Bir Milyonda Siz - Atatürk'ün Anısı - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Bir Milyonda Siz - Atatürk'ün Anısı

1. Ünlü Tarihçimiz Cemal Kutay'ın Atatürk Bugün Olsaydı isimli kitabından;

"İngiltere tahtının veliahtı Gal Dükü'nün 1936 Eylül'ünde memleketimizi ziyaretinde Dolmabahçe Sarayı'nda Atatürk'ün daveti...

İngiliz Prensi soruyor:

‘Türkiye ne kadar asker çıkarabilir Ekselans?'

-Bu düşmana ve savaşa göre değişir. İcabında kadınlı erkekli bütün Türkler askerdir... Fakat ‘talim görmüş' bir milyon.

Geleceğin İngiltere Kralı biraz düşündü:

‘Demek bir savaş çıktığında Türkler derhal 2 milyonluk kuvvete sahiptirler.'

Atatürk tashih etti:

- Hayır!.. Umumiyetle yetişmiş asker, nüfusun yüzde 7-8'i olarak hesaplanır.

Konuğu hayranlıkla ona baktı, gülümseyerek başını salladı:

‘Ben doğru hesap yaptım Ekselans... Bir milyon ordunuz, bir milyon da şahsen siz. Yekûn benim dediğimdir.'

Ve kadehini kaldırdı."

Konuyu Beğendin mi?
  2. 2007-07-22 #2
    Kutlarım vuslat bey. Herşey var benim aradığım yok ne mi arıyorum atatürkün sanat şair veya yazarlar için söylemiş oldugu sözlerden bir demet siteye eklerseniz sevinirim en kısa zamanda lazım

3. 2007-07-22 #3
    VUSLAT beyefendi kardeşim arkadaş haklı , sizlerin beyfendi görüşlerinizle siteye o konularda eklemelerinizi 4 gözle bekliyoruz :)

4. 2007-07-22 #4
    Alıntı:
    sesliharf Nickli Üyeden Alıntı
    VUSLAT beyefendi kardeşim arkadaş haklı , sizlerin beyfendi görüşlerinizle siteye o konularda eklemelerinizi 4 gözle bekliyoruz :)
    Alıntı:
    emily53 Nickli Üyeden Alıntı
    Kutlarım vuslat bey. Herşey var benim aradığım yok ne mi arıyorum atatürkün sanat şair veya yazarlar için söylemiş oldugu sözlerden bir demet siteye eklerseniz sevinirim en kısa zamanda lazım
    beyfendi size benzer

gencim guzelim bayanim:

elimden geldince dediklerinizi bulup eklemeye calisirim ama sizde hazira konmayin canim google amcami ziyaret edin dimi

5. 2007-07-22 #5
    hehehe yormayalımdır bayan vuslatı dimi ama

Okunma: 1722 - Yorum: 4 - Amp
Kullanıcı Oylaması: 5/5 - 2