Aztekler (Meksikalılar) ve İspanyolların Karşılaşmaları (1518) - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Aztekler (Meksikalılar) ve İspanyolların Karşılaşmaları (1518)

 1. İspanyol İşgali

  En Montezuma valisi:


  İlk 1518. yerlileri Juan de Grijalva seferi sırasında Meksika öğrenilen İspanyol "Colua, Colua ve Meksika, Meksika, ama biz Colua veya Meksika ne anlama geldiğini bilmiyordum yinelenen" tuttiİ Rio de las Banderas ağız . Hernan Cortes ca. Veracruz limanına geldi 33-36 Aztek İmparatorluğu'nun İspanyol fethi Şubat 1519 yılında başladı 500 istilacılar. o şehrin kontrolünü aldıktan sonra, o Aztek başkenti taşındı. altın ve diğer zenginlikleri için yaptığı araştırmada, Cortes işgal ve Aztek imparatorluğunu fethetmeye karar verdi. Ve bir Perşembe sabahı gemilerini Aztek limanlarına sürerek masum aztek halkının savaşmaya hazır olanlarını katletti ve kandırılmaya uygun olanlarını ise verdikleri yemeklerle zehirleyerek öldürdüler.


  Cortez ve onun askerleri tarafından Teocalli ve fırtınası. Emanuel Leutze. Boyama, 1848 İspanyollar geldi, Aztek imparatorluğunun hükümdarı sonra öldürülen Moctezuma II oldu. Halefi ve kardeşi Cuitlahuac Aztek imparatorluğunun kontrolünü ele geçirdi, ancak kısa bir süre sonra bölgede ilk çiçek salgını düşmeye ilk arasındaydı. Istemeden çiçek, 1520s içinde Mesoamerica perişan bulaşıcı hastalık endemik oldu aralarında İspanyol fatihler tarafından tanıtıldı. hiçbir bağışıklığı vardı gibi 3 milyondan fazla yerli öldürdü. Diğer kaynaklar ise, Azteklerin ölü sayısının 15 milyon gibi yüksek bir sayı 5 milyon 10 milyon bir imparatorluk hüküm 350.000 Aztekler ile çakışan rağmen (daha az 30 milyon nüfuslu dışında) ulaşmış olabileceğini belirtti. Zayıflamış, Aztek İmparatorluğu kolayca nüfus tahmini 300,000 oldu Tlaxcala devlet yardımı ile yaptığı ikinci dönüşünde Cortés ve onun güçleri tarafından bozguna uğratıldı. Yerli nüfus 1-2.5 milyon 1600 ile% 80-90 azaldı. Kolomb öncesi Meksika herhangi nüfus tahmini bir tahmin olacağı kesindir ancak 8-12.000.000 genellikle modern ulus kapsadığı alan için önerilmektedir.


  Çiçek yıkıcı bir hastalık oldu. Genellikle Avrupalılar zaten kazanılmış bağışıklık geliştirmiş, bu nedenle yüzyıllardır kendi şehirlerde buna maruz kalan ve olmuştu Aztekler değil İspanyollar, öldürülen çiçek kaynaklanan ölümler Meksika ve Amerika'da Hıristiyanlığın hızlı bir büyüme tetikledi inanılıyor. İlk başta, Aztekler salgını öfkeli bir tanrı bir ceza olduğuna inanıyordu, ama daha sonra kaderlerine kabul etti ve artık İspanyol hakimiyetine karşı direnen. Hayatta kalan Aztekler Birçok çiçek kendi Katoliklik kabulü ve Meksika boyunca İspanyol kurala verimli sonuçlandı Hıristiyan tanrı üstünlüğü, yatırılır inanıyordu. Ve böylece Aztekler kısa içinde büyük bir asimilasyon sonucu varlıklarını dinlerini ve sonunda özgürlüklerini kaybederek İspanyol kölesi ve onların oyuncağı oldular .  Güncelleme : 2016-11-04
  Okunma: 654 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -