Böbreklerin Vücuttaki Önemi - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Böbreklerin Vücuttaki Önemi

 1. Böbreklerin etkin rol oynadığı homeostatik düzenlemeler kanın bileşimi ve pH derecesi ile doku sıvılarındaki su, sodyum ve potasyum gibi maddelerin dengelenmesini sağlar. Böbrekler, kan pH'sı değiştiğinde hidrojen ve bikarbonat iyonları salgılayarak kanın pH'sını düzenler. Bu düzenleme kanalcıkları oluşturan hücrelerde karbonik asidin iyonlaşması ile oluşan hidrojen iyonlarını, borucuklar içindeki sodyum iyonları ile değiştirerek gerçekleştirir. Kanda her zaman HCO3 - iyonları vardır. Kan bazik ise kanalcıkları oluşturan hücreler sodyumu pompalar, hidrojen iyonlarını geri alır. Kan asidik ise hidrojeni atar, sodyumu geri alır.


  Böbreklerin Vücuttaki Önemi 1


  Böbrekler su miktarını hipofizden salgılanan vasopressin (ADH) hormonu ile dengeler.

  Mineral ve tuz miktarı da böbrek üstü bezlerinden salgılanan aldosteron hormonuyla dengede tutulur.

  Böbreklerin Vücuttaki Önemi


  Paratiroit bezinden salgılanan parathormon distal tüpten kalsiyumun geri emilmesini sağlar.Böbrekler doku sıvılarındaki su ve tuz miktarını düzenlemede görev yapar. İnsanın fazla miktarda deniz suyu içmesi halinde, dokulardan su kaybederek ölmesini buna örnek olarak verebiliriz. Deniz suyunda yaklaşık %3 oranında tuz vardır. İnsan kanındaki tuz oranı ise %1 kadardır. Deniz suyu sindirim sisteminden emilerek kana geçtiği zaman kandaki tuz miktarı da %3'e yükselir. Kandaki tuz yoğunluğunun artması, osmozla hücre ve hücreler arasındaki suyun kana geçmesine neden olduğundan kanın hacmi artar. Böbrekler kandaki tuz ve fazla suyu atarak, su ve tuz dengesini korumaya çalışırsa da, aşırı tuz yoğunluğu sebebiyle böbrekler yeterli bir süzme ve boşaltım yapamazlar. Çünkü böbrekler ancak yoğunluğu %2 olan tuz çözeltisini dışarı atabilir. Deniz suyu içen bir insan, vücuduna giren deniz suyunun her litresi için 0,5 İt. doku sıvısı kaybeder. Bu şartlar altında dokular fazla su kaybına uğrar ve ölüm olur. Böbreklerin bu düzenleme görevini yapmasında böbrek üstü bezlerinden salgılanan "aldosteron" ve hipofiz bezinin salgıladığı "antidiüretik hormon" un etkisi büyüktür.

  Böbrekler alyuvar yapımının düzenlenmesinde görev yapar. Sağlıklı bireylerde kemik iliğinde alyuvar yapımını uyaran eritropoietin hormonunun %90'ı böbreklerde, geri kalanı karaciğerde üretilir. Kronik böbrek yetmezliği olanhastalarda eritropoietin yapımının azalması sonucu anemi görülür.Böbrekler, uzun süreli açlık durumunda amino asitlerden ve gliserol gibi karbonhidrat dışı kaynaklardan glikoz sentezler.


  Güncelleme : 2017-11-24

Konu Etiketleri

böbrek görevini yerine getirmezse ne olur, böbrek hangi sistemin organıdır, böbrek nedir kısaca, böbrek sindirim organı mıdır, böbreklerin görevleri maddeler halinde

  Okunma: 1448 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -