Süpernova Nedir, Nasıl Yok Olur? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Süpernova Nedir, Nasıl Yok Olur?

 1. Süpernovalar
  Süpernova deyimi, astronomlar tarafından bir yıldızın patlayarak dağılmasını isimlendirmek için kullanılır. Dev bir yıldız, korkunç bir patlama ile kendisini yok eder ve içindeki madde de yine korkunç bir hızla dört bir yana dağılır. Bu patlama sırasında yayılan ışık, yıldızın normal ışımasından binlerce kat daha kuvvetlidir.


  Astronomlar süpernovaların evrenin oluşumunda çok önemli bir rol oynadığını düşünürler. Bu patlamalar, astronomların tahminine göre, maddenin evrende bir noktadan başka noktalara taşınması işine yarar. Patlama sonucunda dağılan yıldız artıklarının, evrenin başka köşelerinde birikerek yeniden yıldızlar ya da yıldız sistemleri oluşturduğu varsayılmaktadır. Bu varsayıma göre, Güneş, Güneş Sistemi içindeki gezegenler ve bu arada elbette bizim Dünyamız da, çok eski zamanlarda gerçekleşmiş bir süpernova patlamasının sonucunda ortaya çıkmıştır.


  Ancak işin dikkat çekici yanı, ilk bakışta basit birer patlama gibi durabilecek olan süpernovaların, gerçekte çok hassas bazı dengeler üzerine kurulmuş olmalarıdır. Michael Denton, Nature's Destiny (Doğanın Kaderi) adlı kitabında şöyle yazar:

  Süpernovalar ve aslında bütün yıldızlar arasındaki mesafeler çok kritik bir konudur. Galaksimizde yıldızların birbirlerine ortalama uzaklıkları 30 milyon mildir. Eğer bu mesafe biraz daha az olsaydı, gezegenlerin yörüngeleri istikrarsız hale gelirdi.

  Eğer biraz daha fazla olsaydı, bir süpernova tarafından dağıtılan madde o kadar dağınık hale gelecekti ki, bizimkine benzer gezegen sistemleri büyük olasılıkla asla oluşamayacaktı. Eğer evren yaşam için uygun bir mekan olacaksa, süpernova patlamaları çok belirli bir oranda gerçekleşmeli ve bu patlamalar ile diğer tüm yıldızlar arasındaki uzaklık, çok belirli bir uzaklık olmalıdır. Bu uzaklık, şu an zaten var olan uzaklıktır.


  Güncelleme : 2013-11-24
 2. 2007-08-03 #2
  Bu yok olma yıldızın artık vadesinin dolması mı demek...:D

  +Bu patlamalar, astronomların tahminine göre, maddenin evrende bir noktadan başka noktalara taşınması işine yarar. (Işınlanmaaaa mı demek oluyoo nötrino :D)

 3. 2007-08-03 #3
  evet cadde yokolma yıldıızın vadesinin dolması demek oluyordur ama tamamen kaybolmuyordur bu yıldız ordada denildiği gibi kütlesi büyük olduğu için patlıyordur ve parçaları evrenin heryerine dağılıyordur aslında evreni boyutlanmış olarak düşünürsek evet bir nevi ışınlanma oluyordur buu kanımca.zaten yıldız tamamen yok olmuyordur ya içine çöküp karadeliği oluşturuyordur yada kalıntıları uzayda gök taşı gibi sürükleniyordur o muazzam patlama sonucu :D

  Güncelleme : 2008-06-02
  Okunma: 10511 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -