Histeri Nedir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Histeri Nedir?

 1. Bildiğimiz gibi psikoloji birçok ruhsal hastalıkları inceleyen bir alan.Çevremizde psikolojik rahatsızlığı olan birçok insan var.Belki dışarıdan bakıldığında veya kişi kendine baktığında psikolojik rahatsızlığın önemli olmadığını düşünmektedir.İşte insanoğlu en büyük hatasını burada yapıyor.Bilgilenmek istemiyor,bana bir şey olmaz deyip geçiyor.


  Halbuki bu tür konular hakkında bilgilenmek için illa da psikolojik bir rahatsızlığımızın olması gerekmiyor.Önemli olan bu tür konular hakkında bilgi edinmek istemek. Bunun için illa da kitap okumak gerekmiyor.Çeşitli yerlerde değişik zaman dilimlerinde seminerler verilmekte.Bu tür seminerler en azından fikir sahibi olmamız için yardımcı olur.Bizde bunu düşünerek HİSTERİ konusunu ele aldık ve işledik. İnsanları bilgilendirmek adına her türlü bilgiyi vermeye çalıştık. Umarız yaralı olur…


  * Histerik nevroz hastanın kendi kendini telkin mekanizmasıyla harekete geçirdiği ve organik kökenli olmayan(işlevsel) belirtilerden oluşan bir tablodur.


  * Histeri kelimesi halk arsında bilinen tabiriyle, kendisini duygularına kaptırmış, aklın kontrolünden çıkmış bir tanım olarak da aklımıza gelebilir.


  * İlk on yılda ender olarak rastlanan histeri kız çocuklarda daha sıktır. Histeri krizinin en temel özelliği tiyatro sahnesine özgü dramatize edilmiş bir tabloyla başlamasıdır.


  * Sadece kadınlarda olduğu sanılıyor, ama erkeklerde de rastlanıyor. Uzmanlar 'histerik' terimini aşırı cinsel istek değil, baskılanmış cinsellik için kullanıyor. Histerik kendini konuşarak değil, beden dili ile anlatıyor

  Devamı ekte bulunan dosyada.


  Eklenmiş Dosya
Bölüm: Bilgi Merkezi

İlgili Konular

  Okunma: 1070 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -