Kafa Travması Detaylı Bilgiler - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Kafa Travması Detaylı Bilgiler

 1. Kafa Travmalı Hastaya Yaklaşım


  Yaklaşık olarak her 15 sn'de bir kafa travması olmakta ve her 12 dk'da bir bir kişi kafa travması nedeniyle yaşamını yitirmektedir. Insidansı 15-30 yaşları arasında fazladır. Tüm travmaların % 50'si kafa travması ile ilişkilidir ve kafa travmalarının çoğu yüksek hızla meydana gelen trafik kazaları ile ilişkilidir ve bu trafik kazalarındaki ölümlerinde % 60'dan fazlası kafa travması nedeniyle olmaktadır. Ciddi kafa travmalarından sonraki mortalite oranı ise % 35 olarak belirtilmektedir bununla beraber fonksiyonel olarak iyileşme ise vakaların ancak % 40-50'sinde görülür. Bu nedenle acil müdahalede görev alan hekimler kafa travmasının ciddiyetini kavramalı ve bu konuda pratik ve hayat kurtaran bazı püf noktalarını bilmelidir.

  Böyle bir hasta ile karşılaşan hekimin ilk sorumluluğu hastanın ventilasyon ve hipovolemi problemlerini gidermektedir. Gerekirse erken beyin cerrahisi konsultasyonu ve hasta transferi morbidite ve mortaliteyi azaltacaktır.
  Hasta kaza alanından alındıysa götürülen hastanedeki acil hekimine yada konsultasyona gelen beyin cerrahisi doktoruna zaman kazandırmak amacıyla şu bilgilerin önceden hazırlanmış olması faydalı olacaktır.

  1. Hastanın yaşı ve gerekli diğer tıbbi bilgileri "SAMPLE"
  2. Yaralanma mekanizması
  3. Respiratuar ve Kardiovasküler durumu
  4. Nörolojik muayene sonucu, özellikle bilinç durumu, pupiller reaksiyonu, lateralize ekstremite güçsüzlüğünün ve bunlarda değişmenin olup olmadığı
  5. Yapılabildiyse tanısal çalışmaların sonuçları
  Eklenmiş Dosya
  Okunma: 1303 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -