Zinanın neden günah sayıldığına dair birçok ayet ve hadis göstererek bir açıklama yapmak mümkünken ben olaya biraz daha farklı bakarak açıklama yapmak istiyorum. Bizim aldığımız zina kavramı, nikahınız olmayan biri ile cinsel ilişkiye girmektir. Yani, eşiniz dışında biriyle girdiğiniz ilişki günah ve haramdır. Ve bu sadece cinsel ilişki ile kısıtlı bir kavram değildir, bunun içine göz zinasından düşünce yoluyla işlenen tüm eylemler girmektedir. Günah boyutları faklı olmakla beraber, nikahınızda olmayan biri ile gireceğiniz her türlü ilişki haramdır yani günahtır.

Peki neden günah hiç düşündünüz mü?

Günah çünkü toplum yaşantısını çok olumsuz etkilemekte ve birçok kavramı yok etmektedir. Zina yaptığınız her kişi biri çocuğu, birinin kardeşi veya eşidir. Yani siz birinin namusu saydığı biri ile yapmamanız gereken bir şeyi yapıyorsunuz. Bu erkek veya kadın olması fark etmez. Zina yaptığınız kişi bir gün birinin eşi olacaktır. O kişinin günahına giriyorsunuz. O kişi bundan razı olur muydu? Peki siz bundan razı olur musunuz? Birini kardeşinize, eşinize veya çocuğunuza bu gözle yaklaşmasına razı olur muydunuz?

Karşınızdaki kişinin bunu istemesi hiçbir şeyi değiştirmez. Yapacağınız bu iş başkasına yaptığınız haksızlıktır. Bu işin sosyal boyutlarına hiç girmiyorum bile. Kişisel olarak bakmanız bile bu işin kötü bir şey olduğunu bize göstermektedir. Kimsenin size bu haksızlığı yapmasını istemiyorsanız siz de kimseye bu haksızlığı yapmayın. Nedeni ne olursa olsun, zina yapmak kişinin ruhunu ve adalet sistemini zayıflatır.