Malzemeler

2-2.5 su bardağı (375 - 500 ml arası) tam yağlı süt
2 yemek kaşığı ya da 6 fincan poşeti yeşil çay
2 su bardağından az sıvı krema
5 büyük yumurta sarısı
185 gr toz şeker
3 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı

Öncelikle eğer toz çay kullanıyorsanız 2.5 su bardağı süt, eğer poşet çay kullanıyorsanız 2 su bardağından az süt kullanmalısınız.

Büyük bir kapta sütü orta ateşte kabın kenarında baloncuklar olana kadar (yaklaşık 5 dakika),Ateşten indirin ve toz çayı karıştırın yada poşet çayları atın.Oda sıcaklığında soğuduktan sonra üzerini kapatıp en az 4 saat en fazla 1 gece buzdolabında bekletin.Sütü bir süzgeçten geçirerek yada poşetleri çıkararak bir tasa koyun.Büyük bir kapta çay ve süt karışımı ile 1,5 su bardağı kremayı karıştırın.Yine kabın kenarında baloncuklar oluşana kadar(yaklaşık 5 dakika) orta ateşte pişirin.Bu arada yumurta sarısı şeker ve kalan kremayı bir tasta birleştirin.Yarım bardaktan biraz fazla sıcak süt karışımı ile yumurtalı karışımı iyice çırpın,ardından bu karışımı bir başka pişirme kabına koyun ve bal ekleyin.. Bu karışımı ağır ateşte, tahta bir kaşıkla sürekli olarak karıştırın ve tamamen kaynatmamaya dikkat edin. Yaklaşık 4-6 dakika sonra karışıma batırdığınız yahta kaşığın arka yüzünü parmağınızla çizdiğinizde temiz bir iz kalıyorsa pişirme işlemi yeterlidir. Daha sonra bu karışımı ince bir süzgeçten geçirerek bir tasa süzün.

Bu tası yarısı buz ve su ile dolu daha büyük bir tasın içine koyun ve soğuyana kadar karıştırın. Daha sonra bu tercihen bir strec film ya da plastik bir kapakla karışımın yüzeyene değecek şekilde kaplayın ve en az 4 saat buzlukta dondurun. Bu süre içinde yarım saatte bir buzluktan alıp iyice karıştırın ve tekrar buzluğa koyun. Dondurma kıvamına gelince çikolata parçalarını ekleyin ve iyice karıştırın. Dondurmaya uygun bir saklama kabına koyarak servis yapmadan önce en az 3 saat en fazla 2 gün dondurun.
Afiyet olsun.