Hamilelikte bebeğin gelişimini etkileyen faktörleri iki grupta inceleyebiliriz:

1. Fetüse ait yapısal bozukluklar ya da hastalıklar

2. Anneye ait durumlar

Bunlardan plasentanın yeterince gelişememesi, göbek kordonunun normalden kısa ya da uzun oluşu, amniyon sıvısının azlığı ya da fazlalığı annenin doğrudan kontrolünde olamayan olaylardır.

Hamilelikte Bebeğin Gelişimini Olumsuz Etkileyen FaktörlerAnneye ait durumları ise şu şekilde maddeleyebiliriz:


-Annenin ihtiyaç duyulan besin maddelerini (folik asit
vb.) yeterince alamaması.

- Annenin geçirdiği farklı enfeksiyonlar.


- Annenin, hamilelik süresinde kullandığı ilaçlar.


-Annenin sigara içmesi, alkol ve uyuşturucu kullanması.


- Radyasyon ışınları, oksijen yetersizlikleri.

- Özellikle 2. gebelikte, kan uyuşmazlığı ölüme neden olabilen durumlara yol açabilir.

Bütün bunların dışında annenin yaşı (18 in altı ya da 35 yaşın üstü), çoğul gebelikler gibi faktörler de fetüs üzerinde etkilidir.

Hamileliğin İzlenmesinde Kullanılan Yöntemler Fetsün sağlığının ve gelişiminin tespiti ve korunmasında, hamilelik sırasında uygulanan yöntemlerden bazıları şunlardır:

- Ultrason: Ses dalgalarından faydalanarak görüntüleme sağlayabilen bir yöntem olan ultrason ile bebeğin yüz, beyin, omurga, kalp, vb. tüm vücudu anatomik açıdan incelenebilir.

- İkili tarama testi: Gebelik sırasında bebekte olabilecek bazı kromozomal anormallikleri araştırmak için yapılan test olan ikili tarama ile bebekte down sendromu ya da Edwards sendromu denilen anomalilerin olma riski araştırılır.

- Amniyosentez: Fetüsün içinde yüzdüğü sıvıdan, cerrahi müdahale ile bir miktar sıvı alma işlemi olan amniyosentez ile genetik araştırmalar yapılmaktadır.