İso dosyaları özellikle sık sık kurulum yapanların kişilerin karşılaştığı bir dosya türüdür. İso dosyaları genellikle büyük boyutlu dosyalardır. Bilmeyen için iso dosyalarının ne olduklarını da şu şekilde açıklayalım;


iso dosyaları cdlerde bulunan kurulum dosyalarının bir kalıp halinde bilgisayara taşındığı dosyalardır. Herhangi bir program veya oyun cdnin kalıbı yani kopyasını çıkartarak iso dosyası olarak bilgisayar ortamına taşıyabiliyorsunuz.

Cd üzerinden kurulum dosyaları internet ortamında iso olarak bulunmaktadırlar. Bundan dolayı internetten indirdiğiniz herhangi bir kurulum iso dosyasını açmak için bir iso programına ihtiyaç duyarsınız.

Piyasada iso dosyalarını açabilen onlarca program bulunmaktadır. İso programının hepsinin çalışma prensibi aynıdır. İso programları bilgisayarınıza sanal cd ve dvd sürücüler oluştururlar ve iso dosyalarını bu sürücülere yüklerler. Bu şekilde sanki bilgisayarınıza bir dvd okuyucu takılmış ve içine de istediğiniz kurulum cdsi konulmuş gibi olur. Bilgisayarım simgesine tıklayın sürücülerinize baktığınızda bu durumu görebilirsiniz.


En popüler iso programlarını şunlardır;

DAEMON Tools Lite
UltraISO
CDBurnerXP
Virtual CloneDrive
Alcohol 120%
Virtual CD

Bu programların içinde en çok tercih edilenler;

Alcohol 120%
Virtual CD

DAEMON Tools Lite

Ben size DAEMON Tools Lite programını tavsiye ediyorum. Program 1.6 mb büyüklüğünde, Türkçe ve bedavadır. Programı kurduktan sonra yapmanız gereken tek şey iso dosyanızın üzerine çift tıklamak olacaktır. İso dosyanızın içindeki kurulum otomatik olarak başlayacaktır.

Programı şu adresten indirebilirsiniz.

DAEMON Tools Lite
Kurulumu yaparken Ücretsiz Lisans seçeneğini seçiniz.

DAEMON Tools Lite Kullanımı

DAEMON Tools Lite

Programın ara yüzü yukarıda gördüğünüz gibidir. Programın iso dosyalarını açmanın yanında birçok özelliği de vardır. Sol tarafta bulunana menünün en üst kısmında bulunan "İmajlar" sekmesini kullanarak hali hazırda bulunan iso dosyalarınızı açabilirsiniz.

"Yeni İmaj" sekmesinden cd okuyucunuz da bulunan cdnin imajını yani isosunu oluşturabilirsiniz.

"Disk Yazdırma" sekmesinden iso dosyalarınızın içinde bulunan kurulumu cdye yazdırabilirsiniz.

"Sanal HDD" kısmından bilgisayarınızda bulunan harddiskinizin bir kısmını kullanarak sanal diskler oluşturabilir ve kullanabilirsiniz.

"USB" sekmesinden usb kalıpları oluşturabilir ve usbnizi koruma altına alabilirsiniz.