ayrı tutulsa dahi, iyi soğutulan bir sistemin donanımsal hatalardan uzaklaşarak daha istikrarlı çalışacağı düşünülebilir. Bu yüzden tüm bilgisayar kullanıcılarının en azından basit önlemleri uygulayıp yeterli soğutma kapasitesini sağlamaları gereklidir.


Bilgisayar kasasının yeri

Kasanın yeri yeterli soğutma için alınacak önlemlerin en başında gelir. Havadar ve yeterli hacimdeki mekanlar öncelikli olmak koşuluyla, ısı üreten diğer cihazlardan yeterli uzaklıkta bulunması gerekebilir. Bunun yanında güç kaynağı soğutucusunun bulunduğu kasanın arka tarafının geriye tam olarak yaslanmaması avantajlı olacaktır.

Fanlar

Fanlar bilgisayar sistemlerini soğutmanın en ucuz ve etkili yolu olmakla birlikte, gürültü seviyelerinin yüksekliği sebebiyle en çok şikayet edilen donanımlardır. Bu sorun, benzerlerine göre çok daha sessiz ve yüksek soğutma kapasitesine sahip fanların seçimiyle çözülebilir. Fanlar kadar soğutucuların nitelikli ve ısı iletkenliği yüksek metallerden üretilmiş olması önemlidir. Ne olursa olsun, işlemci ve soğutucular arasında termik macun kullanılmalı ve tam ısı iletkenliği sağlanmalıdır. Aksi takdirde mükemmel bir soğutucuyla bile yeterli soğutma kapasitesine erişmek mümkün olmayabilir. Öte yandan kasanın farklı bölgelerine yerleştirilerek ek soğutma sağlayacak fanlara yer vermek de yararlı olabilir.


Su soğutması

Son yıllarda sessiz ve etkili performanslarıyla dikkat çeken su soğutmalı sistemler biraz maliyetli olsalar da kesinlikle değerlendirilmesi gerekli alternatiflerden biridir. Yalnızca bir fan, su devir daim ünitesi ve radyatörden oluşan sistemler özellikle overclock fanatikleri tarafından tercih edilmektedir. Su soğutma sistemleri genellikle yurtdışından kit olarak getirilmesine karşın, biraz çaba ve gerekli malzemenin temin edilmesiyle evde oluşturulabilir.

Kasa seçimine dikkat edin!
Kullanıcılar tarafından merak edilen önemli bir konu da, "Kasa seçerken nelere dikkat edilmeli?" Bu soruyu 3 maddede cevaplandıralım.

1. Kalite: Kasanızın metal aksamının sağlam malzemeden yapıldığına dikkat edin. Özellikle satın aldığınız güç kaynağının yeterli derecede kuvvetli olmasına ve markaya dikkat edin. Hatta güç kaynağının üzerinde olması gereken CE ve TUV standartlarının bulunup bulunmadığını kontrol edin.

2. Kapasite: Alacağınız ürünün mevcut ve ek donanım kaldırabilecek kapasitede olup olmadığına dikkat edin ve ileriyi düşünün. Sonradan eklemek isteyeceğiniz bir donanım için tekrar kasayı değiştirmek sorunda kalmayın.

3. Sessizlik: Donanımla rı kasaya yerleştirirken kasanın üzerine iyi oturup oturmadığını kontrol edin. Aksi halde ilerleyen günlerde çalışma esnasında çıldırtan seslere maruz kalabilirsiniz.