Amerika'yı Kim Buldu? - Amerigo Vespucci Kimdir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Amerika'yı Kim Buldu? - Amerigo Vespucci Kimdir?

 1. Amerika'yı ilk keşfi Kristof Kolomb tarafından yapılan ve kesin keşfi ise Amerigo Vespucci ile tamamlanan yeni kara parçası.

  Amerigo Vespucci Amerika kıtasına adı verilen ünlü kaşif (İtalya 1451-İspanya 1512) Kristof Kolomb'un seyahatinden beş yıl sonra İspanya hesabına açılan bir İtalyan gemicisi olan Amerigo Vespucci bu toprakların Hindistan değil yeni bir kıta olduğunu anladı.


  Name:	amerigo-vespucci.jpg 
Views:	1476 
Size:	16,9 KB (Kilobyte) 
ID:	44800
  1492'de deniz üstünlüğü Portekizler'le İspanyollar'da olduğu için Amerigo'da yıllarca onların hesabına çalıştı. Yeni topraklar ararken de "Ojeda" adlı bir İspanyollar işbirliği yaptı. 1497-1498 yılları arasında Amerigo Vespucci'nin gemileri Güney Amerika kıyılarını aradı, bugünkü Venezüella'nın bulunduğu yerlerde uzun süre kaldı. Bu topraklara küçük Venedik anlamına gelen "Venezüella" adını verdi. Devamlı olarak gönderdiği raporlarından birinde oranın Hindistan'la hiç bir ilgisi olmayıp yeni bir kıta olduğunu açıkça bildirdi. Bu haber Avrupa'da büyük ilgi uyandırdı. Bu keşif gezileri 1503-1504 yıllarına kadar aralıksız devam etti. Bu arada Güney ve Orta Amerika'nın birçok bilinmeyen yerlerine de keşfe çalıştı. 1507 yılında Almanya'da basılan coğrafya kitabında, Alman coğrafcası Waldsemüller, bu yeni kıtaya, onun kıta olduğunu anlayan kişinin adını veriyordu. Yani Amerika toprağı, bundan sonra yayınlanan kitaplarda da bu ad benimsendi. Ameriqo Vespucci 1512 yılında öldü.


  Name:	indir.jpg 
Views:	822 
Size:	13,9 KB (Kilobyte) 
ID:	44801

  Güncelleme : 2017-04-27

Konu Etiketleri

americo vespuci kimdir, amerika'yı kim keşfetti kısaca, amerikayı kim keşfetti, amerikayı kim kurdu

  Okunma: 1075 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -