Banyolu Börek Nasıl Yapılır? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Banyolu Börek Nasıl Yapılır?

1. Yufkalı böreklerin en kıtırı, en yumuşağı, en sulusu... daha ne diyeyim, ismiyle beni şaşırtan bu börek lezzetiyle misafirlerimin gözdesi oluyor. Yufkayı üçgenlere bölüp, içini yayıp, rulo yapıp birde buzlu suda banyo yaptırıyorsunuz:) Pişirdiğiniz gün kıtırlığından bir şey kaybetmiyor, banyo yaptırıp, suyunu alıp dondurucuda saklayabilirsiniz:) Dondurucudan çıkarırken de ılık suya batırın, suyunu alın, üzerlerine yumurta sarısını sürüp, fırına verin.

Bu mübarek Cuma günü Allah yüreği iyilikle, sevgiyle dolu herkesin işini rast getirsin, size sevdiklerinizle mutlu, huzurlu hafta sonları dilerim.

Banyolu Börek

Malzemeler:

• 2 yufka
    • 1 çay bardağı yoğurt
    • 1/2 çay bardağı zeytinyağı
    • 1 yumurta

iç malzemesi:

• Beyaz peynir
    • Maydanoz

üzerine sürmek için:

• 1 yumurta sarısı
    • Çörek otu

Hazırlanması:

1. İç malzemeniz hazır olsun, peyniri suda bekletip tuzunu alın. Maydanozları ince ince kıyın. Peyniri ezip maydanozla karıştırın.
    2. Yoğurt, zeytinyağı ve yumurtayı bir kapta karıştırın.
    3. Yufkanızı tezgahın üzerine açın, yarısına fırçayla yoğurtlu harçtan sürüp, diğer yarısını üzerine kapatın. Yine üzerine üzerine fırçayla yoğurtlu harçtan sürüp 6 ya bölün.
    4. Yufkanın geniş tarafına peynirli içten yayıp kenarlarını kıvırıp rulo şeklinde, sigara böreğinden daha gevrek sarın.
    5. Diğer yufkaya da aynı işlemleri uygulayın.
    6. Yufkaların tamamını sarınca geniş ve derin uygun bir kap içine buzlu soğuk su doldurun. Rulo şeklinde sardığınız böreklerinizi su dolu kabın içine alın. Buzdolabında 10 dk. bekletin.
    7. Sonra böreklerinizi hafifçe örselemeden süzün, suyunu alın. Yağlanmış fırın tepsisine dizin.
    8. Üzerlerine yumurta sarısı sürün, çörek otu serpin.
    9. 200C fırında üzerleri kızarana kadar pişirin.

Konuyu Beğendin mi?
  2. 2007-08-02 #2
    arkadaşım nasıl yapacağız bu böreği yapılışınıda yazarsan sevinirim

3. 2007-08-25 #3
    off yine yanlış yapmış arkadaş

4. 2007-08-28 #4
    malzemeleri alınca kendiliğinden oluyodur belki

5. 2007-08-28 #5
    lmn malzemeleri alınızdır siz o kendi kendiini otomatik yapıyordur herhalde tarife gerek yoktur kanımca

6. 2007-08-28 #6
    Bütün malzemeleri karitiriyorsunuz banyo sicakliginda pisiriyorsunuz veeeeeeee göbek tasinda oturup keyifle yiyorsunuz

7. 2007-08-28 #7
    sanırsam arkadaş hamuruda küvette karıştırıyor ama bizim evde küvet yokki duşakabin olurmu bileniniz varsa yazsın bide yumurtaları banyoda böreğemi eklicez yoksa yıkanırken saçımızamı sürcez?

8. 2007-08-29 #8
    Alıntı:
    KAMİKAZE Nickli Üyeden Alıntı
    sanırsam arkadaş hamuruda küvette karıştırıyor ama bizim evde küvet yokki duşakabin olurmu bileniniz varsa yazsın bide yumurtaları banyoda böreğemi eklicez yoksa yıkanırken saçımızamı sürcez?
    bu ne yaaa

9. 2007-08-30 #9
    Ya Ne Yapayim Sessİzgemİ KardeŞ Banyolu BÖrek Dİyİnce Aklima Öle Geldİ Bİde Yumirta Falan İŞte Yoksa Bu ArkadaŞ BÖreĞemİ Banyoya Katiyor Yada Banyoyumu böreğe Hala AnnamiŞ Deelİm Bİde Hamur Orda Nasil Kabariyokİİ..

Güncelleme : 2007-08-30
  10. 2007-08-30 #10
    Alıntı:
    Sessiz Gemi Nickli Üyeden Alıntı
    malzemeleri alınca kendiliğinden oluyodur belki
    Evet bence adı akıllı börek olsun.

11. 2007-08-30 #11
    HAZIRLANIŞI :
    Ön hazırlık olarak böreğin harcını hazırlayın. Bunun için tuzu alınmış beyaz peyniri ufalayın. Dilerseniz içine ince ince kıyılmış maydanozu doğrayın. Kırmızıbiber, karabiber, kimyonu ekleyin.
    Margarini eritip, soğutun. İlk yufkayı serin ve üzerine yağı gezdirin. Üzerine ikinci yufkayı serin. Aynı işlemleri bütün yufkalar için tekrarlayın. Keskin bir bıçakla, sigara böreği yufkası formunda 16 üçgen parça kesin. Her parçanın geniş kenarına peynirli harçtan koyarak, genişçe sarın.
    Geniş bir tencereye soğuk su koyun. Bütün börekleri içine atın. Suyun içinde yarım saat bekletin. Bu sürenin sonunda börekleri tencereden çıkarın. İki elinizin arasında sıkın. Yağlanmış fırın tepsisine dizin. Üzerine çırpılmış yumurta sarısı sürün. Dilerseniz çörekotu ve susam serpin. 180 dereceye ayarlanmış fırında altın sarısı renk alana dek pişirip servis yapın.

:D

hahha yorumlariniz super ama ..

12. 2007-08-30 #12
    aaaaaaaaaaa ben bundan yapmıştım ama adının banyolu börek olduğunu bilmiyordum. Bizimkisi banyosuz du

13. 2007-09-01 #13
    Tarif süpey eve gidince yapçem ama bunun banyosu nerde bulamadım bide senden bi isteğim var bidakine hamamlı yada saunalı börek tarifi verirmisin arkadaşım

14. 2008-06-15 #14
    Alıntı:
    Tarif süpey eve gidince yapçem ama bunun banyosu nerde bulamadım bide senden bi isteğim var bidakine hamamlı yada saunalı börek tarifi verirmisin arkadaşım

Off koptumm Kamikaze bitidin beni gözüm yaşardı.Konu baştan aşşa komedi ya Sabitlenmeli bence yorumlara bakk

15. 2008-06-15 #15
    Alıntı:
    bhende bundha kopthum yhaaa yumurthayı boreğemy sacımısamı suruchess

16. 2008-06-15 #16
    Alıntı:
    hahaha... kafana göre takıl dostum.yalnız saçına sürdükten sora fırına vermeyi unutma

17. 2009-01-15 #17
    Alıntı:
    prensess- Nickli Üyeden Alıntı
    hahaha... kafana göre takıl dostum.yalnız saçına sürdükten sora fırına vermeyi unutma
    Hala kopuyorum bu konu sitenin özel konusu olmalı

18. 2009-08-07 #18
    Canım gülmek istedikçe bu konuyu okuyorum yok böyle bişey

Okunma: 4082 - Yorum: 17 - Amp
Kullanıcı Oylaması: 0/5 - 0