Hücrelerin Yan Yüzlerindeki Farklılaşmalar ve Hücreler Arası Birleşmeler - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Hücrelerin Yan Yüzlerindeki Farklılaşmalar ve Hücreler Arası Birleşmeler

 1. BAGLANTI KOMPLEKSLERİ :
  Baglantı kompleksleri aynı dokuda yanyana duran epitel hücrelerinin plazma zarlarını birbirine yaklaştıran yada sıkıca baglayan farklılasmış bölgelerdir.

  Bazı durumlarda bu yapı ile bir hücre hücre dışı bir yapıya baglanabilir

  SIKI BAGLANTI YERLERİ (=ZONULA OKLUDENS):

  Bu özelleşmiş yerlerde epitel hücreleri lümenen bakan serbest yüzlerine yakın bölgelrde birbirlerine kesintisiz kusaklar ile bağlanmış olurlar.

  Diğer bağlanıt komplekslerinden farkı hücre zarlarının dış yüzlerinin o bölgede sıkıca birbirine yapışmış olması ve böylece hücreler arqasındaki aralıgın ortradan kalkmasıdır . sıkı baglantı yerlerine bazı sinir hücreleri, bagırsak epiteli, düz kas ve kalp kası hüücrelerinde rastlanır. Bu baglantılar ile hücreler arasında iyon geçirgenliği çok artaar hücreler fizyoloji bakımından sıkı iş birliği kurarlar kalp kası hücrelerinde bu yolla uyarının çabuk ve kolay iletilmesi saglanır.


  ARA BAGLANTI YERLERİ (= ZONULA ADERENS)

  Epitel hücrelerinin yan yüzlerinde sıkı baglantıların hemen altında yer alırlar.
  Bu baglantı yerlerinde de hücreler kesintisiz larak birbirlerine baglanırlar fakat hücreler arasında 20 nm bir aralık kalır. Hücrelere mekanik dayanıklılık saglar.

  NOKTA DEZMOZOM (= MAKULA ADERENS):

  Pek çok epitel hücresi ve özellikle kalp kası ve dış deriide bulunan bu baglantı yerleri biri bir hücrede diğeri komşu hücrede karşılıklı duran iki disk seklindeki yapılarsdır. Dezmozomlar epitel hücrelerini birbirine baglar yani hücreler arası adezyonu saglar. Ve mikrofilamentler için demirleme yerleri olarak iş görürler.

  Devamı ektedir.


  Eklenmiş Dosya
  Okunma: 1662 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -