Bu bilgiyi iki sebepten dolayı arıyor olabilirsiniz. Birinci sebep ip adresinizden size ulaşabilir mi sorusu, ikinci sebep ise ip adresiyle birine ulaşabilir misiniz sorusu. Sebep ne olursa bu yazıyla ip adresi konusunu irdeleyeceğim ve kafanızdaki soruya cevap bulacağım.


İnternete hangi alet üzerinden bağlanırsanız bağlanın bir servis sağlayıcı üzerinden internete girersiniz. Ve bütün internet sağlayıcıları telefon veya bilgisayar fark etmez, size özel bir ip adresi atarlar. Bazı durumlarda kişiler kendi istekleri ile statik ip adresi talep ederler ve sürekli aynı ip adresi ile internete bağlantı sağlarlar. Bunun dışında hepimize dinamik ip adresi atanır. Dinamik ip adresi demek; interneti kesip bağlandığınız her seferinde farklı bir ip adresi kullanmanız demektir. Bu ip adresini de server sağlayıcınız tarafından atanır.

Kanunen bütün server sağlayıcıları telefon veya bilgisayar, ip kayıtlarını belirli bir süre saklamak zorundadırlar. Bu tamamen güvenlik amaçlı yapılan bir uygulamadır. Herhangi bir kanuni durumda savcılıklar servis sağlayıcılarından ip adresleri hakkında bilgi talep ederler. Şu tarihte ve saatte şu ip adresinin kime atandığı bilgisi servis sağlayıcılarından temin edilir. Tabii ki bu bilgiyi kişisel talep edemezler. Bu bilgiler mahkemeler tarafından servis sağlayıcılarından temin edilirler.

Ip Adresi Kişisel Veri midir?

Yani, herhangi bir şekilde internet üzerinden suç işlemeniz veya bir suça maruz kalmanız durumda ip adresi üzerinde kişisel saptanabilir. Ip adresi birkaç bilgi daha eklenerek kişisel bilgi olarak kabul edilir ve buna göre kanun uygulanır.

Bunun dışında yani mahkemelere başvurmadan bir ip adresi hakkında birtakım bilgileri edinebilirsiniz. Öğrenebileceğiniz bu bilgiler ip adresinin hangi ülkeye, hangi şehre ait olduğunu ve servis sağlayıcısının hangi firma olduğudur. Web üzerinde bu hizmeti veren en iyi Cisko Talos sitesidir.

Ip Adresi Kime Ait?

Bu adrese giriş yaparak istediğiniz ip adresini sorgulatabilirsiniz.