Elektromanyetik Alanlar ve Zararları

Endüstrilesme ve teknolojinin gelisimine bagli olarak elektrik enerjisinin kullanımı ve ihtiyacı giderek artmakta bunun sonucunda insanlar, hayvanlar ve bitkiler, kısacası tüm çevre elektromagnetik kirlenmenin etkisi altinda kalmaktadır. Elektromagnetik kirlilik diğer çevre kirliliklerinin aksine gözle görülmemesi ve etkilerinin hemen ortaya çıkmamasından dolayı yeterli önem verilmemekte ve göz ardı edilmektedir.


Bütün elektrikli cihazlar güçleri oraninda elektromagnetik alan meydana getirirler. Elektromagnetik alan kaynağı olarak, televizyon, elektrikli tıraş makinası, elektrikli battaniye, cep telefonu, bilgisayar monitörü, fotokopi makinası, mutfak robotu gibi günlük hayatta kullanilan daha bir çok cihaz örnek olarak verilebilir. Enerji iletim hatları ise diğerlerine oranla çok daha fazla (yaklaşık 100-1000 kat) bir kirlenme meydana getirmektedir. Özellikle büyük kentlerde çarpık kentlesme ve plansız yapılaşmanın sonucu olarak yüksek gerilimli enerji iletim hatları ve indirici trafo merkezleri konutlarla iç içe bulunmaktadır. Bu konutlarda yasayan insanlar yüksek seviyeli elektromagnetik alanlara uzun süreli olarak maruz kalmaktadır. Ayrıca bu alanlar hassas cihazlar üzerinde de etki yaparak bunların dogru çalışmasını engeller, parazit olusturur, göstergeleri bozarak hatali degerler okunmasini saglar.


Elektromagnetik çevre kirlenmesi artan radyo ve TV kanallari ve cep telefonlari nedeniyle gündeme gelmistir. Elektromagnetik alanlar (EMA) insan organizmasında büyük ölçüde karışıklığa sebep olabilirler. Bedeni fonksiyonların hepsi çok küçük gerilimli elektrik uyarıları ile devam eder. İnsan sinir sistemi de bir elektriksel donanıma sahip muazzam bir elektronik sistemdir. EMA'nın dışarıdan bu hassas sisteme tesir etmesi durumunda, doğal sirkülasyon zarar görebilir. Dolaşım sistemi ve sinir sisteminde buna bağlı bozukluklar ortaya çıkabilir. Vücudun bağışıklık sisteminin sürekli zayıflamasının kanseri arttıran bir etki yapacağı da artık tip tarafından kabul edilmis konulardandır.


EMA'nın iki tür etkisi vardır. Birinci kısım;

Kısa zamanda hissedilen etkiler diyebileceğimiz baş ağrıları, göz yanmaları, yorgunluk, halsizlik ve baş dönmeleri gibi şikayetlerdir. Ayrıca gece uykusuzlukları, gündüz uykulu dolaşım, küskünlük ve sürekli rahatsızlık nedeniyle topluma katılmamak gibi neticeler de literatürde rapor edilmiştir.

Diger bir etki ise; Moleküler ve kimyasal bağlara, hücre yapısına, vücut koruma sistemine yaptığı ve uzun sürede ortaya çıkabilen etkilerdir.

EMA'nin kansere yol açıcı bir faktör oldugu % 100 henüz kesin olarak ispat edilmemistir. Fakat yapmıyor da diyemeyiz. Hayvanlar üzerinde yapılan çalısmalardan yorumlar yapılmaktadır. Kanseri arttırıcı etkisi mevcuttur. Etkilerinin olusması EMA'in frekansına, şiddetine, vücut ölçülerine, vücudun elektriksel özelliklerine, EMA'in mesafesine ve en önemlisi etki süresine bağlıdır.. Buna göre en çok tehlikeye yüksek gerilim hatlarinda veya yüksek gerilim tesislerinde, radyo ve TV alici-vericilerinde çalısanlar maruz kalmaktadırlar. Yüksek gerilim ve akımdan dolayı enerji iletim hatlarının çevresinde elektro magnetik alanlar meydana gelmektedir. Çevre bilincinin giderek önem kazanması ile enerji iletim hatlarının çevresindeki alçak frekanslı elektrik ve magnetik alanların, çevredeki bitki örtüsü, hayvanlar, insanlar üzerindeki biyolojik etkisinin belirlenmesi için çesitli araştırmalar yapılmaktadır. Yapılan araştırmalarda evlerin yakinindaki yüksek akımlı elektrik hatlari ile kanserin ilişkisinin daha ileri bir araştırması, erişkin kanserlerinin vaka-kontrol çalışması yürütülmüstür. Yüksek akımlı konfigürasyonlar yakınında yaşayan 55 yaşın altındakilerde sinir sistemi, rahim, göğüs ve lymphoma tip kanserlerde önemli artış gözlenmistir. Kalkınmış ülkelerde TV, radyo ve cep telefon hizmetlerine yaydıkları güç açısından sınırlamalar getirilmistir. Ülkemizde herhangi bir sınırlama yoktur. Kullandığımız teknolojik ürünlerin çoğunu, faydaları zararlarını aştığı için kullanmaya devam ediyoruz. Magnetik alanların intihar ile ilişkisi olduğunu iddia ederek isi aşırı seviyede abartanlar da yok değildir.

Japonya'da bütün elektriksel ekipmanlar 1973'te yayınlanan Uluslararasi Ticaret ve Sanayi Bakanligi'nin düzenlediği Elektriksel Tesisatlarin Teknik Standartlarina mecbur tutulur. Kalabalık nüfuslu, % 25 ya da daha fazla yapıların kapladığı bölgelerde yüksek gerilim havai hatlarin yapimi yasaklanir.

Elektromagnetik alan olusturan Radyo Frekanslarinin (RF) gözler, sinir sistemi, üreme ile ilgili dokularda, dolaşım sisteminde ve bazı vücut organlarinda ciddi etkileri vardır. Genital organlar RF alanlarına karşı çok duyarlıdır. Histolojik arastırmalar, çeşitli işlem fazında sperm olusmasının kesildiğini veya durakladığını ortaya koymuştur. Bu morfolojik değismeler üreme çevriminde, döl azalma kısırlasma ve dişi doğum sayısında artış olarak kendini gösterir. RF hamile kadınların düşük oranında artmaya neden olduğu bilinmektedir. Hamilelik başlangıcında kısa dalga tedavisi gören bir annenin çocuk doğdugunda normalden çok daha az kemikleşme eksikliği gibi anormallikler görülebilir. Ayrıca dolaşım sistemindeki etkinin nefes almada hızlanmaya bazen de gecikmeye neden oldugu gözlenmiştir. Böbrek, böbrek üstü bezler, karaciğer üzerine etkiler konusunda birçok çalışma yapılmıştır. RF alanlarda çalışan personelde özellikle kadınlarda, troid bezi büyümesi gözlenmiştir.