Çalınan Facebook Hesabını Geri Alma - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Çalınan Facebook Hesabını Geri Alma

1. Bu yazımda hesabını çaldırmış ve büyük bir sıkıntıya düşmüş facebook kullanıcılarına yardımcı olmaya çalışacağım. Diyelim ki, birisi sizin hesabınızı çaldı. Bu durumda ne yapacağınızı biliyor musunuz?

Böyle bir durum ile karşılaşırsanız sakin olun ve aşağıda yazanları uygulayın.

Biri sizin hesabınızı nasıl çalabilir?

1- Bilgisayarınıza bulaştırılmış bir keylogger programı ile şifrenizi çalabilir
    2- Sizi tanıyan biridir ve nasıl bir şifre kullanabileceğiniz tahmin etmiştir
    3- Mail adresinizi hacklemiştir
    4- Cep telefonunuzu ele geçirmiştir
    5- Şifrenizi paylaştığınız birisi yapmıştır

Bunların dışında facebook hesabınızı çaldırmanızın yolu yok. Hesabınızı geri almaya çalışmadan önce şifrenizi nasıl çaldırmış olabileceğinizi bulmanız gerekiyor. Çünkü, hesabınızı geri alıp tekrar kaptırırsanız bir daha ger alma şansınız olmayabilir.

Facebook hesabınız çalındı ise şunları kontrol edin.

Bilgisayarınızdan şüpheleniyorsanız mutlaka format attırın ve bir antivirüs kurun

Cep telefonunuzun ekran koruyucu şifresini değiştirin. Hesabınızı hackleyen veya yardım eden kişi, arkadaşınız yani cep telefonunuzun şifresini bilen biri olabilir.

Facebook hesabınızı alırken kullandığınız email adresini kontrol edin. Güvenlik seçeneklerinden gizli sorunuzu, kurtarma seçeneklerini ve şifrenizi değiştirin.

Evet, dediğim konuları kontrol ettiniz ve gerekenleri yaptınız. Artık kurtarma seçeneklerine geçelim.

İlk olarak Facebook'un bize sunduğu hesap kurtarma seçeneklerini kontrol edelim. Bunun için aşağıdaki adrese giriş yapın, facebook hesabınızı girin ve ara tuşuna basın.

https://www.facebook.com/login/identify?ctx=recover

Karşınıza şunun gibi bir ekran gelecektir;

Hesap kurtarma seçenekleri

Bu ekranda hesabınızı kurtarabileceğiniz seçenekleri göreceksiniz. Resimde gördüğünüz hesabın 2 adet kurtarma seçeneği bulunmakta. Ya cep telefonunuzu kullanarak ya da hesabı açtığınız e-mail adresini kullanarak bu hesabı kurtarabilirsiniz.

Kendi hesabınızla ilgili seçenekleri kontrol edin. Kurtarma seçeneklerinizde bulunan cep telefonu veya email adresine ulaşabiliyorsanız direk bu ekranda bulunan uygun seçeneği seçerek hesabınızı kurtarın.

Diyelim ki kurtarma seçeneklerinde bulunan cep telefonuna ve e-mail hesabına erişemiyorsunuz.

En kötü senaryo ne olabilir?

Çalan kişi sizin cep telefonunu değiştirmiş olabilir
    Siz, güvenlik seçeneklerine cep telefonunuzu girmemiş olabilirsiniz
    Hesabınızı çalan kişi e-mail adresinizi de çalmış olabilir
    Siz e-mail hesabınıza ulaşamayabilirsiniz

İşte durum bu kadar kötü olursa ne yapabilirsiniz?

Bu durumla karşı karşıya kalırsanız, yapabileceğiniz sadece bir şey var. Facebook yetkililerine ulaşacaksınız ve hesabın sizin olduğunu kanıtlayacak ve onları ikna edeceksiniz. Bu adım oldukça hassas. Çünkü, ilk seferde ikna edemezseniz sonraki denemelerinizde de büyük ihtimalle başarısız olursunuz. Bundan dolayı söylediklerimi harfi harfine yapın ve acele etmeyin.

1- İlk olarak sağlam bir e-mail adresi edinin. Varsa kullanın yoksa yeni bir e-mail adresi alın.
    2- Kimliğinizin arkalı önlü renkli fotokopisini tarayıcıda taratın ve bilgisayarınıza jpg formatında kaydedin. Üzerinde oynama yapmayın ve bütün detayların tam olarak görünür ve net olduğundan emin olun.
    3- Bu adrese giriş yapın.
    4- Açılan iletişim formuna aşağıda söylediğim doldurun.

Dolduracağınız formun görüntüsü şu şekildedir.
    Facebook çalınan hesaba itiraz formu
    Gördüğünüz gibi doldurmanız gereken 6 bölüm bulunmaktadır.

1. Bölüm : Çalınan hesabınızın e-mail adresi
    2. Bölüm : Size ulaşabilecekleri 2. bir e-mail hesabı
    3. Bölüm : Adınız ve soyadınız. Kimliğinizde yazdığı gibi
    4. Bölüm : Doğum yılınız. Yıl, Ay, Gün
    5. Bölüm : Kimliğinizin arkalı önlü fotokopisi. Daha önce hazırladığınız jpg dosyasını buradan seçin.
    6. Bölüm : Durumunuzu anlatan kısa bir yazı

Ek Bilgiler Bölümüne Yazılacak Yazı:

"Yukarıda belirttiğim e-mail hesabına tanımlı facebook hesabıma ulaşamıyorum ve çalındığını düşünüyorum. Kurtarma seçeneklerinde bulunan bilgileri kullanarak hesabımı geri alamıyorum. Bu hesabıma en son şu tarihte "10.05.2015" giriş yaptım ve kullandığım son şifre "12555Fart" buydu. (Siz kendi şifrenizi yazacaksınız). Hesabımın bana tekrar geri verilmesini rica ediyorum. Ad Soyad"

Hesabınızı alırken kullandığınız e-mail hesabınıza ulaşamıyorsanız veya onu da çaldırdıysanız ek bilgi bölümde mutlaka belirtin.

Son olarak gönder tuşun basın. 48 saat boyunca 2. bölümde yazdığınız e-mail adresini kontrol edin. Buraya iki adet e-mail gelecektir. İlk gelen e-mail kurtarma seçeneklerini gösteren bilgilendirme maili olacaktır. 2. Mailde hesabınızı geri alabilmenizi sağlayacak şifre bilgileri olacak.

Çalınan Facebook Hesabını Geri Alma
    Gelecek e-mail yukarıda ki gibi olacak.

Eğer bahsettiğim 2. mail gelmezse, bilin ki facebook yetkilileri ikna olmamışlar. Gönderdiğiniz bilgilerle facebook adresinize girdiğiniz bilgiler uyuşmazsa facebook yetkilileri ikna olmazlar.

Konuyu Beğendin mi?
  2. 2015-07-01 #2
    iyi günler arkadaşım çok güzel açıklama yapmışsın ama birşey soracağım benim facebook hesabıma tanımlı ne e-mail nede telefon numarası var burada bana tanımlı olan mail soruyor ve ben oraya birşey yazamadığım için formu gönderemiyorum.

3. 2015-07-01 #3
    Tanımlı mail adresiniz yoksa o facebook hesabı nasıl aldınız?

Okunma: 1733 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: 4.8/5 - 5