Paskalya: Hristiyanlar, Hz. İsa’nın çarmıhta can verdiği Cuma günü perhiz tutarlar. Et ve hayvansal gıda yemezler. Cumartesi gece saat 24.00’da herkes bir mum yakarak Hz. İsa’nın dirilişini kutlar. Gece yarısı eve dönüldüğünde kırmızıya boyanmış yumurtalar tokuşturulur. Paskalya, pazar günüdür. Öğle yemeğinde zengin bir sofra kurulur. Bütün aile toplanır. Saç örgüsü biçiminde yapılmış Paskalya çöreği ise günün vazgeçilmez yiyeceğidir. Paskalya’nın tarihi her yıl değişir.


Hristiyanların Dini Bayramları Nelerdir?

Noel: Hristiyanlar her 25 Aralık’ı Hz. İsa’nın doğum günü olarak kutlar. Aralık’ın 24’ünü 25’ine bağlayan gece, “Kalanda” adı verilen Noel şarkıları söylenir. Öğle saatlerinde akrabalar, eş, dost bir araya gelir. Öğle yemeği yenir. Özellikle çocuklar için çam ağaçları süslenir. Aile üyelerinin aldığı hediyeler yılbaşına kadar bu ağacın altında tutulur.

Hristiyanların Dini Bayramları Nelerdir? 1


Yılbaşı: Hristiyanlara göre takvim yılının başlangıcı 1 Ocak olarak kabul edilir. 31 Aralık akşamı Noel şarkıları söylenir. Çocuklara armağanlar ve para verilir. Yılbaşı gecesi gelenekselleşmiş hindi yemeği yenir. Dans edilip eğlenilir. Ortodoks Rumlar yıl boyunca uğur getirsin diye evlerinde, iş yerlerinde nar kırarlar.

Hristiyanların Dini Bayramları Nelerdir? 2