Powerpoint Sunumunun İçine Ses Dosyası Gömmek (Resimli Anlatım) - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Powerpoint Sunumunun İçine Ses Dosyası Gömmek (Resimli Anlatım)

 1. Öncelikle powerpoint'e müzik eklemek ile müzik gömmek arasındaki farkı söylemekte fayda var. Sunuma müzik eklemek aslında fazla bir şey ifade etmez çünkü hazırladığınız sunumu başkasına gönderirken müzik dosyasını da ayrıca göndermeniz gerekir. Yani 2 dosya gönderirsiniz (powerpoint dosyası ve ses dosyası). Fakat müziği içine gömerseniz ses dosyasını göndermenize gerek kalmaz, sadece powerpoint sunumunu gönderirsiniz ve sesli olarak sunumu izlerler.


  Powerpoint programının içine müzik gömmek için bilinmesi gereken en önemli şey ses dosyasının WAV uzantılı olmasıdır. Yani çok kullandığımız MP3'ler powerpoint sunumunun içine gömülmez (yanlış anlaşılmasın eklemekten bahsetmiyorum). Gömmek için "wav" uzantılı ses dosyası olması gerekmektedir ya da MP3'ler bir dönüştürücü ile wav'a dönüştürülüp gömülmesi gerekir.


  Şimdi sesi gömme işlemine başlayalım;
  Boş bir power point dosyası açalım.
  1. Öncelikle "araçlar(tools)" girerek aşağı doğru açılan menüden "seçenekler(options)" seçelim.

  19 - Powerpoint Sunumunun İçine Ses Dosyası Gömmek (Resimli Anlatım)

  2. Açılan pencereden "Genel(general)" girerek "KB" önündeki sayıyı yükseltelim. Örneğin aşağıdaki resimde 5000KB yani 5MB'lik bir değer var. Bu değer içine gömeceğimiz ses dosyasının (wav) limitini gösteriyor. Ekleyeceğimiz ses dosyasını örneğin 10MB ise buraya 10.000KB yazmamız gerekli. (Mp3'ü Wav'a dönüştüren program olan "Georgia Audio Converter" da dönüştürülen wav dosyası fasla boyutlu olmayacağından 5000 yazmak yeterli olacaktır). İşlem bittikten sonra "tamam(ok)" ile kapatın pencereyi.

  3. Şimdi "Ekle(insert)" , "sesler ve klipler(movies and Sounds)" takip ederek "dosyadan ses (sound from file…)" seçin.

  20 - Powerpoint Sunumunun İçine Ses Dosyası Gömmek (Resimli Anlatım)

  4. Ses dosyasını seçin, unutmayın WAV olmalı… Wav dosyası seçmek için resimde de görüldüğü gibi kırmızı işaretli Dosya Türü (Files of type…) kısmındaki oku tıklayarak açılan listeden Windows ses dosyası (wav)'ı seçin.

  5. Dosya eklendikten sonra karşınıza böyle bir pencere gelir, "otomatik olarak (Automatically)" seçin.

  21 - Powerpoint Sunumunun İçine Ses Dosyası Gömmek (Resimli Anlatım)


  6. Ses dosyasını ekledik ve slaytın ortasında bir sarı çan şeki çıktı. Üzerine gelin ve sağ tıklayın. Açılan menüden "Özel Animasyon (custom animation)" girin.

  22 - Powerpoint Sunumunun İçine Ses Dosyası Gömmek (Resimli Anlatım)


  7. Ekranın sağ tarafında açılan animasyon penceresinden eklediğimiz ses dosyasının üzerine gelip sağ tıklayın ve efekt seçenekleri (effect options)'ne girin.

  8. Burası önemli bir nokta aşağıdaki resimde kırmızı kare içine aldığım yerdeki "slayt sonra(after)" yazan yere tık koyun ve oradaki boşluğa sunumunuzun toplam slayt numarasını yazın. Yani sunumunuz 35 slayt ise toplam oraya 35, 525 slayt ise 525 yazın. Böylece gömülen ses dosyası hiç durmayacak ve toplam slayt sayısı sonuna kadar çalmaya devam edecektir.

  9. Son olarak sarı çan işaretini de saklamak için şunu yapın. Yukardaki "ses ayarları (sound settings)" sekmesine girdikten sonra aşağıdaki resimde kırmızı karede işaretlediğim, "Slayt gösterisi boyunca ses simgesini gizle (hide sound icon)" yazan cümlenin başındaki yere bir tık koyun (resimdeki gibi olsun) ve tamam diyerek kapatın.

  23 - Powerpoint Sunumunun İçine Ses Dosyası Gömmek (Resimli Anlatım)

  Sonuç: Aslında ses dosyasını gömmekten biraz fazlasını yaptık. Ama hepsi birbirine bağlı şeyler zaten. Ses dosyasını gömme ile gömdükten sonra sesin hiç kesilmemesi için toplam slayt numarasını yazdık ve böylece müziğimiz sunumun sonuna kadar çalmaya devam etti. Ayrıca görüntüyü bozmaması açısından sarı renkli çanı sakladık.


 2. 2009-08-31 #2
  Hazırlana power point dosyasını(müzikli) emeil ile adreslere yolluyorum.adresler sesi duyamıyor.problem neder ki yolladığım dosya kb si yüksek değil.müzikler wav lı nerde hatam var.

 3. 2009-08-31 #3
  bak şimdi annem müzik dosyasını slayt gösterisi kısmından slayt geçişini seçecen orda sağ tarafta ki bölmedegeçişi değiştirde ses yok kısmına diğer sesden dosyayı yüklücen.ilk slaytına yapcan bunu.temam.sonracıma araçlar seçeneklerden girip genel bölümüne gelcen.orda 100 kb yazıyo senin şarkının özelliklerinde kaç mb yazıyo onun yazıyosa mesela 10mb 1ooookb dır.okiş kb a çevir kaydet oldu bitti maşallah.sonra istersen beyaz saraya gönder.


  Okunma: 12576 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -