HayırlıSI ile dün Windows 10'u kurdum ve 2 gündür kullanıyorum. Sabah kalktığımda hemen bilgisayarı açmak istedim çünkü dün Windows 10'a doymadım. Tek kelimeyle harika...

Merakla beklenen Windows 10 kullanıma sunuldu. Windows 8 faciasından sonra neyle karşılaşacağımızı çok merak ediyorum. İşin açıkçası da çok beklentim yoktu. Ama merakımı da yenemedim ve dün Windows 10 kurulumunu yaptım.

Çok kısa bir süre olsa da ilk izlenimlerimi paylaşmak istedim.

Microsoft'un canına tak etmiş ve gerçek anlamda bir değişime gitmiş. Simgelerden tutun aklınıza ne gelirse değiştirmiş. Değiştiriş derken gerçekten değiştirmiş. Hesap makinesine kadar, Explorar'a kadar her şey değişmiş. Ama kesinlikle süper olmuş.

Ben Windows 10'u çok beğendim. Hem yeni özellikler gelmiş hem de genel görünümler daha kaliteli bir hale getirilmiş. Artık her şey daha estetik ve daha kaliteli görünüyor. Görüntüden mi psikolojik mi bilmiyorum sanki bilgisayarım 2 kat daha hızlı çalışıyormuş gibi hissediyorum. Daha iler ki zamanlarda bu hız konusunu daha iyi irdeleyeceğim.

Merak edenlerin meraklarını biraz olsun dindirebilmek için Windows 10 ile ilgili yenilikleri en azından şuana kadar gördüklerimi sizlerle paylaşacağım. İlk olarak masaüstünden başlayalım. Alın size Windows 10 masaüstü...

Windows 10 Masaüstü

Gördüğünüz gibi diğer Windows sürümlerinden çok ama çok farklı bir masaüstü görünümü. Ana simgeler sanki Windows 95'kilerin geliştirilmiş halleri gibi :) Ama benim çok hoşuma gitti.

Diğer bir yeni özellik ise telefon eşleştirme ekranı. Telefonunuz hangi işletim sistemine sahip olursa olsun fark etmiyor, telefonunuzla Windows 10'nunuz senkronize olabiliyorlar.

Windows 10 Telefon Eşleştirme

Gereken hesap ayalarını yaptığınızda telefonunuz bilgisayarınız, bilgisayarınız telefonunuz oluyor.

Windows 10 Telefon Eşleştirme

Senkronize edebileceğiniz öğeler.

Windows 10'un en önemli yeniliklerinden biri her şeye çok kısa bir sürede erişebilmenizdir. Çok hızlı ve kolay ulaşılabilir arama çubukları sayesinden her şey eliniz altında...

Windows 10 Hızlı Arama

Başlat menüsünün hemen yanında bulunan arama çubuğu.

Başka bir yenilik de Görev Görünümü. Arama simgesinin hemen yanında bulunan simgeye tıklayarak çoklu masaüstleri oluşturabiliyorsunuz. Aşağıda gördüğünüz gibi her masaüstünüze başka bir işlem yapabiliyorsunuz. Yeni masaüstleri ekleyebiliyorsunuz.

Windows 10 Görev Görünümü

Yeni İnternet Explorer. Yeni adı Microsoft Edge. Oldukça şık ve hızlı. Ve birçok yeni özelliğe sahip.

Windows 10 Microsoft Edge

Yeni E-Posta ara yüzü. Hem karizmatik hem kullanışlı...

Windows 10 E-Posta

Sağ alt köşede bulunan Bildirim alanı. Buradan kısa sürede birçok ayara ulaşabiliyorsunuz. Çok ama çok pratik.

Windows 10 Bildirim Alanı

İşte size en büyük yenilik. Windows 8'de birlikte gelen Metro arayüzü başlat menüsüne eklenmiş. Hantal yapının yerini şık ve hızlı bir yapı almış. Başlat menüsüne tıkladığınız an hemen hemen bütün her şeye erişebiliyorsunuz.

Windows 10 Başlat Menüsü

Başlat menüsünde bulunan hızlı ayarlar penceresi. Bir tıkla bütün ayarlar önünüzde... Tek kelimeyle harika bir gelişim.

Windows 10 Bildirim Alanı

Bunların yanında Windows 10'a eklenmiş Cortana arama ve asistan hizmeti var. Şuan aktif olmadığı için nasıl bir şey olduğunu anlayamadım. İleriki zamanlarda aktif olursa onu da inceleriz. Cortona iPhone'daki Sir yazılıma benziyormuş bildiğim tel şey bu.