Disk BirleştirmeDisk birleştirme bir birimdeki (örneğin, bir sabit disk veya depolama aygıtı) verilerin birleştirilmesi işlemidir.Bir birime dosya kaydettikçe, değiştirdikçe ve sildikçe zaman içinde parçalanma ortaya çıkar.


Bir dosyada kaydedilen değişiklikler, genellikle birimde orijinal dosyadan farklı bir yerde depolanır. Bu durum dosyanın işletim sisteminde göründüğüyeri değiştirmez, yalnızca dosyayı oluşturan bilgi bitlerinin gerçek birimde depolandığı yerleri değiştirir. Zamanla hem dosyahem de birimin kendisi parçalanır ve bilgisayar tek bir dosyayı açmak için farklı konumlara bakması gerektiğinden yavaşlar.Disk birleştirici için aşağıdaki yolları izlenir:“Disk Birleştiricisi”ni açmak için Başlat arama kutusuna Disk Birleştiricisi yazıp ardından sonuç listesinde “Disk Birleştiricisi”tıklanır.Yönetici parolası veya onay istenirse parola yazılır veya onay verilir.

Disk Birleştirme Ne İşe Yarar?


“Zamanlamayı Yapılandırma” tıklanıp birleştirmenin saati, sıklığı ve birleştirilmek istenen birimler seçilip ayar yapılabilir.