Allen Ezail Iverson (doğum 7 Haziran, 1975), Amerikalı basketbolcu, Denver Nuggets için oynuyor.

Boyu 1.83 cm, kilosu ise 74,8 kg'dir. Kendisine özel üretilen Reebok marka ayakkabı giymektedir. Lakabı "The Answer"dır. 25 Aralık 2006'da Denver Nuggets'a takas olmuştur. Point Guard(oyun kurucu)'dır.

NBA'de oynayan en popüler oyunculardan biridir. Birçok rekoru vardır. Dört kez NBA sayı kralı olmuştur. Kariyer sayı ortalaması 28 sayıdır.

Amerikan Futbolu onun ilk gözağrısıydı. Lisede okulun hem Amerikan Futbolu takımında hem de Basketbol takımında yer aldı. İki takımda da eyalet şampiyonluğu yaşadı ve Virginia' daki liseler arasında en değerli sporcu ödülünü aldı.

1993 yılının Iverson için kabustan bir farkı yoktu. Arkadaşlarıyla birlikteyken yollarını kesen ırkçı bir grup beyazla çıkan kavga sonucu çete kurmak suçlamasıyla tutuklandı. Lakabı olan The Answer mahkemede sorulan sorulara vermiş olduğu cevaplar yüzünden takılmıştır. Kamuoyundaki yoğun baskılar sonucu cezası ağır ceza kapsamından çıkarıldı ve özgürlüğüne kavuştu.

1109 - Allen Iverson Kimdir?

Ona üniversite yolunu açan isim ise Georgetown Üniversitesi antrenörü John Thompson' dur. Ne yazık ki, Iverson' un üniversite yılları çok uzun sürmedi. Maddi imkansızlıklar ve kardeşinin hastalığı sebebiyle üniversiteyi bırakarak NBA' e katılma kararı aldı.

Iverson, 1996 NBA Draftı'nda Philadelphia 76's tarafından birinci sıradan seçilerek NBA' e ilk adımını attı. O draft NBA tarihinin en iyi draftı olarak söylenmektedir. 2005 yılında Orlando Magic'e atmış olduğu 60 sayıyla kariyer rekorunu kırmıştır. Kariyer asist rekoru 16, blok rekoru 3, top çalma rekoru 9, ribaund rekoru 11 dir. Kariyerinde sadece bir kez triple double yapmıştır. LA Clippers'a karşı 2002'de 30 sayı, 10 ribaund, 11 asistle gerçekleştirmiştir.

Bazen saha dışında yaptığı olaylardan dolayı tepki almıştır. Allen Iverson'ın Tiura adında bir kızı ve Allen adında bir oğlu vardır. Sports Illustrated dergisini okumaktan hoşlanır. Samuel L. Jackson ve Al Pacino en sevdiği aktörlerdir.En sevdiği aktris ise Halle Berry dir.Favori şarkısı Notorious B.I.G den Unbelievable'dir.Hobileri arasında resim çizmek de vardır.