2.1 MASA

2.1.1 Oyun yüzeyi olarak tanımlanan masa üst yüzeyi, 2.74 m uzunluğunda ve 1.525 m eninde bir dikdörtgen olacak ve zeminden 76 cm yükseklikte yatay bir düzlemde bulunacaktır.

2.1.2 Oyun yüzeyi, masa üst yüzeyinin yan kenarlarını içermeyecektir.

2.1.3 Oyun yüzeyi, her yerinde, 30 cm yükseklikten bırakılan standart bir topun yaklaşık 23 cm sıçrama sağlayacağı herhangi bir malzemeden yapılabilir.

2.1.4 Oyun yüzeyi tekdüze koyu bir renk ve mat olacaktır. Üst yüzeyin 2.74 m uzunluğundaki iki kenarı boyunca 2 cm genişliğinde beyaz kenar çizgileri, 1.525 m uzunluğundaki iki kenarı boyunca 2 cm genişliğinde beyaz uç çizgileri bulunacaktır.

2.1.5 Oyun yüzeyi, 1.525 m uzunluğundaki uç çizgilerine paralel olarak uzanan düşey bir ağ ile iki eşit sahaya bölünecek ve her saha bütün yüzeyince kesintisiz tek parça olacaktır.

2.1.6 Çift yarışmaları için her saha, kenar çizgilerine paralel uzanan 3 mm. eninde beyaz bir orta çizgisi ile iki eşit yarı alana bölünecektir. Orta çizgi, her iki sahada da sağ yarı sahaların bir parçası kabul edilecektir.

Masa Tenisi Masası

2.2 AĞ TAKIMI


2.2.1 Ağ takımı; ağ, ağın askı kordonu, destek çubukları ve bunları masaya tutturan kenetlerden oluşacaktır.

2.2.2 Ağ, dış kenarları her iki yanda masa kenar çizgilerinden 15.25 cm dışarıda olan 15.25 cm yüksekliğindeki destek
çubuklarına tutturulmuş bir askı kordonuna asılı olacaktır.

2.2.3 Ağın üstü, bütün uzunluğu boyunca. oyun yüzeyinden 15.25 cm yükseklikte bulunacaktır.

2.2.4 Ağın altı, bütün uzunluğu boyunca, oyun yüzeyine, yan uçları ise destek çubuklarına mümkün olabildiği kadar yakın olacaktır.

2.3 TOP

2.3.1 Top; çapı 40 mm. olan bir küre olacaktır.

2.3.2 Topun ağırlığı 2.7 gr olacaktır.

2.3.3 Top, selüloit veya benzer bir plastik malzemeden yapılmış, beyaz veya turuncu renkte ve mat olacaktır.

Masa Tenisi Topu

2.4 RAKET

2.4.1 Raket, herhangi bir boyut, şekil ve ağırlıkta olabilir. Ancak tablası eğilmez, sert ve düz yüzeyli olacaktır.

2.4.2 Tabla kalınlığının en az % 85'i doğal tahta olacaktır. Tablanın içindeki yapıştırıcı tabakası, karbon lifi, cam lifi veya sıkıştırılmış kağıt gibi lifli malzemeler ile sıkıştırılmış olabilir. Ancak bu tabaka toplam kalınlığın %7.5' u veya 0.35 mm' den daha kalın olmayacaktır. (Hangisi daha küçük ise)

2.4.3 Tablanın topa vurmak için kullanılan yüzü, yapıştırıcı dahil toplam kalınlığı 2 mm'den çok olmayan, pütürleri dışa doğru, basit bir pütürlü lastikle, yada yapıştırıcı dahil toplam kalınlığı 4 mm'den çok olmayan, pütürleri içeri veya dışarı doğru, sandviç lastikle kaplanmış olacaktır.

2.4.3.1 Basit pütürlü lastik, bütün yüzeyi boyunca cm2de 10'dan az, 30 dan çok olmayan düzgün dağılmış pütürlü, doğal veya sentetik, tek tabakalı gözeneksiz bir lastiktir.

2.4.3.2 Sandviç lastik, kalınlığı 2mm'den çok olmayan basit pütürlü bir dış tabaka ile kaplanmış gözenekli bir lastik tabakasıdır.

2.4.4 Lastik kaplama malzemesi tablayı tamamen kaplamalı, ancak taşmamalıdır. Sadece, tablanın raket sapına en yakın ve parmaklarla kavranan kısmı kaplanmamış bırakılabilir veya herhangi bir malzeme ile kaplanabilir.

2.4.5 Tabla, içindeki her tabaka ile kaplama malzemesinin her tabakası veya tablanın topa vurmada kullanılan yüzündeki yapıştırıcı, sürekli, kesintisiz ve her yerinde aynı kalınlıkta olacaktır.

2.4.6 Tablanın kaplı yüzündeki kaplama malzemesinin yüzeyi veya kaplamasız tabla yüzü; mat, bir yüzde canlı kırmızı, diğer yüzde siyah olacaktır.

2.4 7 Raket kaplaması herhangi bir fiziksel, kimyasal veya başkaca bir işleme tabi tutulmaksızın kullanılacaktır.

2.4.7.1 Yüzeyin sürekliliğinde ve renginin tek düzeliğinde, eskimeden oluşan küçük sapma ve aşınmalara, yüzeyin niteliğini önemli ölçüde değiştirmediği sürece izin verilebilir.


2.4.8 Oyunun başlangıcında veya oyun içinde raketini değiştirdiğinde, her oyuncu, rakibine ve hakeme kullanacağı raketi gösterecek ve incelemelerine izin verecektir.

RAKET

2.5 TANIMLAMALAR


2.5.1 Ralli, topun oyunda olduğu süredir.

2.5.2 Top, servis amacıyla yukarıya doğru atılmadan önce serbest elin ayasında sabit olarak durduğu son andan; rallinin let veya sayı olarak sonuçlandığı ana kadar oyundadır.

2.5.3 Let, sonucun skora yansıtılmadığı rallidir.

2.5.4 Sayı, sonucun skora yansıtıldığı rallidir.

2.5.5 Raket eli, raketi tutan eldir.

2.5.6 Serbest el, raketi tutmayan eldir; serbest kol serbest elin olduğu koldur.

2.5.7 Vuruş, topa elde tutulan raketle veya bilek altında olmak kaydıyla raket eli ile yapılan temastır.

2.5.8 Bir oyuncu topu, rakip tarafından yapılan son vuruştan sonra, oyun yüzeyinin üstünde veya oyun yüzeyine doğru gelmekte iken, kendi sahasına değmeden, kendisine, giydiği veya taşıdığı herhangi bir şeye değmesi ile engellemiş olur.

2.5.9 Servisçi, bir rallide topa ilk vuran oyuncudur.

2.5.10 Karşılayıcı, bir rallide topa ikinci vuran oyuncudur.

2.5.11 Hakem, yarışmayı yönetmek için görevlendirilen kişidir.

2.5.12 Yardımcı hakem, belli kararlarda hakeme yardımcı olmak üzere görevlendirilmiş kişidir.

2.5.13 Oyuncunun giydiği veya taşıdığı herhangi bir şey tanımı; top dışında ralli başında giymekte veya taşımakta olduğu her şeyi içerir.

2.5.14 Top, ağ ve destek çubukları veya ağ ile oyun yüzeyi arası dışında, nereden geçerse geçsin ağ takımının üstünden yada
etrafından geçmiş sayılacaktır.

2.5.15 Uç çizgisinin, masanın her iki yanından sonsuza dek uzandığı kabul edilecektir.

2.6 SERVİS

2.6.1 Servis, servisçinin hareketsiz ve açık duran serbest elinin ayasında serbest ve hareketsiz duran topla başlayacaktır.

2.6.2 Servisçi daha sonra topu, falso verdirmeden dikeye yakın doğrultuda yukarı doğru atacaktır. Top, serbest elin ayasını terk ettikten sonra en az 16 cm yükselecek ve vuruluncaya kadar hiçbir şeye dokunmaksızın düşmeye başlayacaktır.

2.6.3 Servisçi; düşmekte olan topa o şekilde vuracak ki top ilk olarak kendi sahasına ve sonra ağ takımının üstünden veya etrafından geçerek doğruca karşılayıcının sahasına değecektir. Çift yarışmalarında ise top sırasıyla servisçinin ve karşılayıcının sağ yarı sahalarına değmelidir.

2.6.4 Servisin başlangıcından vurulduğu ana kadar top, oyun yüzeyinden daha yukarıda ve servisçinin uç çizgisinin gerisinde olacak, ve servisçi veya çift maçında kendisinin veya eşinin giydikleri veya taşıdıkları herhangi bir şeyle karşılayıcıdan gizlenmeyecektir.

2.6.5 Top yukarı doğru atılır atılmaz, servisçinin serbest kol ve eli top ve ağ arasındaki mekandan çekilecektir.
NOT: Top ile ağ arasındaki mekan, top, ağ ve yukarı doğru uzantısı arasındaki yer olarak tanımlanmaktadır.

2.6.6 Hakem veya yardımcı hakemin tatmin olabileceği şekilde, oyun kurallarının gereklerini uygun olarak servis atılması oyuncunun sorumluluğundadır. Hakem veya yardımcı hakem servisin doğru bir şekilde atılmadığına karar verebilir.

2.6.6.1 Eğer hakem veya yardımcı hakem servis atışının kurallara uygunluğundan emin olmazsa, bir maçta ilk olayda oyunu durdurup servisçiyi uyarabilir. Ancak, aynı oyuncunun veya çift maçında eşinin uyarıdan sonraki açıkça uygun olmayan servis atışı hatalı servis kabul edilecektir.

2.6.7 İstisnai olarak; hakem, doğru bir servis için gereklerin, bir bedensel engel nedeniyle yerine getirilemediği konusunda ikna olmuşsa o gereği aramayabilir.

2.7 KARŞILAMA

2.7.1 Servis atışından veya bir karşılamadan sonra, topa, ağ takımının üstünden veya etrafından, doğrudan veya ağ takımına değerek geçip rakibin sahasına değecek şekilde vurulacaktır.

2.8 OYUN DÜZENİ

2.8.1 Tek maçlarında, önce servisçi servis atacak, sonra karşılayıcı karşılama yapacak, daha sonra servisçi ve karşılayıcı sırayla karşılama yapacaklardır.

2.8.2 Çift maçlarında, servisçinin attığı servisten sonra karşılayan karşılama yapacak, sonra servisçinin eşi, daha sonra da karşılayanın eşi karşılama yapacaklardır. Bundan sonra her oyuncu bu sıra ile karşılama yapacaktır.

2.8.3 Tekerlekli sandalyede oynayan fiziksel engelli iki oyuncu çiftler maçında, önce servisçi servis atacak, sonra karşılayan karşılama yapacak, bundan sonra çiftlerden herhangi biri, sıraya bakılmaksızın karşılama yapabilecektir. Ancak, oyuncunun tekerlekli sandalyesinin hiçbir kısmı masa orta çizgisinin hayali uzantısının diğer tarafına geçmeyecektir. Eğer geçerse, hakem rakip çifte bir sayı verecektir.

2.9 LET

2.9.1 Aşağıdaki hallerde ralli let olarak değerlendirilecektir:

2.9.1.1 Eğer servis atışında top, ağ takımının üstünden veya etrafından geçerken ona dokunursa ve başkaca bir kusur yoksa veya top karşılayıcı veya eşi tarafından engellenmişse,

2.9.1.2 Eğer servis, karşılayan oyuncu veya çift hazır değilken atılmışsa, karşılayan veya eşinin topa vurmak için girişimde bulunmamaları kaydıyla,

2.9.1.3 Servis veya karşılamada başarısızlık veya kurallara uyamama, oyuncunun kontrolü dışında bir etkenden kaynaklanmışsa,

2.9.1.4 Eğer oyun, hakem veya yardımcı hakem tarafından durdurulursa,

2.9.1.5 Eğer karşılayıcı tekerlekli sandalyede oynayan fiziksel engelli bir oyuncu ise ve servisinde top, servisin başkaca bir kusuru olmamak koşuluyla,

2.9.1.5.1 Karşılayanın yarı alanına değdikten sonra, ağ yönünde geri dönerse,

2.9.1.5.2 Karşılayanın yarı alanında durursa,

2.9.1.5.3 Tek maçında top karşılayıcının yarı alanına değdikten sonra, masa kenar çizgilerinin herhangi birinden masayı terk ederse,

2.9.2 Oyun aşağıdaki hallerde durdurulabilir:

2.9.2.1 Servis atma, karşılama sırasının veya saha değişimi hatasının düzeltilmesi amacıyla,

2.9.2.2 Çabuklaştırılmış sistem uygulamasına geçiş amacıyla,

2.9.2.3 Bir oyuncuyu veya öğütçüyü uyarmak veya cezalandırmak amacıyla,

2.9.2.4 Oyun koşulları, ralli sonucunu etkileyecek şekilde bozulmuşsa.

2.10 SAYI

2.10.1 Ralli let olmadıkça, oyuncu aşağıdaki hallerde sayı kazanacaktır.

2.10.1.1 Rakibi doğru bir servis atışı yapamazsa,

2.10.1.2 Rakibi doğru bir karşılama yapamazsa,

2.10.1.3 Top, oyuncunun servis atışından veya karşılamasından sonra, rakibi tarafından vurulmadan önce, ağ takımı dışında herhangi bir şeye değerse,

2.10.1.4 Top, rakibinin vuruşundan sonra, kendi sahasına değmeden uç çizgisini geçerse,

2.10.1.5 Rakibi topu engellerse;

2.10.1.6 Rakibi topa art arda iki kez vurursa,

2.10.1.7 Rakibi, topa raket tablasının 2.4.3 , 2.4.4 ve 2.4.5 maddelerinde belirtilen özelliklere uymayan bir yanı ile vurursa,

2.10.1.8 Rakibi veya rakibinin giydiği veya taşıdığı her hangi bir şey oyun yüzeyini hareket ettirirse,

2.10.1.9 Rakibi veya rakibinin giydiği veya taşıdığı her hangi bir şey ağ takımına değerse,

2.10.1.10 Rakibinin serbest eli oyun yüzeyine değerse,

2.10.1.11 Rakip çift, topa ilk servisçi ve ilk karşılayanla belirlenen uygun sıra dışında vurursa,

2.10.1.12 Çabuklaştırılmış sistemde, 2.15.4. maddesinde belirtilen halde.

2.10.1.13 Eğer her iki oyuncu veya çift fiziksel engel nedeniyle tekerlekli sandalyede oynuyorsa,

2.10.1.13.1 Topa vurulduğunda rakibi iskemle veya minderleriyle yeterli temas sağlayamamışsa ,

2.10.1.13.2 Rakibi, topa vurmadan önce herhangi bir eli ile masaya dokunursa,

2.10.1.13.3 Rakibinin iskemlesinin ayaklığı veya ayağı oyun sırasında zemine dokunursa,

2.10.1.14 2.8.3. maddesinde belirtilen oyun düzeni ile ilgili hallerde,


2.11 SET


2.11.1 Bir set, her iki oyuncu veya çift 10 sayıya ulaşmamış olmak koşulu ile ilk önce 11 sayıya ulaşan oyuncu veya çift tarafından kazanılır. Her iki oyuncu veya çiftin 10'ar sayıya ulaşmaları halinde, seti ilk önce iki sayılık bir üstünlüğe ulaşan oyuncu veya çift kazanır.

2.12 MAÇ


2.12.1 Bir maç, herhangi bir tek sayıdaki setin çoğunluğunun kazanılmasıyla sona erer.

2.13 SERVİS, KARŞILAMA SIRASI VE SAHA SEÇİMİ

2.13.1 İlk servis, ilk karşılama ve saha seçimi hakkı kur'a ile belirlenir. Kurayı kazanan taraf ilk servisi atmayı, ilk karşılamayı yapmayı veya istediği sahada başlamayı seçebilir.

2.13.2 Kurayı kazanan oyuncu veya çift, ilk servis veya ilk karşılama yada istediği sahada başlama hakkını seçtikten sonra, diğer oyuncu veya çift diğer seçeneği kullanma hakkına sahip olacaktır.

2.13.3 Her 2 sayıdan sonra, karşılayıcı oyuncu veya çift, servisçi oyuncu veya çift olacak ve set sonuna kadar bu şekilde sürecektir. Ancak her iki oyuncu veya çift 10'ar sayıya ulaşmışlarsa veya çabuklaştırılmış sisteme geçilmişse, servis, atma ve karşılama sırası aynı şekilde devam etmekle birlikte, her oyuncu sırası geldiğinde sadece bir sayı için servis atacaktır.

2.13.4 Çift maçının her setinde, ilk servis atma hakkına sahip çift, kendi aralarında kimin ilk servisi atacağını belirleyecek, ilk sette karşılayıcı çift kendi aralarında kimin ilk karşılayıcı olacağını kararlaştıracaktır. Takip eden setlerde, ilk servisçi belirlendikten sonra, bir önceki sette bu oyuncuya servis atan oyuncu ilk karşılayan olacaktır.

2.13.5 Çiftlerde, her servis değişiminde, önceki karşılayıcı, servisçi; önceki servisçinin eşi ise karşılayıcı olacaktır.

2.13.6 Bir sette ilk servisçi olan oyuncu veya çift, bir sonraki sette ilk karşılayan olacaktır. Çift maçının mümkün olan son setinde çiftlerden biri 5 sayıya ulaştığında; takip eden servisi karşılama durumunda olan çift, kendi aralarında servis karşılama sırasını değiştirecektir.

2.13.7 Her sette, oyuncu veya çiftler saha değiştirecektir. Ayrıca, maçın mümkün olan son setinde, taraflardan biri 5 sayıya ulaştığında taraflar yine saha değiştirecektir.

2.14 SIRA DIŞI SERVİS ATMA, KARŞILAMA VEYA SAHA DEĞİŞİMİ


2.14.1 Bir oyuncu; sırası olmadığı halde servis atar veya karşılama yaparsa, hata fark edildiği anda hakem oyunu durduracak, yarışmanın başlangıcında belirlenen sıraya göre, erişilmiş olan skorda hangi oyuncunun servisçi, hangi oyuncunun karşılayıcı olması gerektiği kararlaştırılacak ve doğru düzenleme ile oyunu yeniden başlatacaktır. Çift yarışmalarında ise doğru sıra, oynanmakta olan setin başında ilk servis hakkı olan çiftin yaptığı tercih dikkate alınarak belirlenir.

2.14.2 Oyuncular gerektiği zamanda saha değiştirmemişlerse, hata fark edildiği anda hakem oyunu durduracaktır. Erişilen skorda, yarışma başında belirlenen düzene göre tarafların hangi sahada bulunmaları gerektiği belirlenecek ve doğru düzenleme ile oyun yeniden başlayacaktır.

2.14.3 Ancak her koşulda, hatanın anlaşıldığı andan önceki bütün sayılar geçerli olacaktır.

2.15 ÇABUKLAŞTIRILMIŞ SİSTEM

2.15.1 2.15.2. de belirtilen durum dışında bir set 10 dakikalık oyun süresinden sonra veya her Her iki oyuncu veya çiftin istekleri halinde her hangi bir zamanda çabuklaştırılmış sisteme geçilecektir.

2.15.2

2.15.3 Eğer bir sette en az toplam 18 sayıya ulaşılmışsa çabuklaştırılmış sisteme geçilmeyecektir.

2.15.3 Zaman limitine erişildiğinde top oyunda ise çabuklaştırılmış sisteme geçilmek üzere oyun hakem tarafından durdurulacak ve oyun durdurulan rallideki servisçinin servis atışı ile yeniden başlayacaktır.Eğer çabuklaştırılmış sisteme geçildiğinde top oyunda değilse oyun bir önceki rallide karşılayıcı olan oyuncunun servisi ile başlayacaktır.

2.15.4 Bundan sonra her oyuncu sırayla bir sayı için servis atacak ve karşılayıcı oyuncu veya çift 13 iyi karşılama yaparsa karşılayan taraf bir sayı kazanacaktır.

2.15.5 Çabuklaştırılmış sisteme geçiş, 2.13.6 maddesinde tanımlanan maçtaki servis atma ve karşılama sırasını değiştirmeyecektir.
2.15.6Çabuklaştırılmış sisteme geçildiğinde o maçın sonuna kadar bütün setler çabuklaştırılmış sistemle oynanacaktır.