Sıcaklıkların Zararları - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Sıcaklıkların Zararları

 1. Sağlık Bakanlığı Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Klinik Şefi Doç. Dr. Ramazan Akdemir, sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle kalp krizi geçirenlerin sayısında artış olduğunu söyledi.


  Aşırı sıcaklarda stres ve sigara kalp krizini tetikliyor.

  Akdemir, özellikle 40 yaşın altındaki hastaların sıklıkla kalp krizi geçirdiğini söyledi. Akdemir, kalp krizlerinin dünyada ölüme en çok neden olan hastalık olduğunu belirterek, "Ülkemizde insanların yaş ortalaması arttıkça sosyal stres, sigara kullanımı, kırmızı et tüketimi ve dengesiz beslenme sonucu kilo artışı kalp hastalıklarını hızlı bir biçimde artırmıştır." diye konuştu.


  Akdemir, hava sıcaklıklarının mevsim şartlarının çok üzerinde seyrettiği bugünlerde özellikle gençleri uyardı. Akdemir, "Sıcaklıklar nedeniyle çok genç yaştaki insanlarımızın kalp krizleri geçirerek hastanelerimizin acil servislerine geldiğini ya da acilde müdahale edilmediğinden öldüğünü görüyoruz." dedi. " Temmuz içinde sıcaklara bağlı 20 kalp krizi vakasına müdahale ettiklerini aktaran Akdemir, "Eğer sıcaklıklar böyle artmaya devam ederse daha fazla kalp krizi vakası beklemekteyiz." dedi. 2. 2007-08-01 #2
  GAZİANTEP (İHA) - Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Ziya Yıldırım, hava sıcaklıklarında görülen artışların sıcak çarpmalarına ve birtakım sağlık sorunlarına neden olabileceğini bildirdi.

  Dr. Yıldırım, yaptığı açıklamada, özellikle çocuklar, yaşlılar ve kalp-damar gibi kronik hastalıkları olanların ani sıcaklık artışlarından zarar görmemesi için bazı tedbirler alması gerektiğini belirtti. Sıcak havalarda insan sağlığını tehdit eden en önemli sorun olan güneş çarpmasında insanların sıvı kaybının arttığını ve damarların genişlediğini kaydeden Dr. Yıldırım, damar genişlemesi durumunda da tansiyon düşüklüğü yaşandığını ifade etti.

  Dr. Yıldırım, şunları söyledi:"Güneş çarpması daha çok öğle saatlerinde dışarıda bulunan ve uzun süre güneşe maruz kalanlarda görülür. Güneş çarpması belirtilerinde bol terleme ve vücut ağrıları vardır, nabız hızlanmıştır. Susuzluk hissi ve bilinç bulanıklığı da diğer belirtiler arasında yer alır. Baş ağrısı, huzursuzluk ve bitkinlik vardır. Aşırı yorgunluk, hızlı nabız atımı ve beraberinde hızlı soluk alıp verme ve kas krampları birbirini takip eden olaylardır. Vücut hızla ısınır, yüze hızlı bir kan akımı olur ve yüz kıpkırmızı görünür. Düzensiz ateş ve yavaş yavaş bilinç kaybı hastalık tablosunun ağırlaşmaya başladığını gösterir. Zamanında müdahale edilmeyen sıcak çarpmalarında ölüme kadar varabilen sonuçlar doğabileceği unutulmamalıdır."

  Sıcak çarpması belirtisi gösterenlerin acilen gölge ya da serin bir yere taşınmasının gerektiğine dikkati çeken Dr. Yıldırım, şöyle devam etti:"Bu tür durumlarda hastanın ateşi ve nabzı kontrol edilir.

  Sağlık ekibi gelene kadar hastanın bilinci kontrol edilmelidir. Bu amaçla adı, yaşı gibi basit sorular sorulabilir. Bilinci açık ise yarı oturur pozisyonda bekletilmeli, eğer bilinci kapalıysa ya da daha kötüye gidiyorsa sol tarafı üzerine yatırılmalıdır. Bu nefes alıp vermesini kolaylaştırır. Sağlık ekibi gelene kadar sıkı takip edilmeli ve bu amaçla nefes alıp vermelerine, nabzına sürekli bakılmalıdır.

  Hastaya mümkünse soğuk duş aldırılır ya da duruma göre kasıklarına, el ve ayak bileklerine, başına ve boynuna soğuk kompresler uygulanabilir. Hastanın bilinci açık ise alkolsüz ve soğuk içecekler, tercihen su içirmeye gayret edin. Bilinci kapalıysa ya da bulanıksa hastanıza bir şey içirmeye çalışmayın. Bilinci kapalı ya da bulanık kişi içirmeye çalıştığınız suyu akciğerlerine kaçırabilir, boğulmasına neden olabilirsiniz."

  Dr. Yıldırım, alınacak birkaç basit tedbirle güneşli günlerin sağlığı olumsuz etkilemesine ve tatsız sorunlar yaşanmasına engel olmanın mümkün olduğunu dile getirerek, "En önemli tedbirin 11.00 ile 15.00 saatleri arasında dışarı çıkılmaması olduğu bilinmelidir.

  Çok sıcak havalarda bol sıvı alınması, alkollü içeceklerden uzak durulması, geniş kenarlı şapkalar kullanılması, hafif pamuk ya da keten gibi terlemeyi engellemeyen açık renkli kıyafetlerin giyilmesi, ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durulması önemli önlemlerdir. Yanınızda mutlaka dolu bir su şişesi taşıyın, bol miktarda tuzlu ayran tüketin ve alkollü içeceklerden uzak durunuz" diye konuştu.


 3. 2007-08-01 #3
  Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, gerekli önlemler alınmazsa sıcak havanın sağlığa ciddi zararlar verebileceğini, sıcak çarpmasının ölümcül olabileceğini bildirdi.

  Prof. Dr. Yorulmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, meteorolojik tahminlere göre çöl sıcaklarının geldiğini, bu tür aşırı sıcakların vücudun kontrol etme yeteneğini aşan sıcaklar olduğunu söyledi.

  Vücudun normalde, terleme ile vücut sıcaklığını belli düzeylerde koruduğunu belirten Yorulmaz, ancak aşırı sıcak havalarda, özellikle nem oranı yüksek olduğunda terlemenin yetersiz kaldığını ve vücut ısısının hızla yükselerek beyin ve diğer hayati organların zarar görebildiğini vurguladı.

  Yorulmaz, aşırı sıcaklar özellikle bebekler ve küçük çocuklar, hamileler, yaşlılar, şişmanlar, şeker, böbrek, kalp ve akciğer hastaları, dolaşım bozukluğu olanlar, alkol ya da ilaç kullananlar, ağır işte çalışanlar, açık havada ya da sıcak ortamda çalışanlar ve özellikle idrar söktürücü, tansiyon ilacı, sakinleştirici ilaç kullananlar için tehlikenin daha yüksek olduğunu söyledi.

  Bunaltıcı sıcakların hipertansiyon, kalp krizi gibi rahatsızlıkları tetiklemekte ve uzun süre sıcak ortamda kalmak ölümcül de olabilen sıcak çarpmasına yol açabildiğini bildiren Yorulmaz, şunları kaydetti:

  ''Sıcak çarpmasında, vücut çok sıcaktır ancak terleme yoktur, kalp hızlı ve şiddetli çarpmaktadır, şiddetli baş ağrısı, bulantı, halsizlik vardır, daha ileri durumda bilinç kaybı hatta ölüm ortaya çıkabilir.

  Sıcak çarpmasına uğramış hasta hemen serin bir ortama alınmalı ve yakında varsa sağlık kurumuna götürülmeli ya da derhal bir ambulans çağrılmalıdır. Ayrıca sıcak hava özellikle 60 yaş üstü ve kronik hastalığı olanlarda öldürücü olabilir.

  Güneş yanıkları meydana gelmişse su toplayan yerler patlatılmamalı, nemlendirici losyonlar sürülerek, ıslak soğuk havlu uygulayarak ağrı azaltılmalı ve iyileşene kadar güneşe maruz kalınmamalıdır.''

  SICAK HAVA VE SAĞLIĞIN KORUNMASI

  Prof. Dr. Yorulmaz, sıcakların sağlığa zarar vermesini engellemek için bol su içilmesi gerektiğini belirtti.

  Yaz aylarında terleme ile su kaybının yüksek olması nedeniyle en büyük sorun vücudun yeterli sıvı alamaması olduğunu ifade eden Yorulmaz, ''Bu nedenle günde en az 1,5 litre su içilmelidir. Mide bağırsak kramplarına yol açabileceği için, çok soğuk içeceklerden kaçınmak gereklidir. Keza sıvı kaybını artıracağı için alkol, çok şekerli, kafeinli içeceklerde kullanımından da kaçınılmalıdır'' diye konuştu.

  Açık renk, hafif, ter emici uygun giysi, şapka ve güneş gözlüğü kullanmanın faydalı olacağını belirten Yorulmaz, güneşin zararlı etkilerine karşı koruma faktörü en az 15 olan koruyucu kremler kullanarak, güneş yanıklarından korunmanın doğru olacağını söyledi.

  Ağır, yağlı, kızartma, baharatlı yemeklerden ve fazla tuz tüketmekten kaçınılmalısı gerektiğini anlatan Prof. Dr. Yorulmaz, sebze ağırlıklı, sıvı yağ ile hazırlanmış yemekler ve meyvelerden oluşan bir diyetin sıcak havalarda daha uygun olduğunu bildirdi.

  Çok sıcak ortamdan, çok serin ortama, ya da çok serin ortamdan sıcak ortama aniden çıkılmaması ifade eden Yorulmaz, kapalı ortamlar klima ile serinletilmeli, sık sık havalandırılmalı, içeri güneş girmesi perdelerle engellenmelisinin faydalı olacağını söyledi.


 4. 2007-08-01 #4
  Yaşlıların, çocukların ve kronik sorunları olan kişilerin sıcaktan özellikle korunmaları gerekir. İşte, sıcağın neden olduğu sorunlar ve tedavileri ...

  Sıcak çarpması yaz mevsiminde sağlık açısından en ciddiye almamız gereken sorunlardan biri olmaktadır. Hele havanın sıcak olduğu günlerde yaşadığınız kentte sık sık dışarı çıkmanız gerekiyorsa, otomobilinizle yolculuk yapıyorsanız, kronik bir sağlık sorununuz varsa, ya da yaşınız 60'ın üzerinde ise daha fazla risk altında olduğunuz unutulmamalıdır.

  Sıcak çarpması vücut ısısının düşürülememesi sonucu ortaya çıkan ve kimi zaman ölümcül olabilen bir problemdir. Sıcak çarpmaları için en önemli faktör ani iklim ve ısı değişiklikleridir. Seyahatler sırasında ortaya çıkan bu tür iklim değişikliklerine uyum için zaman gerekir. Bu nedenle yaşlılar, çocuklar ve şişman kişiler daha fazla risk altındadır.

  Terleme vücut ısısını ayarlayan bir mekanizmadır. Terlemeyle vücut ısısının düşürülebilmesi için terin deri üzerinden buharlaşabilmesi ve bu yolla ısıyı da götürebilmesi gerekmektedir. Ancak burada önemli bir nokta vardır. Eğer havada nem yüksek ise terlemeyle ısı kaybı da zorlaşır. Vücudumuz terle hem su, hem de tuz kaybeder, ortama alışmak ve vücut ısımızı ortama göre ayarlamak bir kaç gün alır. Vücudumuz ortam ısısına alışması birkaç basamaklı bir süreçtir. İlk basamakta sıcak nedeniyle cilt damarları genişler, cilt kızarır ve bu yolla ısı azaltılmaya çalışılır. Bu dönemde kan ciltte toplanır tansiyon düşer ve sıcak baygınlıkları görülebilir. Çocuklarda vücut ısısını ayarlamak daha zor olduğundan sıcağa karşı daha hassastırlar. İkinci basamakta terleme yoluyla vücut ısı kaybetmeye çalışır ki; bu dönemde de su ve tuz kaybı olur, eğer yeteri kadar su ve tuz takviyesi yapılmazsa aşırı halsizlik, yorgunluk, kalp spazmları, şuur bozuklukları ve bayılma atakları başlar. Normalde vücudumuz değişen iklime birkaç günde adapte olur, bunu terleyerek metabolizmasını düzenleyerek, kalp atım hızını ayarlayarak ve dolaşan kan hacmini ayarlayarak yapar. Bu işlemlerin tümüne aklimatizasyon denir. Aklimatizasyonun sağlandığını gösteren en önemli ipucu içinde bulunulan ortamda yapılan aktivitelerde terleyebilmektir. Terleyememek veya aşırı terlemek uyumsuzluğu göstermektedir.

  Sıcağa bağlı gelişen sorunlar

  Sıcak havada ortaya çıkabilecek muhtemel önemli sorunlar şunlardır ;

  Sıcağa bağlı baygınlıklar : Sıcak çarpmalarının en sık görülen ve en hafif şeklidir. Aşırı sıcak ve rutubetli havalarda kalp, akciğer, böbrek rahatsızlığı olanlarda veya diüretik benzeri ilaç kullananlarda görülür. Kısa süre içinde göz kararmaları, baş dönmesi fanalık hissi ve soğuk terlemenin ardından baygınlık ve şuur kaybı ortaya çıkar. Böyle durumlarda; hasta olduğu yere yatırılmalı, ayakları yukarı kaldırılarak beyne kan gitmesi sağlanmalı, solunum yolu açık tutulmalı ve hasta uygun bir ortama taşınmalıdır.

  Sıcak ödemleri : Sıcağa bağlı olarak vücudun su ve tuz tutması neticesinde ortaya çıkar. Şişmanlarda ve yaşlı insanlarda daha sık görülür. En sık bulgu; yaklardaki şişliklerdir. Aklimatizasyon sağlandığında şikayetler ortadan kalkacaktır.

  Sıcak yorgunluğu : Sıcak çarpmasının en sık görülen şeklidir. Sıcağa ve rutubete bağlı olarak aşırı su ve tuz kaybına rağmen vücut ısısının düşürülememesi sonucu ortaya çıkar. Ortam ısısına ve neme bağlı olarak saatler içinde ortaya çıkar. Terleme ve halsizlik, en önemli belirtilerdir. Hastanın uygun ortama alınması, su ve tuz kaybının karşılanmasıyla şikayetler hızla geriler.

  Sıcak çarpması : Baygınlık, sıcak çarpmalarının ilk basamağıdır. Sıcak baygınlıkları, ödemler ve sıcak yorgunlukları ancak aklimatizasyonla düzelir.

  Sıcak krampları : Sıcak krampları özellikle sıcak ortamlarda aşırı fiziksel aktiviteyi takiben aşırı tuz kaybına bağlı olarak ortaya çıkar. Sıcak yorgunluğu olan kişiye su verilip tuz verilmemesi sonucu da gelişebilir. Hasta genellikle bitkin ve aşırı terlidir, yoğun ve ağrılı kas spazmlarından şikayetcidir, ateşi yoktur. Hastaya tuz verilmesi ile hızla düzelme sağlanır.  Önemli uyarı : Buraya kadar anlatılan sıcak çarpmaları evde ve basit önlemlerle kolayca tedavi edilebilir, daha ağır sıcak çarpmaları ise acil durumlardır ve hızla tedavi edilmezlerse ölümcül olabilirler.

  Sıcak bitkinliği : Sıcak çarpmalarının bir sonraki basamağıdır. Terleme sonucu aşırı su ve tuz kaybına bağlı olarak kan dolaşımı bozulmuştur. Hasta aşırı bitkin ve halsiz görünümdedir. Sıcak yorgunluğundan farklı olarak baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı, kusma, kalp ve solunum sayısında artma, tansiyon düşüklüğü vardır. Tedavi için; ağızdan su ve tuz takviyesi genellikle yeterli olmaz, bu nedenle serumla su ve tuz kaybının karşılanması ve uygun ortamda istirahat, seçilecek en uygun tedavi yoludur. Hasta hızlı bir şekilde soğutulmaya çalışılmalı ve ateşi düşürülmelidir. Bu amaçla soğuk pansuman veya duş tercih edilmemelidir. Dikkat edilmesi gereken nokta soğutma işlemi sırasında hastanın titremesine yol açmamaktır. Bu amaçla en uygun soğutma işlemi vantilatör ve su spreyi uygulamasıdır. Tedavi edilmezse son aşama olan sıcak inmeleri hızla gelişir.

  Sıcak inmeleri : Sıcak çarpmalarının en ileri ve en tehlikeli halidir. Aşırı terleme ve su tuz kaybına rağmen vücut ısısı kontrol edilemez, sonunda vücudun ısı merkezi iflas eder. Hastanın ateşi 40 derecenin üstündedir, terleme yoktur, cilt kurudur, kızarıktır, bilinç bulanıktır ve kişi sıklıkla halüsinasyonlar (gerçek olmayan görüntüler) görür. Kişilik değişiklikleri, sara atakları ve nörolojik bozukluklara sık rastlanır. Hasta genellikle hızlı bir şekilde komaya girer. Hastanın su ve tuz kaybının damar yoluyla verilen serumla hızlı bir şekilde karşılanması, hızlı bir şekilde soğutulması gerekir. Bu durumdaki hastaya ağızdan su ya da sıvı içecekler verilmeye asla çalışılmamalıdır. Ortamın sıcaklığına ve rutubete bağlı olarak bir kişinin sıcak nedeniyle komaya girmesi bazen sadece yarım saat sürer. Özellikle kapalı ortamlarda sıcak çarpmaları daha hızlı gelişir.

  Dikkat edilmesi gereken noktalar ;

  Özellikle çocuklar, yaşlılar, gebeler, şikayetlerini ifade edemeyen ve bakıma muhtaç insanları sıcaklardan korumak gerekir. Bu tür insanların sıcak ve rutubetli hamam, sauna gibi ortamlarda, arabada direkt güneş ışığı altında yalnız bırakılmaları sakıncalıdır. Kapalı bir arabada güneş altında geçirilen bir saatin bile bir çocuğun veya bir yaşlının sıcak çarpmasından hayatını kaybetmesi için yeterli olacağını unutmamalıyız.


 5. 2007-08-01 #5
  Uzmanlar sıcak çarpmasının ölümcül olabileceğini bildirdi.

  Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, gerekli önlemler alınmazsa sıcak havanın sağlığa ciddi zararlar verebileceğini, sıcak çarpmasının ölümcül olabileceğini bildirdi.

  Prof. Dr. Yorulmaz, meteorolojik tahminlere göre çöl sıcaklarının geldiğini, bu tür aşırı sıcakların vücudun kontrol etme yeteneğini aşan sıcaklar olduğunu söyledi.

  Vücudun normalde, terleme ile vücut sıcaklığını belli düzeylerde koruduğunu belirten Yorulmaz, ancak aşırı sıcak havalarda, özellikle nem oranı yüksek olduğunda terlemenin yetersiz kaldığını ve vücut ısısının hızla yükselerek beyin ve diğer hayati organların zarar görebildiğini vurguladı.

  Yorulmaz, aşırı sıcaklar özellikle bebekler ve küçük çocuklar, hamileler, yaşlılar, şişmanlar, şeker, böbrek, kalp ve akciğer hastaları, dolaşım bozukluğu olanlar, alkol ya da ilaç kullananlar, ağır işte çalışanlar, açık havada ya da sıcak ortamda çalışanlar ve özellikle idrar söktürücü, tansiyon ilacı, sakinleştirici ilaç kullananlar için tehlikenin daha yüksek olduğunu söyledi.

  Yorulmaz, bunaltıcı sıcakların hipertansiyon, kalp krizi gibi rahatsızlıkları tetiklediğini ve uzun süre sıcak ortamda kalmanın ölümcül de olabilen sıcak çarpmasına yol açabildiğini bildirdi.


  Okunma: 6215 - Yorum: 4 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -