İŞ YAŞAMINDA DUYGUSAL ZEKA  • DUYGUSAL ZEKANIN TANIMI

En basit tanımıyla duygusal zeka , duyguların akıllıca kullanımıdır . Duygusal zeka birlikte çalıştığınız bir kişi ile aranızdaki sürtüşmeleri gidermekte çok yardımcı olabilir , zor bir müşteri ile anlaşma yapmanızı sağlayabilir , patronunuzu eleştirmenizi sağlar , verilen bir görevi , başarıyla tamamlamanızı sağlar .
  • DUYGUSAL ZEKANIN YAPITAŞLARI

Duygusal zekanız , dört temel unsurdan oluşur . Bu dört temel yapıtaşı , psikolojinin öncüleri sayılan New Hampshire Üniversitesinden John Mayer ve Yale Üniversitesinden Peter Salovey tarafından tanımlanmıştır . Bu iki bilim adamı , 1990 yılında duygusal zeka teriminin de isim babasıdır .

1. Duygunun tam ve doğru olarak kavranabilme , yorum ve tanımlama yeteneği
2. Kendinizi yada başka bir kişiyi anlamaya yardımcı olacaksa , gerek duyulduğu ve istendiği zaman duygulara ulaşabilme yada onları üretebilme yeteneği .
3. Duyguları ve onlardan gelen bilgiyi anlama yeteneği .
4. Duygusal ve entelektüel gelişmeye itici güç olacak duyguları düzenleme yeteneği .

· DUYGUSAL ZEKANIZI YÜKSELTMEK

Duygularınız size kendiniz , diğer kişiler ve durumlar hakkında çok değerli bilgiler verebilir. Duygularınızın size verebileceği bilgileri biraz olsun yoklarsanız , davranışlarınızı değiştirebilir ve çevrenizdeki durumları olumlu yönde etkileyecek biçimde düşünebilirsiniz. Örneğin sinirli bir bağırışmanın ardından , iş yükünüzü azaltmak için gereken adımları atmanız gerektiğini anlayabilirsiniz .

Size İyi Bir Haber : Duygusal zeka yükseltilebilir , geliştirilebilir , arttırılabilir , doğuştan var yada yok olan bir özellik değildir . Duygusal zekanızı , yetenekleriniz ve becerilerinizi öğrenerek ve bu alanlarda alıştırmalar yaparak geliştirebilirsiniz . Benlik bilinci , duygu yönetimi , kendi kendini motive etme yetenekleri de bunların arasındadır .

· BENLİK BİLİNCİNİ GELİŞTİRMEK

Duygularınızın ve davranışlarınız bilincine varabilirseniz ; üstelik de başkalarının sizin hakkınızdaki yargılamalarını fark edebilirseniz hareketlerinizi kendi yararınıza olacak biçimde yönlendirebilirsiniz . Sizi , asla karşılanamayacak istekleri ile çileden çıkartan bir müşterinizi elden kaçırmanın sizin için kötü sonuçlar doğuracağını göz önüne getirebilirseniz , onu yatıştırmak ve ikna etmek için elinizden geleni yapmanız daha da kolaylaşır .

· DÜŞÜK BENLİK BİLİNCİ DAVRANIŞLARINIZI NASIL KISITLAR

Müşterinize sinirlendiğinizin farkına varmazsanız , ve bu yüzden de onu yönlendiremezseniz , ona bağırıp çağırabilir sonuçta da , ilişkilerinizi de kopma noktasına getirmiş olabilirsiniz . Şefinizin neden endişelendiğini anlamazsanız , onu sakinleştirecek açıklamaları yapamaz ve onu yeteneklerinize inandıramazsınız . iş arkadaşlarınızın sizi yetersiz bulduklarını algılayamazsanız , katılacağınız toplantıya yeteri kadar hazırlanamazsınız ve böylece de onlara şüphelerinde haklı olduklarına daha çok inanmaları için fırsat vermiş olursunuz .

Benlik bilincinin eksikliği , doğru kararlar almanızı sağlayacak yeterli bilgi toplamayı da engeller .


· BENLİK BİLİNCİNİ NASIL YÜKSELTİRSİNİZ

Benlik bilincini yükseltebilmek için gerekli olanlar , ciddi bir düşünce tarzı ve iş yaşamınızda kişi ve olaylara gösterdiğiniz tepkileri tarafsızca inceleyebilme cesaretidir .

Özelliklede
1. Değerlendirmelerinizi nasıl yaptığınızı incelemeniz .
2. Düşüncelerinizi dengeleyebilmeniz .
3. Duygularınızın bilincine varmanız .
4. Amaçlarınızın ne olduğunu anlamanız .
5. Davranışlarınıza dikkat etmeniz gerekecektir .

· DEĞERLENDİRMELERİNİZİ GÖZDEN GEÇİRİN

Değerlendirmeler , kendiniz , başka insanlar ve olaylar hakkındaki değişik izlenimleriniz , beklentilerinizden oluşur . Bunlar kişiliğinizi oluşturan çeşitli etkenlerden etkilenirler .


Değerlendirmelerinizin bilincine varırsanız , düşüncelerinizin duygularınızı , davranışlarınızı ve tepkilerinizi nasıl etkilediğini öğrenir ve böylece de onlara uyumlu olarak değiştirebilirsiniz .

Örneğin bir tanıtım sırasında , duruma hakim olamadığınız izlenimini edinirsiniz . İşi başaramayacağınız beklentisine kapılırsınız . Bu olumsuz değerlendirme sonucu , gerçektende korktuğunuz başınıza gelir , çünkü bu tanıtımda korkunuz yüzünden sinirli davranırsınız , söyleyeceklerinizi unutursunuz , sonuçta da işi kaybedersiniz . Ama eğer değerlendirmelerinizin olumsuz yöne kaydığını önceden hissederseniz , iç diyaloglarınıza olumlu bir yön vermeyi deneyebilirsiniz . Bu size kendinize güvenmenizi sağlar . Rahatlarsınız , etkili ve olumlu bir tanıtım yaparsınız .

· DEĞERLENDİRMELERİNİZİ NASIL YAPTIĞINIZIN BİLİNCİNE VARMAK İÇİN BİRKAÇ ÖNERİ


1. ‘' Benim düşünceme '' göre kavramını kullanın .
2. Düzenli olarak iç diyaloglar yapın .
3. Zorluklarla karşılaşınca önce sakinleşmeyi deneyin .
4. Başkalarının görüşlerini alın .


· DOĞRU DEĞERLENDİRMELER YAPABİLMEK İÇİN BAZI ÖNERİLER


1. Tepkileri , davranışların değil , değerlendirmelerin doğurduğunu unutmayın .
2. Değerlendirmelerinizin yalnızca size ait olduğunu kabul edin .
3. Değerlendirmelerin değişebileceğini kabul edin .
4. Duyularınız doğru değerlendirin .
5. Duygularınızın verdiği bilgilerle değerlendirmeler arasında ayırım yapın .

· DUYGULARINIZDAN YARARLANIN


Hisleriniz , yaptığınız yorumlara ve beklentilerinize gösterdiğiniz anlık duygusal tepkilerdir. Duygusal veriler gibi , onlarda yaptıklarınızı neden yaptığınız konusunda önemli bilgiler verirler . Bazı durumlarda sizi rahatlatır , tepkilerinizi anlamanıza yardımcı olurlar .

Bu yüzdende duygularınızı doğru değerlendirmek çok önemlidir . Diyelim ki , iş yerinizde zor bir gün geçirdiniz . Zaten işiniz başınızdan aşkınken , şefiniz üzerinize bir iş daha yıktı, ertesi gün vermeniz gereken rapor için gereken bilgiler elinize ulaşmadı .
Sonunda eve geldiğinizde , kızınız , evden fırlıyor , sıçrayıp zıplayarak size koşuyor ve yaptığı resmi size göstermeye çalışıyor . Sizde ona bağırıyorsunuz ve hemen odasına gitmesini söylüyorsunuz . İlk bakışta siz kızınıza sinirlenmişsinizdir .
Ama şöyle bir durup ta kendi kendinize olup bitenin gerçek nedenini sorarsanız , aslında şefinize sinirlendiğinizi ve üzerinize binen iş yükünden endişelendiğinizi far edebilirsiniz . Kızınız her günkünden başka bir şey yapmamıştır , sizde normal olarak onu kucaklayacak , oturup yaptığı resme bakacaktınız . Oysa eve gelirken duygularınızı yoklayıp , sinirli ve endişeli olduğunuzun farkına varsaydınız , kızınıza yaptığınız yersiz çıkışı belki de engelleyebilirdiniz .

· DUYGULARINIZDAN YARARLANABİLMENİZ İÇİN ÖNERİLER

1. Size bilgi veren fiziksel belirtileri dikkate alın .
2. Size bilgi veren davranış belirtilerini dikkate alın .
3. Alıştırma : Bir duygu günlüğü tutun .
4. Alıştırma : Üzücü bir durumu yeniden beyninizde canlandırın .
5. Gerçek amaçlarınızı belirleyin .

· GERÇEK AMAÇLARINIZINIZI BELİRLEYEBİLMEK İÇİN BAZI ÖNERİLER

1. Davranışlarınıza inanın .
2. Duygularınıza güvenin .
3. Kendinize karşı dürüst olun .
4. Eylemlerinizi dikkate alın .

· EYLEMLERİNİZİN BİLİNCİNE VARABİLMENİZ İÇİN BAZI ÖNERİLER

1. Eylemlerinizi izleyin .
2. Eylemlerinizin etkilerini gözleyin .
3. Başkalarının eylemlerinize farklı tepkiler gösterebileceğini kabullenin .

· DUYGULARINIZI YÖNETMEK


Duygularınız yönetmek , onları bastırmaktan çok farklıdır . Onları anlamak ve bu anlayıştan yararlanarak durumları kendi lehinize çevirmek demektir . Şimdi , böyle bir durumu duygusal zeka ile nasıl çözümleyebileceğimizi görelim . Önce , kızgınlığınızın bilincine varırsınız . Sonra düşüncelerinizi düzene sokarsınız . Belki de ilk düşünceniz :
‘' Domuz Herif , Onu Öldürebilirim ! ‘' olmamalıdır . Ardından da kendinizi yapıcı bir iç diyaloğa yönlendirirsiniz : ‘' Mantıksız davranıyor . Ben onun seviyesine inmeyeceğim . Kızgınlığımı belli etmeyeceğim . Önerimin iyi olduğunu biliyorum . Sonrada hızlı nefes alma , kalp çarpıntısı gibi bütün fizyolojik değişiklikleri dengeleyebilirsiniz ve rahatlama tekniklerini uygulayabilirsiniz .

· DUYGUSAL SİSTEMİNİZİN UNSURLARI , BİRBİRLERİYLE BÜTÜNLEŞMELİDİRLER

Sizin duygusal sisteminizde birbirlerini etkileyen ve birbirleri ile uyum içinde olması gereken değişik unsurlardan oluşur .

Duyguları ele alacak olursak bu unsurlar :

1. Düşünceleriniz ve bilinçli değerlendirmeler .
2. Fizyolojik değişimler ya da tepkisel eylemleriniz .
3. Davranışlarınız ve eylem eğilimlerinizdirler .
Önemli olan , duyguların bu üç unsurun dışarıdan bir olayın etkisi altında , birbirleri ile olan etkileşiminden ortaya çıktığını anlamaktır . Bunları dikkate alırsak , duygularımızı yönetmekte başarılı olabiliriz .

Aslında , duygusal sistemimizde bir başka unsur daha vardır : diğer etkenlerden etkileşim . Bunları , yetişme biçiminiz , inançlarınız , geçmiş deneyimleriniz , kısacası kişiliğinizi oluşturan herşeyi kapsar . Bu , işe gelmeden önce eşinizle ettiğiniz kavga yüzünden hissettiğiniz depresyon olabilir . Çocukken babanızın sizi sürekli azarlamaları yüzünden erkek şeflere karşı duyduğunuz nefret olabilir . Bütün bunlar , karşılıklı etkileşimle duygusal tepkilerinizi değişen derecelerde etkilerler .

· DÜŞÜNECELERİNİZİ DİKKATE ALIN

Birden bire oluşan düşünceleri , ( Onu öldürebilirim ; Çok bencil biri ) ‘' otomatik düşünceler ‘' olarak adlandırırız . Otomatik düşüncelerin bazı ortak özellikleri vardır .

1. Mantık dışı olma eğilimi gösterirler .
2. Genellikle onlara inanırız .
3. Çoğunlukla çok kısadırlar .
4. Başka otomatik düşüncelere çanak tutarlar .
5. Otomatik düşünceler düşünce çarpıklıklarına yol açar.

· ÇARPITILMIŞ DÜŞÜNCELERDEN KAÇINMANIN YOLLARNI

1. Genelleştirmede aşırıya kaçmayın .
2. Yıkıcı nitelendirmelerden kaçının .
3. Düşünce okumaya çalışmayın .
4. Başkalarının eylemlerine kural koymayın .
5. Bir olayın sonuçlarını fazla abartmayın .
6. Yapıcı iç diyaloglar geliştirin .
7. Heyecanınızı denetleyin .
8. Davranış kalıplarınızı denetim altında tutun .

· İYİ BİR SORUN ÇÖZÜCÜ OLUN

İyi bir yönetici olmanın temeli , etkili sorun çözme yeteneğidir . Çalışanların aralarında işbirliğini sağlamak , onlardan yüksek verim almak , yeniliklere uyum göstermelerini sağlamak bunların arasındadır . İşte bu aşamada , duygularınızı mı yoksa , çalışanlarınızı mı yönettiğiniz önem kazanır .

Genellikle , gerginlik yaratan duygular sorunlu durumlarda ortaya çıkarlar : avukattan gelmiş bulamadığınız mektup , başka bir bölüme kaydırılma tehlikesi , dosyaları geri getirmeyen meslektaşınız gibi . Duygularınızı başarılı biçimde yönetebilmek için , iyi sorun çözme yetenekleri geliştirmeniz , sorunları çözmek için en etkili yöntemleri belirleyebilmeniz gerekecektir .

1. Sorunlu durumları teşhis etmek .
2. Durumlara bakış açılarınızı genişletin .
3. Alternatif çözümler üretin .
4. Değişik seçenekleri araştırın .
5. En iyi stratejileri belirleyin .
6. Sonuçları karşılaştırın .

· DUYGULARINIZI YÖNETEBİLMEK İÇİN YENİ TEKNİKLER

1. Mizahtan yararlanın .
2. Mola verin .
· ÖFKENİZİ DENETLEYEBİLMEK İÇİN BAZI ÖNERİLER


1. Öfkenizle iletişim kurun . Öfkelendiğiniz kişiye bunu belirtin . ‘' yavaş yavaş sinirlenmeye başlıyorum . ‘' diyebilirsiniz .
2. Sıkıntılı durumdan bir an için uzaklaşma isteğinizi gizlemeyin . ‘' Sana şimdi cevap vermektense , bırakta düşüncelerimi toparlayayım , bir saat sonra yeniden buluşup bu konuyu görüşelim. ‘' diyebilirsiniz .
3. Oturduğunuz yerden hemen kalkın . Derin nefes alın ya da kendinize ayırdığınız zamanda kendinize güveninizi arttıracak alıştırmaları yapın .
4. Bu moladan gevşemek ve sakinleşmek için faydalanın .

· KENDİ KENDİNİZİ MOTİVE ETMEK

Motivasyon , Bir İşe Başlamanın ve Sonuna Kadar Götürebilmenin Anahtarıdır

Teknik olarak motivasyon , enerjiyi belli bir amaç uğruna belli bir yönde harcamaktır. Duygusal zeka bağlamında ise , duygusal sisteminizi aracı olarak kullanarak bir işi başlatmak ve bitirmektir . Diyelim ki bir rapor yazmanız isteniyor ve siz bunu yapmakta çok zorlanıyorsunuz . Annenize telefon edip sohbet ediyor , altıncı bardak çayınızı içiyor , daha sabah temizlikçiler tarafından tozu alınmış bilgisayarınızın yeniden tozunu alıyorsunuz .

Duygusal zekası yüksek biri olarak , bu görüntüde motivasyon eksikliğini açıkça kabullenebilirsiniz . Böylece de kendi kendinize yapıcı bir iç diyalog kurabilirsiniz : Bundan öncede sayısız raporlar yazdım . Bunu da istesem gözlerim kapalı yazabilirim . Yapmam gerekeni yapabilirim . Böylece kendi kendinizi motive ettikten sonra , bu raporu yazmak için küçük adımları atarak işe başlarsınız , örneğin , gerekli bilgi ve belgeleri bir araya toplarısınız ; eğer motivasyonunuz bundan fazlasına yeterli olmuyorsa , görünürde fikir almak için , aslında ise sizi desteklemesi için bir iş arkadaşınızla konuyu tartışırsınız .
Giderek kendinize güveninizin ve coşkunuzun arttığını hissedersiniz . Artık masanıza oturabilecek ve pırıl pırıl tozu alınmış bilgisayarınızda yazmaya başlayabileceksinizdir . Her nasılsa raporunuz parmaklarınızdan akar gider .

Kendine güven , verilen görevi yapabileceğinize inanmanızı sağlar ; iyimserlik sonucu iyi olacağı ümidini verir ; kararlılık bütün gücünüzü o konuya yoğunlaştırmamızı sağlar ; coşku yaptığımız işi zevkli hale getirir ; zorlukları yenme gücüde gerekirse her şeye baştan başlayabilmemize destek verir .

· MOTİVASYONUN KAYNAKLARI


1. Kendiniz ( düşünceleriniz , heyecanınız , davranışlarınız ; bütün bunlar artık size yabancı değildir )
2. Destekleyici arkadaşlarınız , aileniz , meslekdaşlarınız ( ben buna a takımı diyorum )
3. Bir duygusal danışman ( gerçek yada hayali biri olabilir )
4. Çevreniz ( iş yerinizdeki hava , ışıklandırma , sesler ve size gelen mesajlar )

· KENDİNİZ

Motivasyonun dört kaynağından en güçlüsü kendinizsinizdir . Çünkü herşey sizde başlar . Bir meslekdaşınız , duygusal danışmanınız yada size ilham verecek bir kahraman yada çevreniz motivasyonunuzu arttırabilir , ama sonunda bütün bu kaynaklardan yararlanmanızı ancak kendi düşünceleriniz , heyecanınız , kendi davranışlarınız sağlayacaktır . Şimdi bu unsurları yeniden gözden geçirelim ve sizi motive etmekte nasıl yararlı olabileceklerini görelim .
1. Olumlu düşünün .
2. Motive edici sözleri kullanın .
3. Zihin oyunları oynayın .
4. Düşüncelerinizi zaman kilidi ve odak kilidi ile odaklayın .
5. Zihinsel canlandırmalar yapın .
6. Yapıcı özeleştiriden yararlanın .
7. Kendinize anlamlı hedefler seçin .

· ENERJİ ÜRETMEK İÇİN HEYECANINIZI KULLANIN

Motivasyon , bizi uyaran harekete geçiren fizyolojik heyecanın artmasıyla tanımlanabilir . Motivasyon hayvanlar ve insanlara özgüdür ve fiziksel heyecanın yükselmesi ile ortaya çıkar . Oturduğunuz yerde ve çok kolayca yaptığınız fatura düzenleme gibi işler bile bir enerji harcamasını gerektirir . Hareket edin . Öğle tatili sırasında aerobik yapmış , koşmuş yada arkadaşlarınızla biraz voleybol oynamışsanız öğleden sonra kendinizi çok daha enerji dolu , canlanmış hissetmişsinizdir .

Bunun fizyolojik bir açıklaması vardır . Bedeninizi çalıştırdığınız zaman daha çok kan pompalanır ve organlarınız , kaslarınız daha çok beslenir . Nefes alışınız yükselir ve dolayısıyla da hücrelerinize daha çok oksijen gider . İşinize döndüğünüz zamanda , bedeniniz ve beyniniz daha canlanmış durumda olur . Böylece de oksijen eksikliği yüzünden uyuklamaktan kurtulmuş olursunuz ve beyninizde daha iyi çalışır . Motivasyonunuzun eksikliğini , enerjinizin azaldığını hissettiğiniz zamanlar , ayağa kalkın ve hareket edin .

· YAPICI EYLEM VE DAVRANIŞLARDAN YARARLANIN

Kendinizi bir işe başlamak ve bitirmek için tam formunda hissediyorsunuzdur , işi bitirmek için ne gerekiyorsa yapabilecek enerji ile dolusunuzdur ama yinede birşeylerin eksikliğini hissedersiniz . Motivasyonunuz yetersizdir . Aslında , size itici gücü verecek olan bazı eylem ve davranışların eksikliğini hissediyorsunuzdur . Bu bölümde , yapıcı eylem ve davranışlardan yararlanmanın iki yolunu anlatacağız .

Bir görevi küçük parçalara bölün . Bazı işler gözünüze , sizi aşıyormuş gibi görünür . Yapılacak çok şey , bunları yapacak çok az zaman vardır . Üstelikte gereken kaynaklar henüz elinizde değildir . Bir işin sizi aştığı hissine kapıldığınız anda , olabilecek bütün olumsuz duygular - endişe , hayal kırıklığı , korku - başınıza üşüşürler ve siz farkına bile varmadan motivasyonunuz yok olur . Sizde işi bitirmek için hiçbirşey yapmadan otura kalırsınız . Motivasyonunuzun sizi yarı yolda bıraktığı bazı görevleri küçük parçalara
bölün , sonrada her birini sırayla yapmaya başlayın . İşte size bu konuda bazı öneriler .

Davranışlarınızı gözleyin . İkinci bölümde de öğrendiğimiz gibi , davranış kalıpları , bizim sık sık yinelediğimiz eylemler yada yine sık sık ortaya çıkan eğilimlerimizdi . Bunlar gözlerseniz ve değerlendirirsiniz , motivasyonunuzu nasıl etkilediklerini görür ve hangilerini bırakıp , hangilerine devam etmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz .

Bazen istekleriniz ne kadar güçlü , amaçlarınız ne kadar iyi olursa olsun , gerek duyduğunuz motivasyonu bulamazsınız . Bu durumda , onu başka kaynaklardan elde etmeniz gerekebilir . Bu kaynakların birincisi , yaşamınızdaki diğer insanlardır .

· DESTEK VEREN ARKADAŞLAR , AİLENİZ VE MESLEKDAŞLARINIZ

Bir yenilgiye uğradığınızda dışarıdan yardım gerekir . Zor bir durumu tek başına , hiçkimsenin yardımı olmadan göğüslemek zorunda kalmaktan daha yıkıcı bir şey yoktur .Karşılıklı birbirinize destek ilişkileri geliştirmek için , kimden ne isteyebileceğinizi belirlemelisiniz , yoksa zor durumda kime başvuracağınızı bilemezsiniz . Ama aynı zamanda onlar sıkıntıya düştükleri zaman onlara karşılık verip veremeyeceğinizi de bilmelisiniz . Yoksa bu ilişki dengesiz olur ve uzun süre devam edemez . Bazen de size somut öneriler getirecek birinden destek ararsınız . Bu kişinin aynı işte olup sıkıntınızın nedenini anlayabilen bir meslekdaşınız olabilir . Ona üzerinde günlerdir çalıştığınız ve reddedilen projenizi gösterebilirsiniz . Bu meslekdaşınız , size raporunuzu nasıl düzeltebileceğiniz konusunda bazı fikirler verebilir .

· MOTİVASYON DANIŞMANLARI

İş yaşamınızda birlikte olmak isteyeceğiniz , size ilham verebileceğini düşündüğünüz bir kişiyi , motivasyon rehberiniz olarak seçin . Bu kişi size motivasyon konusunda örnek olacaktır . O , sizin ‘' Sen benim yerimde olsaydın ne yapardın ? Kendini nasıl
hissederdin ? ‘' diye soracağınız kişidir . Böylece kendinize güveniniz , hevesiniz , kararlılığınız , iyimserliğiniz artar , kendinizi de daha çabuk toparlayabilirsiniz .

· ÇEVRENİZ

Çalışma ortamımızın bizi motive etmesi için yapabileceğimiz bazı şeyler vardır . Bunun için :

1. Çalıştığımız yerin sağlık koşullarına uygun olmasına
2. Çevrenizde sizi motive edebilecek bazı eşyaların bulunması
3. İş yerinizin size karşı olmak yerine sizin için destek verici duruma getirmeyi sağlamalıyız .
4. Çalıştığınız yeri olabildiğince sağlıklı duruma getirin
5. Temiz hava soluyun
6. Gürültüyü yok edin , hoş seslerden yararlanın .

· YENİLGİLER BİZİ NASIL ETKİLER ?

Başarısızlıklar elbette ki yıkıcı etki yaparlar . Bunların nedeni , performansımızın eksik değerlendirilmesi , üzerinde emek harcadığımız bir projenin reddedilmesi , yaptığımız bir tanıtımın beğenilmemesi , işten çıkarılma gibi çeşitli olaylar olabilir . O an dünya duruveririr . Motivasyonunuz birden bire çöker , kendinize güveniniz sıfır noktasına iner .
Endişe , depresyon , korku , öfke gibi her türlü olumsuz duyguları aynı anda yaşarsınız . Bu yenilginin şiddet derecesine göre , bu yaşadığınız deneyim , yaşamınızın aileniz , arkadaşlarınız gibi iş dışındaki bölümlerini de etkileyebilir .

İş yaşamındaki yenilgilere herkes başka türlü tepkiler gösterebilir . En iyi müşterisini kaybeden bir satış temsilcisi diğer müşterilerine de gereken ilgiyi gösteremez , ama bir başka satış temsilcisi aynı durumda hemen telefona sarılıp yeni müşteriler bulamaya çalışabilir . İşten çıkarılan biri kendini içkiye verir bir başkası ise tümüyle yepyeni , değişik bir iş bulup onda eskisinden çok daha başarılı olabilir . Genellikle yenilgi bir kayıp olarak değerlendirilir . Bazen daha elle tutulur kayıplarınızda olur : terfiniz verilmez , üzerinde çalıştığınız proje kabul edilmez , işten çıkarılırsınız . Böylesi durumlarda herkesin tepkisi farklı olacaktır ama , yaşanan evreler hemen hemen herkes için aynıdır ; yani güven kaybı , öfke , depresyon , zamanı geri döndürme isteği , durumu kabullenme , ümitler ve olumlu faaliyetler hemen hemen aynı sırayı izler .

1. Basamak : İnanmamak . Üzerinde en çok durduğunuz projeniz reddedilmiştir . Buna bir türlü inanamazsınız . Kendi kendinize , böyle bir şey olmadı , buna inanamıyorum diye söylenirsiniz .
2. Basamak : Öfke . Artık durumun gerçek yüzünü görmüşsünüzdür . Ama yinede
‘' Bu büyük haksızlık , ağır bir hata yaptılar . Davranışları hiç hoş değil . ‘' gibisinden düşüncelere kapılırsınız . Bu öfkenin kendi kendini beslediği ve sizinde kendinizi kötü hissetmenize neden olan evredir . Herşeyden şikayet edersiniz , ağzınızda acı bir tad olur , Size destek verecek kişilere karşı kırıcı davranırsınız .
3. Basamak : Zamanı Geri Döndürmeyi İstemek . Bazen içinizden , olayları geri döndürmek gelir . Zamanı geriye döndürmeye çalışmak birazda ilk basamaktaki inanmaya benzer ve üzerinizdeki stres yükünü azaltıcı bir rol oynar . Eski güzel günlere duyulan bu özlem , kendinizi iyi hissetmenizi sağlar .
4. Basamak : Depresyon . Kendinizi kötü hissederken ve karar vermekte zorlanırken olumlu faaliyetlerde bulunmak pek zor gelebilir . Depresyon duyguları ve düşünceleri , umutsuzluk ve durgunluğa sürükler . Sinirleriniz iyice bozulmuştur ve hiçbirşey yapmak istemezsiniz .
5. Basamak : Kabullenme . Bu aşamaya ulaştığınızda , güveninizi yeniden kazanmaya başlamışsınızdır çünkü uğramış olduğunuz yenilgi artık küllenmeye başlamıştır . Motivasyonunuzda yavaş yavaş geri döner .
6. Basamak : Ümit . İyimserliğinizi yeniden kazanmışsınızdır . Bu umut , bir sonraki aşama için gerekli heyecanı verecektir .
7. Basamak : Olumlu faaliyetler . Artık sizi yeniden başarı yolunda ilerletecek faaliyetlerin sırası gelmiştir . Gücünüzü ve cesaretinizi yeniden toplamış olarak , hedefinize ula$mak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırsınız . Kısacası motivasyonunuzu yeniden kazandınız .

· BÜTÜN ÖZ MOTİVASYON YETENEKLERİNİ BİRLEŞTİRMEK

Yenilgilerin en ciddi yönü , tam gerekli olduğu zaman , motivasyonunuzu düşürmesidir . Ama bu çözülmez bir sorun değildir , çünkü artı kendi kendinizi motive etmeyi öğrendiniz . Böylece de , karşılaştığınız bir başarısızlıktan sonra geçici bir heves kırıklığı devresini atlatıp yeniden motivasyon kazanmak için düşüncelerinizi , davranışlarınızı ve hareketlerinizi nasıl denetleyebileceğinizi , güveninizi ve cesaretinizi nasıl yeniden kazanacağınızı , arkadaşlarınızdan ve dostlarınızdan desek almayı , iyimserliğe gerek duyduğunuzda hayal kahramanınızı örnek almayı , çevrenizi verimli çalışabilecek şekilde düzenlemeyi , yenilgi yada başarısızlık karşısında yedi basamak aşamalarından geçip kendinizi toparlamayı biliyorsunuz .

Kendi kendinizi motive etmeyi , yüksek benlik bilinci geliştirmeyi ve duygularınız denetim altında tutmayı alışkanlık haline getirmek , duygusal zekayı yükseltmenin en önemli üç yöntemidir .

· DUYGUSAL ZEKANIZI BAŞKALARIYLA İLİŞKİLERDE KULLANMAK

Duygusal zekanızı kullanmak da , başkalarının duygularını anlamak , uygun tepki vermek , gerekirse bu duyguları olumlu gelişmelere yönlendirmek , giderek kendi kendilerine yardım edebilmelerini sağlamak demektir . Birinci kısımda , yüksek benlik bilinci geliştirerek , duygularınızı denetim altına alarak , kendi kendinizi nasıl motive edeceğinizi öğrenerek , kendi duygusal zekanızı nasıl yükselteceğinizi görmüştünüz . Şimdi bütün bu yeteneklerinizden , mesleğimizde etkili ilişkiler kurmak için
yararlanacağız . İletişim yeteneklerini nasıl arttırabileceğinizi , ilişkileri olumlu yönde geliştirmeyi , karşımızdakilerin yeteneklerine yol göstermeyi sonunda da , çalışanlarının birbirleri ile iyi ilişkiler kurmasını öğrenmiş bir işletmenin , nasıl duygusal zekası yüksek bir kuruluş olabileceğini göreceğiz .

· ETKİN İLETİŞİM BECERİLERİ GELİŞTİRMEK

Herhangi bir ilişkinin temeli iletişimdir . İletişim olmadan bağlantı , dolayısıyla ilişkide kurulamaz . Etkin iletişim yeteneğinin duygusal zekanıza vereceği destek çok büyüktür ve iş yerinizdeki değeri de ölçülemez . Etkin ve yapıcı iletişim yeteneklerini tanıyacağız .1. Kendini İfade : Karşınızdaki kişiye , ne düşündüğünüzü , ne hissettiğinizi , ne istediğinizi açıkça anlatma .
2. Kararlı olma : Düşünceleriniz , görüşleriniz , inançlarınız ve isteklerini anlatırken , kendinize güven , ama diğerlerine de saygılı olma .
3. Dinamik dinleme : Başkalarının söylediklerini gerçektende dikkatle dinleme .
4. Eleştiri : Diğer insanların düşünce ve davranışları hakkındaki kendi düşünce ve duygularınız yapıcı olarak belirtme .
5. Ekip İletişimi : Bir gurup içinde iletişim .

Bütün bu yetenekleri ortaya çıkaran ve etkili olmalarını sağlayan özellik , duyarlı olmaktır .


· KENDİNİ İFADE

İletişim , gidip gelen bir değişim , bir alışveriş içerir . Siz karşınızdakini anlamaya çalışırsınız . O da sizi anlamaya uğraşır , yani karşılıklı bir bilgi akışı vardır . Bununda en iyi , düşünceleri , duyguları , görüşleri açıkça belirterek başarabiliriz . Kendini doğru ifade etmenin ve sonunda kendini rahat hissetmenin altı yöntemini göstereceğiz . Bunlar

1. İfadelerin kendinizin olması
2. İfadelerinizde duyularınızdan yararlanmak
3. Yorumlayıcı ifadeler kullanmak
4. İfadelerinizde duygulardan yararlanmak
5. Amaçlarınızı açıklamak
6. Davranışların ifadeleri

· KARARLI OLMAK

Kararlı olmak , haklarınız , görüşleriniz , fikirleriniz , inançlarınız ve isteklerinizi savunmaktan çekinmemek , ama aynı zamanda da karşınızdakilere de saygı
göstermektir .

· KARARLILIĞI ETKİLİ BİR BİÇİMDE KULLANABİLMEK İÇİN BAZI ÖNERİLER

1. Görüşlerinizi , benzer örneklerle destekleyin .
2. Karşınızdakinin durumunu anladığınızı belirtin .
3. Yinelemelerden yararlanın .
4. Duygularınız açıklayın .
5. İçinde bulunduğunuz durumun gerekçelerini açıklayın .
6. Uzlaşma yollarını arayın .

Bu önerilerin her birini uyguladığınız zaman , iki önemli noktaya dikkat etmeniz gerekir : birincisi , bedeninizin verdiği mesajların bilincinde olmak , ikincisi de ne saldırgan , nede pasif olmak .

· DİNAMİK DİNLEME

Dinlemek öğrenmemiz gereken bir yetenektir . Dinamik dinleme , bir duygusal zeka uygulamasıdır ; anlama , kavrama ve karşınsındakine tepki verme işlemini bilinçlendirir . Benlik bilinci karşımızdaki kişinin açıklamalarından edindiğimiz bazı bilgileri elemek ve zaman zaman başka bilgilere dönüştürmek için kullandığımız ve satır aralarında söylemek istediklerini anlamamızı engelleyen kişisel filtrelerden uzak kalabilmemizi sağlar .· KİŞİSEL FİLTRELERİNİZİN BİLİNCİNE VARIN

Bu filtreler , genellikle düşünceleriniz , fikirleriniz ve duygularınız tarafından
üretilirler . Bunlar uygulamaya koyulduğu zaman , ne kadar ve hangi tür bilgileri algılayacağımızı etkilerler . Dört değişik filtre vardır

· SEÇME FİLTRESİ

Özellikle endişe ve öfke uyandıran durumlarda , yalnızca duymak istediklerimizi duyma eğilimi gösteririz . Yani bazen karşımızdakinin söylediklerinden yalnızca en iyilerini seçer ve algılarız , bazı nedenlerle ise , yalnızca durumu olduğundan çok daha kötü tanımlayan sözleri duyarız .

· KİN FİLTRESİ

Bu filtre , söyleyen kişiye çok önem verdiğimiz için nelerin söylendiğini duymamızı engelleyebilir . Yani konuşan kişiyi iyi tanıdığımızı düşündüğümüz yada sandığımız için vermek istediği gerçek mesajı kaçırırız .

· GERÇEKLER FİLTRESİ

Bazen yalnızca soğuk gerçekleri duyarız , duygusal mesajları hiç önemsemeyiz . Yalnızca gerçeklere bakarak , duyguların ilettiği önemli bilgileri gözden kaçırabiliriz .

· DİKKAT DAĞILMASI FİLTRESİ

Bazen bir toplantıda düşüncelerimizin tümüyle konu dışına kayması hepimizin başına gelebilir . Öğle yemeğinde ne yiyeceğinizi düşünürsünüz . Toplantıdan sonra geciktirmek istemediğiniz telefon görüşmeleri , bir iş arkadaşınızın komik papyon kravatı , gelecek hafta yapılacak konferans aklınıza takılır kalır . Dikkati toplamanın en kolay yolu konuşmalar sırasında not almaktır .

· ETKİN BİR DİNLEYİCİ OLMAK İÇİN ÖNERİLER

Konuşmacının açıklamalarını özetleyin . Dinlediğinizi belli edin . Uygun olan durumlarda , sözsüz ifadelerde kullanın .

· ELEŞTİRİ

Eleştiri , acı bir ilaç gibidir ; vermesi de alması da zordur , rahatsız eder ama çokta yararlıdır . Eleştiri alırken başkalarının sizin yaptıklarını nasıl algıladıklarının bilincine varırsınız , gerekirse yanlış davranışlarınız değiştirirsiniz , zamanla da deneyimleriniz artar . Eleştiri yaparken de , karşınızdaki aynı biçimde sizden yararlanır . Bireyler eleştiriden yararlandıkça , içinde bulundukları kurumlarda yararlanır .

· YAPICI ELEŞTİRİ NASIL OLUR ?

1. Eleştiri yapmanın karşınızdakinin yararına olacağına inanın .
2. Uygun yeri ve zamanı seçmeye dikkat edin .
3. Karşınızdakini aşağılamayın .
4. Gelişmeleri vurgulayın .
5. İlgi gösterin .
6. Kendi duygularınızı denetim altında tutun .


· ETKİN ELEŞTİRİ YAPMAK İÇİN ÖNERİLER

Eleştiriye Başlamadan Önce :

1. Eleştireceğiniz davranışı doğru tanımlayın .
2. Bu sorunun nereden kaynaklandığını araştırın .
3. Eleştiriyi en iyi nasıl yapabileceğinizi düşünün .
4. Yapmasını beklediğiniz değişiklikleri listeleyin .

Eleştiri Sırasında :

1. Kendi gözlemlerinizden yola çıktığınızı belirtin .
2. Sorunu açıkça ortaya koyan belirgin örnekler verin .
3. Olumlu bir etki yapmaya çalışın .
4. Durumun zorluğunu kabullenin .
5. Ortağınızın nasıl tepki verdiğini izleyin
6. Olabilecek çözümler üzerinde durun .
7. Elde edeceğiniz yararları vurgulayın .
8. Görüşmeyi olumlu bir sözle kapatın

Eleştiri Görüşmesinden Sonra :

1. İşin ucunu bırakmayın .
2. Ortaya çıkan değişiklikleri değerlendirin .

· ALDIĞINIZ ELEŞTİRİLERDEN YARARLANMAK İÇİN BAZI ÖNERİLER

1. Eleştirilerden öğrenebileceğiniz bazı şeylerin olduğunu kabul edin .
2. Bir şeyi söylemeden önce dikkatle dinleyin .
3. Duygularınızı dinleyin .
4. Yaptıklarınızın sorumluluğundan kaçmayın .
5. Kendinizi savunmaya geçmeyin .
6. Bütün dinleme filtrelerini kapatın .
7. Düşüncelerinizi açıklayın .
8. Kararlı olun .
9. Sizi eleştirenin duygularını anlamaya çalışın .
10. Karşınızdakinin söylediklerini aklınızda toparlayın .
11. Kendinizi değiştirme isteğinizi belirtin .

· GURUP İLETİŞİMİ

Bir takım , bölüm , yada gurubun ne kadar başarılı olacağı , üyelerinin birbirleri ile olan iletişinin etkinliğine bağlıdır . Gurup toplantılarında kendinizi göstermek ve etkin dinlemeyi sağlamak , sorun çözümüne yoğunlaşmak , görüşlerinizi savunmak , gerekirse eleştiri yapmak için duygusal zekanızı kullanırsınız . Böylece yüksek takım iletişimi , sorunların çözülmesi , verimli planlamayı ve bir gurup içinde daha iyi iletişimi sağlar .

· VERİMLİ GURUP İLETİŞİME NASIL ÖZENDİRİLİR

1. Kendinizi ifade edin ve karşınızdakine cesaret verin .
2. Etkin dinlemeyi uygulayın ve özendirin .
3. Sorunları çözmek için gayret gösterin .
4. Gerektiğinde kararlılığınızı koruyun ve eleştiri yapın .
· ETKİN GURUP İLETİŞİMİ

1. Herkese eşit davranın
2. Bir kişinin üstünlük sağlamasını özendirmeyin .
3. Destek verici olun .
4. Toplantının duygusal havasını denetlenebilir bir seviyede tutmaya çalışın .
5. Toplantıda bulunanların tartışmalara ne kadar katıldıklarını ve nasıl tepki verdiklerine dikkat edin .

· KİŞİLER ARASI İLİŞKİLERİ GELİŞTİRME

Bu bölümde , kişiler arası ilişki kurmayı kolaylaştıran iki beceriyi inceleyeceğiz . Bunlardan birincisi , bir ilişkiyi analiz edebilme becerisidir . Bu sizin bir ilişkinin kendine özgü karakterini tanıyarak , onu ilişkinin yararına olacak biçimde kullanmanızı sağlar . Ayrıca ilişkilerinizin yapıcı yönde gelişmesine yardımcı olur . İkinci beceri ise , doğru uygun düzeyli iletişim kurarak verimli bilgi alışverişini sağlamaktır . Ancak bu becerileri görmeden önce , bir ilişkinin ne olduğunu öğrenmekle işe başlamalıyız .

· BİR İLİŞKİ NELERDEN OLUŞUR

Söz konusu ilişki hangi türden olursa olsun kapsadığı üç temel alan vardır .

1. Karşılıklı Beklentilerin Karşılanması

İnsanlar , bazı beklentilerini karşılamak için ilişkiye girerler . Bir iş arkadaşınızla size yararlı bilgiler verdiği ve önerilerde bulunduğu için ilişkiye girersiniz . Paket postalama servisinde çalışan elemanlar , göndermek istediğiniz paketlerin zamanında gönderilmesini sağlamak için ilişki kurarsınız .

2. İlişkilerin Sürekliliği

İlişkilerin bir başka özelliği de sürekli olması , belli bir zaman süresinde devam ettirilmesidir . Üç yıl önce birkaç yedek parça satmış olduğunuz bir müşterinizle aranızda bir ilişki bulunduğunu söyleyemezsiniz , ama ayda iki kez görüştüğünüz bir müşterinizle aranızda bir ilişki vardır .

3. Duygularınız , Düşünceleriniz , Görüşleriniz Hakkında Bilgi Alışverişinde Bulunmak

Bir başkasıyla ilişkide bulunmak , yalnızca kuru bilgi alışverişi olmaktan öteye gider . İlişkiyi , iki kişi arasındaki duyguları , düşünceleri , fikirleri hakkında bilgi alışverişi oluşturur . Bu bilgi alışverişinde karşılıklı etkileşim vardır . Sizin anlattıklarınız dinleyende bir etki uyandırır ve size olan tepkilerini belirler . Bu etkileşimi göz önünde bulundurursanız bazı tepkileri önceden tahmin edebilir , sözlerinizi ilişkilerinize daha yararlı olacak biçimde düzenleyebilirsiniz .

· DUYGU ; DÜŞÜNCE ve GÖRÜŞLERİ PAYLAŞMAK İÇİN BAZI ÖNERİLER

1. Keyfinizi kaçırmamaya çalışın
2. Karşınızdakinin tepkilerine dikkat edin
3. Görüşmeye olumlu bir ton verin
4. Sizi rahatsız eden duyguları ortaya koyun


· BİR İLİŞKİ NASIL ANALİZ EDİLİR

Bir ilişkiyi analiz etmek , onu değişik bakış açılarından incelemek ve böylece de gerek uzun vadeli , gerekse kısa bir ilişkiyi yürütebilmek için izlenecek en doğru yolu bulmak demektir . Bir ilişki analizinin aşamalarını görelim :

1. İlişkinin sınırlarını doğru belirlemek .
2. Diğer kişinin ilişkiden beklentilerini göz ardı etmemek .
3. Diğer kişi hakkındaki izlenimlerinizi gözden geçirmek .
4. Diğer kişinin sizin hakkınızdaki izlenimlerinin ne olduğunu anlamaya çalışmak .
5. Sıradışı durumları incelemek .
6. İlişkinin amaçlarını doğru belirlemek .

Kişiler arası ilişkilerin amacı , diğer kişiyle olabilecek en yoğun iletişimi sağlamaktır . Bu uyumlu , birbirlerini tamamlayan , birbirleriyle yoğun bağlantı kurabilen insanlar demektir . Bu insanlar , düşüncelerini , duygularını ve fikirlerini birbirleriyle rahatça paylaşırlar . Karşısındakilerin kendilerini dikkatle dinleyeceklerini bilirler . Böyle rahat bir ortamda düşüncelerinden daha yaratıcı olabilirler ve duygularını paylaşırken de daha coşkulu olurlar . Bu en ideal iletişimin yanı sıra , dört iletişim düzeyi vardır ve hepside yönetilebilirler .

1. Nezaket konuşmaları
2. Verilere dayanan bilgiler
3. Düşünceler ve fikirler
4. Duygular

Sizin duygusal zekanız , bu dört düzeyi de etkin biçimde kullanabilmenizde , diğer kişileri düzey yükseltmeye yönlendirmenizde , ilişkilerin sürdürülmesini ve kişilerin yakınlaşmalarını sağlamanızda kendini belli edecektir .

· FARKLI DÜZEYLERDEN NASIL YARARLANILIR

Değişik durumlarda , bazı iletişim düzeyinin uygun , bazılarının ise yanlış olduğunu görmüştük . Bazen bir iletişim düzeyini kullanırken , aslında daha başka bir düzeyi istediğinizi hissedersiniz . Değişik düzeylerden tam yarar sağlayabilmek için , bunları tanımlayabilmek ve karşımızdakinin iletişim düzeyini de belirlemek , onun iletişim düzeyine geçmek ve ne zaman düzey değiştirileceğini bilmek gerekir .

BAŞKALARININ KENDİLERİNE YARDIMCI OLMALARINI SAĞLAMAK

Duygusal zeka açısından başkalarının da duygularını denetim altında tutmak , motivasyon sağlamak konularında yardımcı olmak demektir . Bu becerileri topluca duygusal danışmanlık adı verilir . Başkalarının kendilerine yardımcı olmalarını sağlamak , duygusal zekanın en yüksek ödüllü bir uygulamasıdır . Bir başka kişiye kendini
geliştirme , verimli olma , karşılıklı güven ve dayanışmayı temek alan bir ilişki kurma gibi her zaman , her yerde görülmeyen değerler kazanmasını sağlıyorsunuz . Bu bölümde , başkalarının kendilerine yardımcı olmalarını sağlamanın dört yolunu göreceğiz .

· DUYGUSAL BAKIŞ AÇISINI KORUMAK

Korku , öfke , depresyon , endişe ve coşku gibi birçok duygular çevredekilere de yayılır . Karşımızdakini bazı bilinçaltı davranışlarını taklit ederek bu duyguların yayılmasını sağlarız . Oysaki duygusal bulaşıcılık önlenebilir . Şimdi karşınızdakinin olumsuz duygularının size de bulaşmasını önlemek için neler yapabileceğinizi görelim :

1. Karşınızdakinin duygusal durumunu önceden kestirmeye çalışın
2. Karşınızdakinin davranışlarını izleyin .
3. Yapıcı ifadeler kullanın .
4. Gevşeme yöntemlerini kullanın .

· KONTROLDEN ÇIKMIŞ BİRİ NASIL SAKİNLEŞTİRİLİR

Kendini kaybetmiş birini sakinleştirmek isteriz , çünkü bunu yapmazsak , o kişiye hiçbir biçimde yardım edemeyiz . Kontrolden çıkmış birine kesinlikle yardım etmek gerekir . Bu kişiyi sakinleştirmek , duygusal yoğunluğunu azaltmak demektir . Bu kişi sakinleşmeden , mantıklı düşünemez yada anlamlı bir konuşma yapamaz . Ancak sakinleştikten sonra , duygusal düzeyini biraz daha düşürebilmek için konuya dolaylı bir yoldan girebilirsiniz .

· BİR KİMSEYİ SAKİNLEŞTİRMENİN YOLLARI

1. Önce ona bir yere oturmasını söyleyin .
2. İçecek bir şeyler ikram edin .
3. Biraz daha yavaş konuşmasını söyleyin .
4. Ona bir yaratıcı mola verin

· DESTEKLEYİCİ BİR DİNLEYİCİ OLUN

Destekleyici dinlemeyi , başkalarının zor bir durumu daha iyi anlamasına , yeteneklerine güvenmesine ve başka birinin desteğini sağlayabildikleri için kendi kendilerine saygılarının artmasına yardım etmek amacıyla uygulayacağız . Destekleyici bir dinleyici olmanın iki temek adımı vardır : Konuşanın söylediklerine anlayış gösterdiğinizi belli etmek ve konuşanın düşünce , duygu ve görüşlerini açıklığa kavuşturmasına yardım etmek .

· KARŞINIZDAKİNİN AMAÇLARINA ULAŞMASINA YARDIM ETMEK

Sorunları rahatsızlık yaratmadan çözmeyi öğreneceğiz . Yani karşınızdakilere bir hedef seçmesini ve bu hedefe ulaşmalarını kolaylaştıracaksınız . Bunu yapmanın 3 yolu vardır :

1. Diğer kişinin bir anlaşmaya ulaşmasını sağlamak .
2. Örnek olmak ve rol oynamak .
3. Olumlu adımlara zorlamak .

Bu üç yöntemi ayrı ayrıda kullanabilirsiniz ama , birlikte kullanıldıklarında , birbirlerinin etkilerini arttırdıklarını da unutmayın .


İş yaşamında duygusal zeka kitabı iki ana konuyu işliyor . İlk olarak duygusal zekayı kendi kendinize uygulamayı nasıl öğreneceğinizi , ikinci ana konusu ise ondan diğer insanlarla ilişki kurarken nasıl yararlanabileceğiniz irdeleniyor .