Böbrek Taşı Olanlar Dikkat! - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Böbrek Taşı Olanlar Dikkat!

 1. Bu kişiler günde en az 2 litre sıvı almalı ki böbreklerine yeterince sıvı gitsin ve enfeksiyon gibi rahatsızlıklar oluşmasın'' dedi.

  Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Klinik Şefi Doç. Dr. Ali Ünsal, yaz aylarında böbrek taşı olanlar ya da böbrek rahatsızlığı geçirenlerin daha dikkatli olması gerektiğini belirterek, ''Bu kişiler günde en az 2 litre sıvı almalı ki böbreklerine yeterince sıvı gitsin ve enfeksiyon gibi rahatsızlıklar oluşmasın'' dedi.


  Ünsal, sıcak havalarda böbrek ağrısıyla acil servislere ve üroloji kliniklerine başvurularda artış olduğunu söyledi. Aşırı sıcaklarda terleme nedeniyle vücuttan su kaybının fazla olduğunu, idrar miktarının ise azaldığını ifade eden Ünsal, ''Bu durumda idrar daha konsantre olur ve asitik hale gelir. Bu da zamanla taş oluşumuna ve küçük taşların büyümesine yol açabilir'' dedi. İdrar miktarının azalmasının enfeksiyonlara neden olduğunu anlatan Ünsal, az sıvı alımına bağlı olarak böbrek taşı bulunan kişilerdeki enfeksiyon riskinin de arttığını bildirdi. Böbrek fonksiyonları sınırlı olan kişileri de uyaran Ünsal, diyabet ve hipertansiyon hastalarının yeterli sıvı almamaları ya da aşırı terlemeleri sonucu böbrek yetmezliği gelişebileceğini belirtti.


  EN AZ 2 LİTRE SU
  Özellikle böbrek taşı olanlar ya da böbrek rahatsızlığı geçirenlerin yaz dönemi boyunca daha dikkatli olması gerektiğini belirten Ünsal, ''Bu kişiler günde en az 2 litre sıvı almalı ki böbreklerine yeterince sıvı gitsin ve enfeksiyon gibi rahatsızlıklar oluşmasın'' diye konuştu.

 2. 2007-08-01 #2
  Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Klinik Şefi Doç. Dr. Ali Ünsal, yaz aylarında böbrek taşı olanlar ya da böbrek rahatsızlığı geçirenlerin daha dikkatli olması gerektiğini belirterek, ''Bu kişiler günde en az 2 litre sıvı almalı ki böbreklerine yeterince sıvı gitsin ve enfeksiyon gibi rahatsızlıklar oluşmasın'' dedi.

  Ünsal, sıcak havalarda böbrek ağrısıyla acil servislere ve üroloji kliniklerine başvurularda artış olduğunu söyledi.

  Aşırı sıcaklarda terleme nedeniyle vücuttan su kaybının fazla olduğunu, idrar miktarının ise azaldığını ifade eden Ünsal, ''Bu durumda idrar daha konsantre olur ve asitik hale gelir. Bu da zamanla taş oluşumuna ve küçük taşların büyümesine yol açabilir'' dedi.

  İdrar miktarının azalmasının enfeksiyonlara neden olduğunu anlatan Ünsal, az sıvı alımına bağlı olarak böbrek taşı bulunan kişilerdeki enfeksiyon riskinin de arttığını bildirdi.

  Böbrek fonksiyonları sınırlı olan kişileri de uyaran Ünsal, diyabet ve hipertansiyon hastalarının yeterli sıvı almamaları ya da aşırı terlemeleri sonucu böbrek yetmezliği gelişebileceğini belirtti.

  Özellikle böbrek taşı olanlar ya da böbrek rahatsızlığı geçirenlerin yaz dönemi boyunca daha dikkatli olması gerektiğini belirten Ünsal, ''Bu kişiler günde en az 2 litre sıvı almalı ki böbreklerine yeterince sıvı gitsin ve enfeksiyon gibi rahatsızlıklar oluşmasın'' diye konuştu.


 3. 2007-08-01 #3
  Özellikle 20-40 yaş arası kişilerde sıklıkla rastlanan böbrek taşı rahatsızlığının tedavi süreci oldukça acı verici olabiliyor. Üstelik bir kez bu hastalığı geçirmiş biri

  20-40 yaş arasında ve özellikle de erkeklerde görülen böbrek taşı problemi, lazerle taş kırma veya ameliyat gibi çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilse de, genellikle beslenme alışkanlıkları nedeniyle bu rahatsızlığı çeken pek çok insan var. Erkeklerin %15'i hayatları boyunca en az bir kez bu rahatsızlığı geçiriyor. Kadınlarda ise bu oran %5.

  Böbrek taşları, idrarda, böbreklerin süzebileceğinden daha fazla miktarda kalsiyum, oksalat veya ürik asit bulunması sebebiyle oluşuyor. Bu maddeler kristalleşerek çökeliyor ve zamanla birikerek böbrek taşlarını meydana getiriyor. Bu taşların bazıları idrarla birlikte atılıyor. Bazıları ise idrar kanallarında tıkanıklığa ve idrar yolları iltihabına sebep olabiliyor. Bu tarz taşlar genellikle şiddetli bir böbrek ağrısı ile kendini belli ediyor. Gut hastalarında ve idrarında yüksek oranda ürik asit bulunanlarda da böbrek taşı oluşma riski fazla.

  Belirtileri neler?
  Ağrı, bu rahatsızlıkta en sık görülen belirti. Bu ağrı, bazı kişilerde belli belirsiz bir sızlama şeklinde görülürken, bazılarında da son derece şiddetli olabiliyor. Şiddetli ağrı atakları genellikle 20-60 dakika sürebiliyor ve genellikle taşın bulunduğu tarafta meydana geliyor. Diğer belirtiler ise idrarda kanama, bulantı, kusma, idrar yaparken acı veya yanma ile idrar sıkışıklığı hissi olarak sıralanıyor. Ancak herhangi bir belirti göstermeyen böbrek taşlarına da rastlanıyor.

  Nasıl tedavi ediliyor?
  Hastalığın başlangıcında çoğu zaman taşın kendiliğinden düşmesi bekleniyor ve hastaya ağrı kesici ilaçlar verilip bol su içmesi öneriliyor. Ağrı çok şiddetliyse ve hasta su içemiyorsa hastaneye yatırılıyor.

  Taş kırma, özellikle böbrek içinde idrar yolu üst tarafında yer alan taşlar için uygun bir tedavi şekli olarak değerlendiriliyor. 2 santimetreden büyük ve sert taşlar için ise perkütan adı verilen bir yöntem kullanılıyor. Bu yöntemde büyük ya da kırma tedavisine dirençli taşlar, böbrek içine yerleştirilen bir tüp yoluyla çıkartılıyor. Üreteroskopi yönteminde ise çok ince bir teleskopik alet aracılığıyla idrar borusundan ve mesaneden geçilerek üretere giriliyor, tıkanıklığa yol açan taşa ulaşılıyor ve taş çıkartılıyor.

  Korunmak için neler yapmalı?
  Uzmanlar, oldukça ağrılı ve sancılı geçen bu rahatsızlıktan korunmak isteyen veya böbrek taşı olan kişilere öncelikle yaşam biçimlerini değiştirmelerini ve beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmelerini tavsiye ediyor.

  Kakao, siyah çay, maydanoz, karabiber, pancar, haşhaş tohumu, çilek, ıspanak, alkollü içecekler, sakatat, kuru bakliyat ve et gibi gıda maddelerinin aşırı derecede tüketilmesi, içerdikleri oksalat maddesinden dolayı böbrek taşı oluşumunu tetikliyor. Ayrıca aşırı tuz ve içecek tüketimi de yine böbrek taşlarına sebep olan baş faktörlerden.

  Yapılan araştırmalara göre bu hastalığa sahip olsun olmasın herkesin günde en az 2.5 litre su tüketmesi gerekiyor. Ancak gazlı içecekler ve çayı en aza indirmekte de fayda var. Ayrıca şeftali, kayısı, kepekli pirinç gibi lif açısından zengin gıdalar da böbrek taşı oluşumunu engelleyebiliyor. Süt ve süt ürünlerini aşırıya kaçmamak suretiyle tüketmek de yine böbrek taşının düşmanlarından.

  Bu hastalığı bir kez geçirdiyseniz dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın. Çünkü geçmişte taş düşürmüş kişilerde, rahatsızlığı takip eden bir yıl içinde yeniden taş oluşması ihtimali %15 iken, bu oran 10 yıl içinde %80'lere kadar çıkabiliyor


 4. 2007-09-12 #4
  Çok Çnemlİ Bİr Konu.yalniz 5 Lİtreden AŞaĞi Su TÜketİlmemesİ Gerek.3 Senedİrlİ Ben Bu HastaliĞi Çekİyorum.olanlara Acİl Şİfalar.

  Okunma: 16217 - Yorum: 3 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -