Çalışma Yaşamının Geleceği - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Çalışma Yaşamının Geleceği

 1. İşin ne olduğu ve nasıl yapıldığı daha önce hiç olmadığı bir biçimde değişiyor. Toplumları da değiştiriyor, üstelik daha önce hiç düşünmediğimiz şekillerde. Küreselleşme, iklim değişikliği, teknolojik gelişmeler ve artan işsizlikler bunlar sözüne ettiğimiz değişimlerin başlıca itici güçleridir. Ancak toplum olarak belirlediğimiz politikalar geleceğin çalışma yaşamının yönünü çizecektir. O halde nasıl bir gelecek bizi bekliyor?


  Çalışma Yaşamının Geleceği

  Çalışma ve Toplum konusunda Uluslararası Çalışma Örgütü şunları bilmek istemektedir.

  1-
  Çalışma bizim için ne anlama gelmelidir? Yalnızca geçimimizi sağlamak adına değil, aynı zamanda yaşamımıza bir anlam ve yön kazandırma noktasında anlamı olması gerekmektedir.


  2-
  Çalışacağımız işler nereden gelecek ve ne tür işler olacak? Eğer her yıl 40 Milyon iş yaratmak için uğraşıyorsak, bu işler bugün çalışmak isteyen herkes için olsun diyorsak, insana yakışır işleri nasıl bulacağız üstelik gelecekte buna ihtiyaç duyacak daha milyonlarca insan varken.


  3-
  Bir iş yeri gelecekte neye benzeyecek? İnternet ve dijital teknoloji, çalışma yaşamını tümüyle yeni yollardan şekillendiriyor. Küresel arz zincirlerinde üretimin parçalanmasına ve küreselleşmesine tanık oluyoruz. Bu yeni küresel iş bölümünün ne gibi sonuçları olacak?


  4-
  Geleceği hepimiz için nasıl daha adil yapabiliriz?
  Bu değişiklikleri nasıl şekillendirebilir, yönetebilir ve teşvik edebiliriz öyle ki dünya sosyal adalete doğru yol alabilsin ve çalışma hayatında adalet sağlanabilsin.

  ILO 2019 yılındaki yüzüncü yılına doğru ilerlerken, başlattığı Çalışma Yaşamının Geleceği Girişimi gerçeklerden hareket edecektir. Tüm dünyada işçiler, işverenler ve hükümetler bu süreci yaşayarak geleceğin politikalarının şekillendirilmesine katkıda bulunacaktır ve bunların hepimiz için küresel sonuçları olacaktır.

  “Gelecek, kaçınılmaz değildir kararı verecek olan tek başına teknoloji de değildir, geleceğimizi belirleyecek olan şey, tek başına demografi de değildir. İşin özü şu ki geleceğimizi kuracak olan bizleriz. Arzu ettiğimiz gelecek, onu oluşturmamız için oradadır."

  Kaynak: https://www.ilo.org/global/topics/fu...--en/index.htm


  Güncelleme : 2017-07-13

Konu Etiketleri

çalışma hayatının geleceği, çalışma yaşamının geleceği, iş hayatının geleceği, iş yaşamının geleceği

  Okunma: 473 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -