Teknoloji ve İletişim Arasındaki İlişki - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Teknoloji ve İletişim Arasındaki İlişki

 1. İnsan yapısal olarak bilgi edinmeyi ve haberleşmeyi arzulayan ve bunları olmazsa olmaz ihtiyaçlar haline getiren sosyal bir varlıktır.

  Bu ihtiyaçlar toplumların kültür yapısına göre farklı refleksler gösterse de bilgi ve teknoloji çağının etkisiyle küreselleşen dünyada toplumlar ortak hedef olarak iletişimin çok daha pratik ve yaygın olmasına özen ve önem göstermektedirler.

  Buna paralel olarak iletişim amaçlı teknolojik hareketler sırasıyla; telgraf, telefon, telsiz, radyo, televizyon ve bilgisayar olarak karşımıza çıktı.

  Teknoloji ve İletişim Arasındaki İlişki  Telgraf: William Cooke ve Charles Wheatstone adlı iki İngiliz 837 yılında Telgrafı icat etmiştir. Telgraf teknolojinin iletişime kattığı en büyük nimettir. Telgraftan önce insanlar mektuplar ile bir birleriyle iletişim kuruyor, mektuplaşma sırasında çok büyük vakitler harcanıyordu, kimi zaman günler kimi zaman haftalar ülkeden ülkeye gönderilen mektuplarda ise ayları bulabiliyordu. Belki gönderenden (kaynaktan) alıcıya(hedefe) ulaşamıyordu. Telgrafın icadı ile yazılı iletişimde dakikalar içerisinde bir ülkeden bir ülkeye haberleşme ve iletişim sağlanabiliyordu. Elektrikli telgraf, sadece Atlantik Okyanusunun iki yakası arasında haftalar süren haberleşmeyi dakikalar mertebesine indirmekle kalmamış, gelecek 150 yılda dünyayı küresel bir köy haline getirecek iletişim teknolojilerinin de başlangıcı olmuştur. Bu gün kullandığımız telefon teknolojisinin ve internet bağlantılarının bir nevi başlangıç noktası ve ilham kaynağı telgraftır.


  Telefon: Alexander Graham Bell'in 1876 yılında telefonu icat etmesinden sonra telefonun çok farklı biçim ve fonksiyonlarla karşımıza çıktığını görüyoruz. 1980'li yıllarda ses ile birlikte görüntüyü ve yazıyı ileten telefonlar geliştirildi. 1990 yıllarında dijital hücresel telefonlar geliştirildi. Sesi dijital veri haline getirerek iletebilen, dolayısı ile santral dışında frekans tarayıcı ile dinlenilebilmesi imkânsız olan cep telefonu diye adlandırdığımız küçük boyutlarda GSM (global mobil haberleşme sistemi) telefonlar kullanıma sunuldu. Son yıllarda cep telefonlarına internetin de eklenmesiyle birlikte istediğimiz bilgiye anında ulaşabiliyor, istediğimiz kişiyle anında görüntülü, sesli veya yazılı olarak iletişim kurabiliyoruz.

  Radyo: Radyo ışınlarının varlığı ilk olarak 1864 yılında James Cemlerk Maxwell tarafından teorik olarak söylenmiş ve 1888 yılında Heinrich Hertz tarafından deneysel olarak onaylanmıştır. İlk telsiz bağlantısı 1896 yılında ünlü bilim adamı Guglielmo Marconi tarafından gerçekleştirilmiştir. Her telsiz belirli bir frekans aralığında çalışır. Bağlantıya geçmek istediğiniz kişiyle aynı frekansta bulunmanız gerekmektedir. Her ülkede frekans aralıklarını belirleyen kurumlar vardır. Türkiye'de bu kurumun adı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'dur. Amatör telsiz kullanmak için her ülkede olduğu gibi Türkiye'de de ehliyet almanız zorunludur. Belgesiz haberleşme yapmak çeşitli cezalar içeren yaptırımlara sahiptir. Bunların temel amacı haberleşme güvenliğini ve kalitesini korumaktır.
  İtalyan mucit Marcon 1894 yılında bulunduğu yerden 900 metre uzaktaki bir zili, zile herhangi bir telle bağlı olmayan bir düğmeye basarak çalmayı, çalışmalarına başladıktan çok kısa bir süre sonra başarmış ve buna yol açan elektromanyetik dalgalara radyo dalgaları adını vermiştir. Marconi'nin araştırmaları ışığı altında radyo üzerinde çalışmaya başlayan Kanadalı bir mucitte ilk kez 1907 de radyo dalgaları aracılığıyla insan sesini iletmiştir. Böylece radyo haberleşme aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

  Televizyon: Televizyon 1923 yılında, John Logie Baird tarafından İngiltere'nin Hastings kasabasında icat edilmiştir. İlk televizyon görüntüsü ise tekrar Baird tarafından 1926 yılında yayınlanmıştır. Televizyon yayınları, kendinden önceki ses, görüntü üretme ve aktarma sistemlerinin izlerini taşısa da televizyon görüntüsü, sinema ve fotoğraftan farklı bir şekilde oluşur. Fotoğraf ve sinema, bir yüzey üzerine ışık yansıtılmasıyla gerçekleşen kimyasal bir süreç sonucunda görüntü üretirken, televizyon teknolojisi görüntüyü ışıklı bir yüzeyde elektronik olarak oluşturur. Sadece televizyona özgü olan, görüntü ve sesi aynı anda üretebilme ve iletebilme özelliğidir. İşte bu özellik, televizyonun bir kitle iletişim aracı olarak diğer kitle iletişim araçlarından farklılığını ortaya çıkarır. Televizyon; hem ses hem de hareketli görüntüyü milyonlarca kişiye aynı anda iletebilmektedir. Yani görsel ve işitsel olarak kodlanan iletiler aynı anda milyonlarca alıcıya ulaşmaktadır. Bu özellik, televizyona daha önce hiçbir kitle iletişim aracında olmayan bir güç kazandırmıştır. Televizyonun bu gücü, dünyada olup bitenleri anında evimize getiren, salonlarımızdan kilometrelerce uzaktaki çevreyi gözetlememizi sağlayan farklı bir boyut oluşturur.

  Televizyonu çağın en etkin kitle iletişim aracı haline dönüştüren öğeler kısaca şu şekilde sıralanabilir;

  - Televizyon, sesli ve hareketli görüntüler üretir.
  - Televizyon, ürettiği görsel ve işitsel iletileri kaynaktan çok uzak mekânlara aktarabilir.
  - Televizyonun aktardığı görsel ve işitsel iletiler uzak mekânlarda bulunan ve bir kitle oluşturacak kadar çok alıcı tarafından aynı anda izlenebilir.
  - Televizyon tarafından yayınlanan görsel ve işitsel iletiler, yayınları alan televizyon alıcısı sayısı kadar çoğaltılmış (yeniden üretilmiş) olur.

  Bilgisayar: Kaynaklara bakıldığında 1642 yılında Blaise Pascal'ın yaptığı hesap makinesi bilgisayar olarak geçmektedir. Bilgisayar, kendisine verdiğimiz bilgileri istediğimizde saklayabilen, istediğimizde geri verebilen cihaza denir.Bilgisayarlar çok farklı biçimlerde karşımıza çıkabilirler. 20. yüzyılın ortalarındaki ilk bilgisayarlar büyük bir oda büyüklüğünde olup, günümüz bilgisayarlarından yüzlerce kat daha fazla güç tüketiyorlardı. 21. yüzyılın başına varıldığında ise bilgisayarlar bir kol saatine sığacak ve küçük bir pil ile çalışacak duruma geldiler.

  İnternet: İnternet, bir çok bilgisayar sistemini birbirine bağlayan, dünyaya yayılmış olan bir iletişim ağıdır. İnsanların, üretilen bilgiyi saklama/paylaşma ve ona kolayca ulaşma istekleri sonrasında ortaya çıkmış bir teknolojidir. Bir bilgisayarı, modemi ve telefonu olan herkesin yer alabileceği bu ağın en önemli özelliği, herhangi bir kuruluşa, gruba ya da ülkeye ait olmamasıdır.
  1969 yılında ABD Savunma Bakanlığı bünyesindeki "İleri Araştırma Projeleri Ajansı" tarafından ortaya çıkartılmıştır. İnternetin de hayatımıza girmesiyle birlikte bilgi edinme ve haberleşme yani iletişim ilginç bir şekilde pratik hale gelmiştir. Artık istediğimiz bilgiye anında ulaşabiliyor, istediğimiz kişiyle anında görüntülü, sesli veya yazılı olarak iletişim kurabiliyoruz.

  Teknoloji'nin iletişim ile bütünleşmesinin sonuçları nelerdir?

  1-İletişim alanındaki tüm teknolojik ürünler elektrik enerjisi ile çalışmaktadır. Dünyayı genel olarak baz alırsak, elektrik üretimi için başta doğal kaynakları ve özellikle yenilenemeyen enerji kaynaklarını kullanmaktayız. Doğal gazın uluslararası piyasada yüksek maliyete sahip olduğundan ötürü son yıllarda ülkemize HES'ler kurulmaktadır. Bunun sonucunda tabiata çok büyük zararlar verilmektedir. Toprak verimliliği çok büyük derecelerde düşmektedir.

  2-Cep telefonları vb. aletleri kullanmak için ayrıca baz istasyonlarına gerek vardır. Baz istasyonları sinyal gücünü verebilecek her noktaya kurulmaktadır. Peki bu baz istasyonların insanoğlundan götürdükleri nelerdir?

  ı- Bilim insanlarının araştırmalarına göre, bizleri daha çok stresli bireyler yapabilmektedir.
  ıı- Toprak verimsizliğine sebep olup ürün kalitesini düşürmektir.
  ııı- Ürün kalitesinin düşmesi sonucu çiftçinin kazancını azaltmaktadır.

  3-Teknoloji sayesinde iletişim için harcanan zamanlar artık yok (mektubun gitme süresi, cevabın gelme süresi vb.) fakat mektuplaşma sürecinde muhabbet vardı, samimiyet vardı, sanat vardı. Şimdi ise bir yakınımızı 365 gün görmesek dahi özlemeyiz sanırım, çünkü her an mesajlaşabiliriz. Teknolojinin gayesi bu tip değişmelere yol açmak olmamıştır sanırım. Yine insanoğlu her zaman yaptığı gibi bizim iletişim kurmamızı kolaylaştırma amaçlı ürünleri eline yüzüne bulaştırmıştır.

  4-En son hangimiz bir müzisyenin, şarkıcının albümünü satın aldık? Ne zaman tiyatroya gittik? Peki ya resim sergisine giden oldu mu?

  Teknoloji, bilgi edinmemize, iletişim kurmamıza elbette yardımcı oldu ama bizi birbirimize bağlayan duyguları tarumar etti ve etmeye devam ediyor.


  Güncelleme : 2017-07-15

Konu Etiketleri

iletişim teknoloji ve toplum ders notları, teknoloji ve iletişim arasındaki ilişki, teknolojinin iletişime etkisi

  Okunma: 1271 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -