Bu yazımda Windows 7 kullanan ve yasal bir lisansa sahip olan kişiler için bilgiler vereceğim.

Microsoft, lisans sahibi Windows 7 kullanıcılarının Windows 10 ücretsiz yükseltme yapabileceklerini açıkladı. Bunun için de gereken yükseltme aracını sitesinde yayınladı. Dileyen herkes MediaCreationTool güncelleme aracını kullanarak işletim sistemini Windows 10'a yükseltebilir. Fakat bir yanlış anlamadan dolayı insanlar yükseltme yaparken sorun yaşıyorlar. Windows 7 lisans sahipleri lisans bilgilerini kullanarak Windows 10 kurmaya çalışıyorlar ve lisans numaraları lisanslama işleminde işe yaramıyor. Bundan dolayı lisans numaralarının iptal edildiğini düşünüyorlar. Bu durumu şöyle açıklayabiliriz;

Elinizde bir Windows 7 lisansı var. Siz Windows 10' geçmek istiyorsunuz. Windows 10 Dvd veya usb'yi kullanarak elinizdeki Windows 7 lisans bilgilerinizi kurulum sırasında giriş yapıyorsunuz. Yani Windows 7 için üretilmiş lisansı Windows 10'da kullanmaya çalışıyorsunuz. İşte yaptığınız hata tam olarak budur. Windows 7 lisansınızı Windows 10'da kullanamazsınız.

Windows 7'den Windows 10'a Yükseltme


Yukarıda gördüğünüz resimde resmi bir Windows 7 lisans bilgilerini Windows 10 kurulumu sırasında kullanmaya çalıştığımızda veren hatayı görebilirsiniz.

Peki nasıl yapacaksınız?

Bilgisayarınıza lisans bilgilerinizi girerek Windows 7 kuracaksınız. Lisansınızı etkinleştireceksiniz ve daha sonra güncelleme aracınızı kullanarak Windows 7'nizi Windows 10'a güncelleyeceksiniz. Yani elinizde bulunan lisanns bilgileri ile sıfırdan Windows 10 kurulumu yapamazsınız.