Emredici Anlatımın Kullanıldığı Metin Türleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Emredici Anlatımın Kullanıldığı Metin Türleri

 1. Örnek-1:

  “Sınav kurallarına uymak adayın temel görevidir. Kurallara aykırı davranışta bulunan adayların sınava
  devam etmelerine izin verilmeyecektir. Ancak sınav görevlileri diğer adayların dikkatlerini dağıtmamak, zaman kaybetmelerine yol açmamak açısından gerekli görürlerse kural dışı davranışlarda bulunanlara uyarıda bulunmayabilirler. Hangi yol seçilirse seçilsin, bu gibilerin kimlikleri ve kusurları sınav görevlilerince sınav tutanağına açıkça yazılacak ve sınavları ÖSYM'ce geçersiz sayılacaktır.”


  Örnek-2:

  “Bilgisayarınızda bulunan herhangi bir web tarayıcısı ile cihaza erişip gerekli ayarları yapabilirsiniz.
  Yazılım ayarlarını yapmadan önce güç adaptörünü prize takınız ve cihazın kutusundan çıkan ethernet kablosu ile bilgisayarınızın ethernet çıkışını arka panelindeki ethernet çıkışlarından herhangi birine bağlayınız. Daha sonra arka paneldeki açma/kapama anahtarından çalıştırınız ve cihazın yüklemesi için otuz saniye kadar bekledikten sonra bilgisayarınızı çalıştırınız.”


  Örnek-3:


  “Ey Oğul!


  Beysin! Bundan sonra öfke bize; uysallık sana... Güceniklik bize; gönül almak sana...Suçlamak bize;
  katlanmak sana.. .Acizlik bize, yanılgı bize; hoş görmek sana.. Geçimsizlikler, çatışmalar, uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar bize; adalet sana.. .Kötü göz, şom ağız, haksız yorum bize; bağışlama sana... Bundan sonra bölmek bize; bütünlemek sana… Üşengeçlik bize; uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana…” (Şeyh Edebali’nin Osman Gazi’ye nasihati)

  Örnek-4:


  Biber Dolması Tarifi


  Dolmalık biberlerimizi temizleyelim. Soğanları, domatesi küçük küçük doğrayalım. Domatesin
  kenarlarını biberlerin üstünü kapatmak için kullanacağız o yüzden önce kapatmak için kullanacaklarımızı kesersek daha iyi olur. İçini yemek harcında kullanabiliriz. Bir kaba hazırladığımız soğan, pirinç, salça, maydanoz, domates, karabiber, tuz, nane ve çok az sıvıyağı ekleyip iyice karıştıralım. Daha sonra bu harcı biberlere dolduralım. Harcı doldurduğumuz biberleri, tencereye dizelim. Harcı yaptığımız kabın içine soğuk su koyalım o artık göz kararı olacak biberlerin yarısına kadar gelecek şekilde. Kabın içine koyduğumuz suya 1 yemek kaşığı salça ekleyelim ve eritelim. Bu karışımı biberlerin üstüne gelmeyecek şekilde tencereye, biberlerin yarısına gelene kadar dökelim. Kestiğimiz domateslerle biberlerin üstünü kapatalım. Daha sonra biberlerin üstüne çok az sıvıyağ ve zeytinyağı gezdirelim. Kısık ateşte yemeğimizi pişirelim. Afiyet olsun.

  Güncelleme : 2018-12-06

Konu Etiketleri

emredici anlatım hangi tür metinlerde kullanılır, emredici anlatım örnek metin kısa, emredici anlatım örnekleri, emredici anlatımla oluşturulmuş metinler

  Okunma: 400 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -