Bazen sevdiğimiz şarkının veya müziğin bir kısmını kesip kullanmak isteriz. Şarkı kesme işlemi deyip geçmeyin. Her an lazım olabiliyorlar. Hazırladığımız slaytlarda, ödevlerde, doğum günü partilerinde vs. birçok yerde istediğimiz şarkının bir kısmını kesip almak zorunda kalıyoruz. Bunu yapmayı bilmeyen arkadaşlar için bu yazıyı hazırlamaya karar verdim. Bu yazımda müzik dosyalarından parça kesme işleminin nasıl yapıldığını göstereceğim.


Üstelik kesme işlemini hiçbir program kullanmadan yapacağız. İnternet üzerinden online olarak kısa bir sürede bir şarkının istediğimiz kısmını keseceğiz.

Bunun kullanacağımız web sayfası audiotrimmer'dir. İlk olarak bu adresten sayfaya giriş yapalım.

Şarkı Nasıl Kesilir?


Web sitesinin giriş sayfası yukarıda gördüğünüz gibidir. Dosya seç butonu ile kesmen istediğiniz şarkıyı bilgisayarınızdan seçiniz ve yükle tuşuna basınız.

Yükleme işlemi devam ederken bekleyin.


Şarkı Nasıl Kesilir?

Yükleme işlemi bittiğinde yukarıda gördüğünüz ekran karşınıza gelecek. Ekranın üst kısmında time line, alt kısmında kesim aralıkları ve çıktı formatı ayarı bulunmaktadır.

Ekranın üst kısmında bulunan time line yani zaman aralığı şeridinde iki adet yeşil ok bulunmaktadır. Bu oklar şarkının başlangıç ve bitiş aralığını göstermektedir ve istediğiniz gibi sağa-sola sürükleyebilirsiniz.

Aşağıda gördüğünüz gibi.

Şarkı Nasıl Kesilir?

Aralık seçim işlemi sırasında bir yandan da şarkı çalmaya devam eder. Yani şarkının tam olarak neresini kesmek istediğinizi an an kendiniz ayarlayabilirsiniz. Seçim işlemi bittiğinde kes tuşuna basarak kesme işlemini başlatabilirsiniz. İşlem birkaç saniye sürecektir. Son olarak indir tuşuna basarak kestiğiniz parçayı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.