Dinlerde İbadetler Hakkında Bilgi - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Dinlerde İbadetler Hakkında Bilgi

1. Dinle ilişkili önemli kavramlardan biri de ibadettir. İbadet, belirli amaç, kural ve disiplini bulunan; duygu, düşünce ve davranışlar şeklinde ortaya konan eylemler bütünüdür.

Her dinde belirli ibadetler vardır ve ibadetler farklı şekillerde ortaya konulabilmektedir. Ancak; nitelik, amaç ve anlam yönünden birbirine benzer.

Dinlerde İbadetler Hakkında Bilgi

DİNLERDE İBADETLER

-Namaz,

-Oruç,

-Sadaka,

-Hac ve

Kurban bütün dinlerde bulunan ibadetlerdendir. Bu nedenle dinlerdeki ibadetlerin aynı kaynaktan geldiği gerçeği ortaya çıkmaktadır. Zaten bu gerçek, Kuran’da şu şekilde ifade edilmektedir;

“Biz İsrail oğullarından şöyle söz almıştık: "Allah'tan başkasına kulluk etmeyeceksiniz, anaya-babaya, yakınlara, yetimlere, yoksullara iyilik edeceksiniz. İnsanlara güzel söz söyleyin, namazı kılın, zekatı verin!" Sonra siz, pek azınız hariç, döndünüz; hala da yüz çevirip duruyorsunuz.”

“Biz Beyt'i (Kabe'yi) insanlara sevap kazanılacak bir toplantı ve güven yeri yaptık. Siz de İbrahim'in makamından bir namaz yeri edinin (orada namaz kılın). İbrahim ve İsmail'e: "Tavaf edenler, ibadete kapananlar, rüku ve secde edenler için Evimi temizleyin!" diye emretmiştik.”

“Rabbim, beni ve zürriyetimden bir kısmını namazı kılan yap; Rabbimiz, duamı kabul buyur!”

“Bir zamanlar İbrahim'i Beyt (Kabe'n)in yerine kondurmuş (ve ona şöyle emretmiş)tik: "Bana hiçbir şeyi ortak koşma ve tavaf edenler, ayakta duranlar, rüku ve secde edenler için Evimi temizle.”

“Ey inananlar, sizden öncekilere farz kılındığı gibi (günahlardan) korunmanız için sizin üzerinize de oruç farz kılındı.”

“İşte bunlar; Allah'ın nimet verdiği peygamberlerden, Adem, neslinden, Nuh ile beraber gemide taşıdıklarımızın neslinden, İbrahim ve İsrail neslinden, yol gösterdiğimiz ve seçtiğimiz kimselerdendir. Onlara Rahman'ın ayetleri okunduğu zaman ağlayarak secdeye kapanırlardı.”

“Allah, İsrail oğullarından söz almıştı ve içlerinden on iki başkan göndermiştik. Allah demişti ki: "Ben sizinle beraberim, eğer namazı kılar, zekâtı verirseniz; elçilerime inanır, onlara yardım eder ve Allah'a güzel borç verirseniz, elbette sizin günahlarınızı örterim ve sizi altlarından ırmaklar akan cennetlere sokarım. Bundan sonra sizden kim nankörlük ederse, düz yoldan sapmış olur.”

Güncelleme : 2017-12-11
Bölüm: Merak Edilenler

Konu Etiketleri

diğer dinlerde ibadet nasıl yapılır, diğer dinlerde namaz ibadeti, dinlerde ibadet ve ibadet yerleri, ibadet şekilleri nelerdir, ilahi dinlerde ortak ibadetler

Okunma: 197 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -