YAĞMUR ADAM / RAİN MAN

Tür: Komedi / Dram
Yönetmen :Barry Levinson
Yapım: 1988, ABD , 133 dk.
Oyuncular : Dustin Hoffman (Dustin Hoffman) , Tom Cruise (Charles Sanford Babbitt) , Valeria Golino (Susanna) , Jerry Molen (Dr. Bruner) , Jack Murdock (John Mooney) , Michael D. Roberts (Vern) , Ralph Seymour (Lenny)

Los Angeles'ta maddiyate dayalı bir hayat süren fırlama Charlie, yıllardır uzak kaldığı babasının ölümü üzerine 3 milyon dolarlık mirastan yararlanacağını düşünerek hayaller kurar. Oysa kendisine sadece 1949 model bir Buick bırakan babası, servetin tamamını Charlie'nin daha önce varlığından haberdar olmadığı ağabeyi Raymond'a bırakmıştır. Önemli bir ayrıntı ise, Raymond'un bakıma muhtaç, otistik bir dahi olmasıdır!


Maddiyatçı Charlie mirasın en azından bir kısmından vazgeçmek niyetinde değildir. Bunun için Raymond'u kaldığı klinikten kaçırıp ülke çapında bir seyahate çıkarır. Yol boyunca ağabeyinin yaşamı zorlaştıran alışkanlıklarıyla çileden çıksa da otistik adamın matematik ve hafızalama konusundaki insanüstü yeteneği karşısında bol bol hayrete düşer. Nihayetinde Las Vegas'taki kumarhanelerde bu az bulunan kabiliyetten yararlanarak hile yapmaya bile çalışır. Yol boyunca Charlie, sadece Raymond'u değil, geçmişinin bir parçasını ve belki de kendini keşfetme fırsatı da bulacaktır.


Dört adet Oscar heykelciği yönetmen Barry Levinson'a, senarist Ronald Bass'a, başroldeki Dustin Hoffman'a ve elbette Yağmur Adam filminin kendisine layık görülmüştü. On yılın en sevilen filmlerinden biri için sinemaseverler 1988'e dek beklemek zorunda kalmışlardı.


SOL AYAĞIM
My Left Foot

Tür :Dram
Yönetmen : Jim Sheridan
Yapım : 1989, İrlanda / İngiltere , 98 dk.
Oyuncular : Daniel Day-Lewis (Christy Brown) , Brenda Fricker (Bayan Brown) , Alison Whelan (Sheila) , Kirsten Sheridan (Sharon) , Declan Croghan (Tom) , Eanna MacLiam (Benny) , Marie Conmee (Sadie) , Cyril Cusack (Lord Castlewelland) , Phelim Drew (Brian)

Beyin felçli olarak doğan Christy Brown, hastalığı nedeniyle hareketlerini kontrol edemez ve tekerlekli sandalyeye mahkum bir yaşam sürer. Ancak çocukluğunda, sol ayağının felçten etkilenmediğinin farkına varması hayatını değiştirecektir. Christy sol ayağını kendine verilmiş bir şans olarak görür ve azmin de yardımıyla hastalığının etkilerini yenmeye çalışır. Bu çalışmanın sonucunda ise sakat vücudunun içinde gizli olan zeka ve yazma yeteneği ortaya çıkacaktır.

Sadece sol ayağını kullanarak yazdığı romanlar ve şiirler, sonraki yıllarda Christy Brown'un İrlanda edebiyatının saygın isimleri arasına girmesini sağlayacak ve azimle çalışmanın sonucunda imkansız diye birşeyin olmadığını tüm insanlığa gösterecektir.

Christy Brown'ın ölümünden dokuz yıl sonra çekilen film, yazarın hayatından kesitleri anlattığı kitap olan Sol Ayağım'ın sinema uyarlamasıdır. Kimi zaman hüzünlü, kimi zaman eğlendirici olabilmeyi başaran filmin, azim ve umut hikayesi olarak vereceği evrensel mesajları var.

Jim Sheridan ve Daniel Day-Lewis'in birlikte çevirdikleri ilk film olan Sol Ayağım (daha sonra In The Name Of The Father ve Boxer'de de birlikte çalıştılar), 1989 yılında en iyi film dahil olmak üzere toplam 5 dalda Oscar'a aday oldu ve Daniel Day-Lewis ile Brenda Fricker'a oyunculuk dallarında ödülü kazandırdı.


KADIN KOKUSU
Scent of a Woman

Tür : Dram
Yönetmen : Martin Brest
Yapım : 1992, ABD , 157 dk.
Oyuncular : Al Pacino (Albay Frank Slade) , Chris O'Donnell (Charlie Simms) , James Rebhorn (Mr. Trask) , Gabrielle Anwar (Donna)

Bir kolej öğrencisi olan Charlie paraya ihtiyacı olduğundan kör bir adama bir nevi "bebek bakıcılığı" yapmaya razı olur ama iş umduğu kadar basit olmayacaktır. Çünkü Emekli Albay Frank Slate'in haftasonu için çok özel bir planı vardır.

Bu plana yolculuk, kadınlar, iyi bir yemek, birinci kalite şarap, tango, limuzin ve ne yazık ki bir de 45'lik dahildir. İşin kötüsü Charlie'yi yanından ayırmaya hiç niyeti yoktur.

Al Pacino'nun unutulmaz bir karakter çizdiği film, aslında 1974 yapımı İtalyan "Profumo di Donna"nın aynen çekimi. Yine de bir çoklarına göre orijinalini aratmayacak derecede iyi. Tango sahnesine dikkat.


VİZONTELE TUUBA

Tür : Komedi
Yönetmen: Yılmaz Erdoğan
Yapım : 2003, Türkiye
Oyuncular : Yılmaz Erdoğan (Deli Emin) , Tarık Akan (Güner Sernikli) , Demet Akbağ (Siti) , Altan Erkekli (Nazmi) , Tolga Çevik (Nafiz) , İclal Aydın (Ceyhan) , Cezmi Baskın (Latif) , İdil Fırat (Aysel Sernikli) , Tuba Ünsal (Tuuba Sernikli) , Bülent İnal (Mahmut Duran)

Halen Türk sinemasında tüm zamanların seyirci rekorunu elinde tutan yapımın devam filminde, kasabaya gelen solcu bir öğretmen ile ailesinin kasaba sakinleriyle ilişkisi, 80'lerin politik ortamı içinde anlatılıyor.

Yılmaz Erdoğan ilk Vizontele filmi için "Anlatacağım şeylerin önsözüydü. Şimdi giriş bölümünü anlatıyorum" diyor. Ve "daha gelişme ve sonuca çok var" diyerek yeni filmlerin müjdesini veriyor.


BENİM ADIM SAM
I Am Sam

Tür : Dram / Komedi
Yönetmen : Jessie Nelson
Yapım : 2001, ABD , 132 dk.
Oyuncular : Sean Penn (Sam Dawson) , Michelle Pfeiffer (Rita Harrison) , Laura Dern (Randy Carpenter) , Dakota Fanning (Lucy Diamond Dawson) , Dianne Wiest (Annie)

Sam Dawson, kızı ile mutlu bir şekilde yaşayan ve Beatles'a büyük hayranlık besleyen bir adamdır.

Genç adamın zeka düzeyinin 7 yaşında bir çocuğunkine eş durumda olması onları çok fazla rahatsız etmez.

Kızı 7 yaşına geldiğinde ise onun için asıl sorunlar başlar. Artık kızı ondan çok daha ileri bir düzeye gelmektedir ve Sam ona pek fazla yardım edememektedir. Hükümet görevlileri kızı Sam'in yanından alırlar.

Sam kızını geri alabilmek için "sevgi" kelimesinin anlamına fazlasıyla uzak avukat Rita Harrison'ı kiralar.

KÖY
The Village

Tür : Korku / Gerilim / Bilim Kurgu
Yönetmen : M. Night Shyamalan
Yapım : 2004, ABD , 108 dk.
Oyuncular : Joaquin Phoenix (Lucius Hunt) , William Hurt (Edward Walker) , Sigourney Weaver (Alice Hunt) , Adrien Brody (Noah Percy) , Judy Greer (Kitty Walker) , Jayne Atkinson (Bayan Walker) , Liz Stauber (Beatrice) , Jesse Eisenberg (Jamison) , Frank Collison (Victor) , Cherry Jones , Fran Kranz , Brendan Gleeson , Michael Pitt , Bryce Dallas Howard (Ivy Walker)

Mutlu ve huzurlu görünen bir kasaba, aslında onu çevreleyen ormanın verdiği dehşeti yaşamaktadır. Ormanda, tam olarak ne olduklarını bilemeseler de onlara korku dolu bir yaşantı sürdüren yaratıklar vardır. Bu yaratıklar ve kasabalılar arasında garip bir tür anlaşma vardır, kasabalılar ormandan uzak durdukça yaratıklar da kasabaya bulaşmamaktadır.

Ancak bir gün, meraklı Lucius Hunt, ormanı keşfetmeye karar verir. Bu hareketi, taraflar arasındaki gizemli anlaşmayı bozacak ve yaratıkların kasabaya gelmesine sebep olacaktır.

6. His, Ölümsüz ve İşaretler ile gerilim ve fantastik öğeleri başarıyla birleştirerek büyük beğeni toplayan yönetmen M. Night Shyamalan, Village ile de hem türün meraklılarını, hem de kendi takipçilerini oldukça heyecanlı bir bekleyişe soktu.


SEN NE DİLERSEN


Tür: Dram
Yönetmen: Cem Başeskioğlu
Yapım: 2005, Türkiye
Oyuncular: Işık Yenersu (Yaşlı Eleni) , Fikret Kuşkan (Musa) , Işın Karaca (Marika) , Zeynep Eronat (Yaşlı Eftimiya) , Yıldız Kenter (Mimi) , Güler Ökten (Anastasia) , Ahmet Mümtaz Taylan (Zülfikar) , Ali Taygun (Apostos) , Haldun Boysan (Rıfkı) , Okan Yalabık (Stavro)

Aynı adama aşık olan iki kız kardeş... İstanbul'da yaşayan Rum bir ailenin iki kızı Eleni ve Eftimiya babalarının yanında çalışan Stavro'ya aşıktırlar. Bu durumdan ikisinin de haberi yoktur. Eftimiya annesinin yardımıyla Stavro'ya evlenme teklif eder. Ancak Eleni, Eftimiya'dan daha erken davranarak Stavro ile gizlice evlenir. Ve Ailesini terk eder.

1995 İstanbul.. Stavro intihar etmiş, Eleni kanser ve ölmek üzeredir. Zeka özürlü kızıyla birlikte yaşayan Eleni' nin İstanbul'da kimsesi yoktur. Kocasının intiharı ile yapayalnız kalan Eleni, yanında özürlü kızı, ailesinin kapısını çalar. Çünkü zamanı gittikçe kısalmakta, kanser hastalığı onu yiyip bitirmektedir. Kızını, kardeşi Eftimiya'ya bırakmak ister ancak kovulur. Acı bir hayır cevabı aldıktan sonra, dualara sığınmaktan başka yolu kalmayan Eleni kiliseye giderek kızı için bir mum yakar.

Hırsız Musa Eleni'nin son umudu olan dilek mumunu çalınca, ikisinin de hayatları değişmeye başlar.


FORREST GUMP

Tür: Macera / Dram / Komedi
Yönetmen: Robert Zemeckis
Yapım: 1994, ABD , 142 dk.
Oyuncular: Tom Hanks (Forrest Gump) , Robin Wright (Jenny) , Gary Sinise (Teğmen Taylor) , Hanna R. Hall (Genç Jenny) , Mykelti Williamson (Bubba) , Sally Field (Annesi)

Forrest sakat bir çocuktur. Ancak bu sakatlığı onun normal bir insan haline dönme arzusunu köreltmemiştir. Tam otuz yıl boyunca inanılmaz zorluklar yaşayan Forrest sonunda kendisini ülkesinin en sevilen futbol yıldızları arasında görmesini sağlamıştır.

Bu çabaları o kadarla da kalmamış katıldığı Vietnam Savaşı'ndan bir kahraman olarak dönmüş ve Beyaz Saray'da şeref madalyası almış ama en önemlisi de dünyada en çok sevdiği şey olan sevgilisinin kalbini kazanıp onunla evlenmeyi başarmıştır.

Çok akıllı biri olmasa da kalbinin neyi istediğini çok iyi bilen Forrest ona ulaşabilmek için olağanüstü bir çaba sarf ederek herkese istediğini elde edebileceği konusunda bir örnek teşkil etmiştir.


DOĞUM GÜNÜ 4 TEMMUZ BORN ON THE 4TH OF JULY

Tür: Dram
Yönetmen: Oliver Stone
Yapım: ABD, 1989, 145 dk.
Oyuncular: Tom Cruise

Tom Cruise'un Vietnam gazisi Ron Kovic'in inanılmaz gerçekçi portresini çizdiği film yönetmen Oliver Stone un Oscar ödüllü başyapıtı. Gerçek bir öyküden uyarlanan filmde Ron Kovich, gönüllü olarak ülkesine hizmet etmek düşüncesiyle Vietnam'a savaşmaya gider. Döndüğündeyse belinden aşağısı felçtir ve üstelik savaştığı ülkede bunun hiçbir önemi kalmamış, kimse gazilere ve yaptıkları hizmete saygı göstermemektedir. Gösterildiği 1989 yılının en iyi filmi. 13 dalda Oscar, 9 dalda da Altın Küre adaylığından festivaller de dahil 8 ödül aldı.


VAHA

Yönetmen: Lee Chang-dong
Oyuncular: Sol Kyung-gu, Moon So-ri, Ahn Nae-sang
Yapım: Güney Kore, 2002

Huzursuz, Şiddet Dolu, Rahatsız Edici, Saf, Sıradışı. En doğal ve en gerçekçi haliyle Vaha'nın ifade ettiği aşkın kuralları bunlar. Bu film toplum dışına itilen âşıkların dramını anlatıyor. Jong-du, hafif zihinsel geriliği yüzünden, ailesine hep sorun yaratmıştır. Alkollü araba kullanırken kaza yapmış ve bir adamın ölümüne neden olduğu için hapse girmiştir. Hapisten çıkınca, kazada ölümüne neden olduğu adamın ailesini ziyarete gider ve adamın engelli kızı Gong-ju'dan çok etkilenir. Ailesi Gong-ju'yu terk edince, aralarında herkesten gizledikleri yoğun bir ilişki başlar.


GÜZELİSTAN/NÆSLAND

Tür: Dram
Yönetmen: Fridrik Thor Fridriksson
Oyuncular: Martin Compston, Gary Lewis, Kerry Fox, Peter Capaldi, Shauna MacDonald, Gudrun Bjarnadottir, Timmy Lang, Gudrun Gisladottir
Yapım: İzlanda-Danimarka-Almanya-İngiltere, 2004

Genç, zihinsel engelli bir çiftin mutluluğu, genç kadının "yaşama isteği"ni kaybedip hastalanmasıyla tehlikeye girer. Genç adam, ona başka bir yaşam amacı bulmak için yollara düşer. Hayatın anlamının peşinde sürdürülen safça bir arayış hakkında samimi bir dram.

UNO

Yönetmen: Aksel Hennie
Oyuncular: Aksel Hennie, Nicolai Cleve Broch, Bjørn Floberg, Espen Juul Kristiansen, Martin Skaug
Yapım: Norveç, 2004

Norveç'in en parlak yıldız oyuncularından, Kanka'nın başrol oyuncusu Aksel Hennie'den aile, dostluk ve onur üzerine çarpıcı ve düşündürücü bir film. Yirmi beş yaşındaki işsiz güçsüz David, bir polis baskınında arkadaşlarını ispiyonlamak zorunda kalınca, ister istemez ailesiyle yeniden yakınlaşır ve babasının da ölümüyle annesi ve zihinsel engelli kardeşinin sorumluluğunu üstlenir. Hayat ona bir şans daha vermiştir.


EVİN ANAHTARLARI

Tür: Dram
Yönetmen: Gianni Amelio
Oyuncular: Kim Rossi Stuart, Charlotte Rampling, Andrea Rossi, Alla Faerovich, Pierfrancesco Favino
Yapım: İtalya, 2004

Genç bir babanın, engelli oğlunun durumunu kabullenmesini yoğun bir anlatımla işleyen, yaşama sevinci üzerine sıcak ve insancıl bir dram. Doğum sırasında fiziksel ve zihinsel hasar gören ve annesini kaybeden Paolo, hep annesinin ailesiyle beraber yaşamıştır. On beş yaşına geldiğinde babası Gianni, ilk defa Paolo'yu görmek ve bakımını üstlenmek ister. Önce Berlin'e bir kliniğe, ardından bir mektup arkadaşını görmek için Norveç'e giderler. Karşılaşmaları her ikisi için de zor ancak değerli bir deneyim olur. İtalya'nın Oscar adayı Evin Anahtarları, koşulsuz sevmek ve cesur olmak hakkında özel bir dram.


DALGALARI AŞMAK /BREAKİNG THE WAVES

Tür: Dram / Romantik
Yönetmen: Lars Von Trier
Yapım: 1996, Danimarka / İsveç / Fransa / Hollanda / Norveç , 159 dk.
Oyuncular: Emily Watson (Bess McNeill) , Stellan Skarsgård (Jan Nyman) , Katrin Cartlidge (Dodo McNeill) , Jean-Marc Barr (Terry) , Adrian Rawlins (Dr. Richardson) , Jonathan Hackett (Rahip) , Sandra Voe (Anne) , Udo Kier (Sadist denizci)

1970'lerin dünyasında Kuzey İskoçya'da ufak bir kasaba. Yabancıların hoş karşılanmadığı ve yaşanan her günün Tanrı'nın isteği doğrultusunda yaşanıldığına inanılan tutucu bir kasabada Bess, kendisinin bile hayal edemeyeceği bir güzellikte aşk yaşar. Danimarkalı bir petrol işçisi Jan'a aşık olan Bess hızlı bir şekilde evlenir ve hayat onun için kusursuz hale gelir. Ancak Bess'in korktuğu şeyler başına gelir ve petrol kulesindeki işine dönen Jan ağır bir kaza geçirip boynunu kırar. Tamamen felç geçiren Bess'in karısı onu iyileştirmek umuduyla fahiselik yapmaya koyulur. Son derece sıradışı bir hikâyenin, kendini feda etme yoluyla Tanrı'ya ulaşma gibi temelde Hıristiyan bir düşünceye dayalı ama aynı zamanda aşkın yepyeni yüzleri üzerine evrensel de olabilen bir konunun ustaca anlatılması. Von Trier, hem dramatik bir öykü anlatıyor, hem de bunu Dogma ekolünün oynak kamera, çılgın zoom'lar vb. biçim oyunlarıyla yapıyor.


MASUMİYET

Tür: Dram
Yönetmen: Zeki Demirkubuz
Yapım: 1997, Türkiye , 110 dk.
Oyuncular: Haluk Bilginer , Derya Alabora , Güven Kıraç , Ajlan Aktuğ

On yıllık mahkumiyeti biten Yusuf tahliye zamanı gelince, kalan ömrünü cezaevinde geçirmek istese de dışarı çıkmak zorunda kalır. Elinde yıllardır görmediği, müebbet mahkûmu bir arkadaşının verdiği adres ile bir namus davası yüzünden aşığını öldürüp, kendisini sakat bıraktığı ablasını görmek için İzmir'e gelir.

Ablası ve eniştesinin evinde "gördüklerinden" kaçıp, ucuz bir otele yerleşir. Burada "bir iyilik" nedeniyle tanıştığı üç kişi ile ne yapacağını ve nereye gideceğini bilmeden beklemeye başlar.


KORKUSUZ

Tür: Fantastik / Aksiyon / Çizgi Roman
Yönetmen: Mark Steven Johnson
Yapım: 2003, ABD , 103 dk.
Oyuncular: Ben Affleck (Daredevil) , Jennifer Garner (Elektra Natchios) , Michael Clarke Duncan (Wilson Fisk/The Kingpin) , Colin Farrell (Bullseye) , Jon Favreau (Foggy Nelson) , Joe Pantoliano (Ben Urich) , Kevin Smith (Jack Kirby)

Avukat Matt Murdock, kör olmasına rağmen, diğer 4 duyusu çok gelişmiştir. Gündüzleri avukat kimliğiyle güçsüz insanları kötü işleyen adalet mekanizmasına karşı koruyan Murdock, geceleri de Daredevil olarak şehri kötülerden arındırmaktadır.

Film, Daredevil'ın yıpratıcı bir mücadelenin ardından bir kiliseye düşmesiyle başlar. Kendisine her zaman destek vermiş olan rahibin elini tutmasıyla gücünü yeniden kazanmaya başlayan süper kahraman, çocukluğunu ve olayların başlangıcını hatırlamaya başlar. Babasıyla olan ilişkisi, Elektra ve nefret ettiği Kingpin'i hatırlar. Tabii ki maç daha bitmemiştir ve başta babasının anıları olmak üzere, herkes onun ayağa kalkmasını dilemektedir...


GÜLÜM

Tür: Dram
Yönetmen: Zeki Ökten
Yapım: 2002, Türkiye
Oyuncular: Tarık Akan (Ali Bey) , Okan Bayülgen (Sinan) , Rutkay Aziz (Salim Bey) , Nebahat Çevre (Sevim) , Sümer Tilmaç (Hasbi) , Kıvanç Yeniay (Fatih) , İdil Fırat (Aslı) , Güler Ökten (Neşe)

Kızlarını kaybetmelerinin ardından, karısı da evi terk eden Ali bey, yardımsever ve babacan bir adam olarak mahalle halkınca çok sevilmektedir.

Mütevazi yaşantısında günlerini komşusunun özürlü oğlu Fatih'le ve dünürü Salim ile geçirse de, oğlunun çocuk sahibi olmayı düşünmemesi ve karısının yokluğu ona yalnızlık çektirmektedir.

Bu arada oğlunun da evliliği iyi gitmemektedir. Başarılı bir iş adamı olan Sinan, evini çok ihmal etmekte ve bu da karısının ondan uzaklaşmasına sebep olmaktadır.

İki ailenin mutluluğa yeniden kavuşması, ortak bir yol bularak bu yönde çaba göstermelerine bağlıdır.


CENNETİN RENGİ /THE COLOR OF PARADISE RANG-E KHODA

Yönetmen: Majid Majidi
Oyuncular: Hosein Mahjoob, Salameh Feyzi, Mohsen Ramezani, Elham Sharifi, Farahnaz Safari
Yapım: Varahonar Film Co. PO. Box 14185-978 Tehran

Sekiz yaşındaki Muhammed, kör olmasına rağmen okuyabildiği her şeyi okuma konusunda olağanüstü bir çaba gösterir. Kayalara çarpan dereyi, çiçeklerin tomurcuklanmasını bile "okur" Muhammed. Dünyanın güzelliklerini bütünüyle algılayabilmektedir. Ve Cennetin Rengi'nin pastoral görüntüleri de Muhammed'in duydukları ve hissettikleriyle oluşur, gördükleriyle değil.

Muhammed, okulu bitirip baba evine döndüğünde yeniden evlenmek üzere olan babası, Muhammed'i bir yük olarak görmeye başlar ve çocuğu kör bir halıcının yanına çırak verir.

Gerçekte ise kör olan babadır ve Muhammed'in ölümü doğanın dilini konuşan küçük bir çocuğun, bakmakla görmek arasındaki derin uçurumun ancak ve ancak beş duyunun ötesinde bir algılama yoluyla kapatılabileceği yönündeki bir "ibret" öyküsü haline gelir.

CAN DOSTLAR

Tür: Dram
Yönetmen: David Duchovny
Yapım: 2004, ABD , 96 dk.
Oyuncular: Anton Yelchin (Tommy) , Téa Leoni (Bayan Warshaw) , David Duchovny (Tom Warshaw) , Robin Williams (Pappass) , Erykah Badu (Lady Bernadette) , Magali Amadei (Coralie Warshaw) , Harold Cartier (Odell Warshaw) , Mark Margolis (Bay Papass) , Zelda Williams (Melissa) , Gideon Jacobs (Gerard)

1973'de New York'ta annesiyle yaşayan 13 yaşındaki Tommy'nin tek dostu, zihinsel engelli 30 yaşındaki Pappass'dır. Tommy'nin bir kıza aşık olması ve Pappass'ın kadınlar konusundaki bilgisizliği ikilinin arasını açar. Dikkat çekmeye çalışan Pappass'ın hırsızlık yapması ve Tommy'nin bunu üstlenmesi işleri daha da karıştıracaktır.

Aradan yıllar geçer, Paris'te yaşayan Tommy, eski mahallesine döner ve geride bıraktığı geçmişiyle yüzleşir.


GEÇMİŞLE HESAPLAŞMAK ŞART MI?

Yönetmen: David Duchovny
Oyuncular: Anton Yelchin, Robin Williams, Tea Leoni, David Duchovny

Geçmişinden kaynaklanan birtakım problemlerle boğuşmakta olan Tom Warshaw (Duchovny), Paris'te bohem hayatı sürmekte olan Amerikalı bir sanatçıdır. Gerçekte kim olduğunu keşfetmek, ailesi ve arkadaşlarıyla hesaplaşmak üzere evine dönmeye karar verir. Dul annesi Katherine (Tea Leoni) ile yaşamakta olan 13 yaşındaki Tom (Anton Yelchin), okulunda hademe olarak çalışan zeká özürlü Pappass (Robin Williams) ile sıkı dosttur. Annesi ölen babasının yasını tutarken o, dostluğun ve ilk aşkın ne olduğunu keşfetmeye çalışmaktadır. Pappass'ı korumak adına ve okuldan atılmak pahasına yalan söyleyecek ve bu yalan, hayatının 30 yıl sonrasını bile etkileyecek kadar derin ve trajik olaylara yol açacaktır...


İÇİMDEKİ DENİZ

Tür: Dram
Yönetmen: Alejandro Amenábar
Yapım: 2004, İspanya / Fransa / İtalya , 125 dk.
Oyuncular: Javier Bardem (Ramón Sampedro) , Belén Rueda (Julia) , Lola Dueñas (Rosa) , Mabel Rivera (Manuela) , Celso Bugallo (José) , Clara Segura (Gené) , Joan Dalmau (Joaquín) , Alberto Jiménez (Germán)

26 yaşında denizde geçirdiği bir kaza sonucunda bel kemiği kırılan ve 30 yıl boyunca yatağa mahkûm bir hayat süren Ramón Sampedro (Bardem), hayatına son vermeyi düşündüğü bir zamanda iki kadın bu kararını etkilemek için harekete geçer. Biri ötenazi hakkını elde etmesi için hukukî mücadele veren avukatı Julia (Rueda), diğeri ise yaşamın güzelliklerini göstererek hayatına son vermesini engellemeye çalışan Rosa'dır (Dueñas)...


MUSTAFA HAKKINDA HERŞEY

Tür: Gerilim / Aksiyon
Yönetmen: Çağan Irmak
Yapım: 2004, Türkiye , 119 dk.
Oyuncular: Fikret Kuşkan (Mustafa) , Nejat İşler (Fikret) , Başak Köklükaya (Ceren) , Şerif Sezer (Mukadder) , Arda Seçgün (Kerem) , Zeynep Eronat (Selda) , Borgahan Gümüşsoy (Mustafa'nın Çocukluğu) , Kutay Köktürk (Kenan)

Film ana hatlarıyla görünür bir sorunu yokmuş gibi yaşayan bir ailenin yaşamına odaklanıyor. Mustafa başarılı bir iş adamıdır. Bir reklam ajansının sahibidir. Çok hırslı ve tahammül edilmesi zor bir insandır. Güzel, kaliteli karısı ve sevimli erkek çoçuğuyla yüksek tabaka koşulları içinde bir yaşamı vardır. Yaşamında pek çok insanın hayalini süsleyebilecek her şeye sahiptir. Fakat yaşamı hiç tahmin edemeyeceği şekilde bir anda kabusa döner. İşyerindeyken karısıyla yaptığı telefon konuşmasından kısa bir süre sonra yeniden telefonu çalar. Karısı trafik kazası geçirmiş ve ölmüştür. Bir anda yıkılan Mustafa, aceleyle hastaneye gider. Karısını teşhis ettikten sonra polisler kazada ağır yaralanan ve karısının yanında olan adamı tanıyıp tanımadığını sorarlar. Adam karısının aşığıdır ve kaza anında birliktedirler. Çılgına dönen Mustafa intikam hırsıyla yanıp tutuşmaya başlar. Hastaneden para karşılığı elde ettiği bir hastabakıcı aracılığıyla karısının gizlice birlikte olduğu adamı takibe alır. Fikret ismindeki bu genç adam, aslında bir taksi şöförüdür ve varoş insanıdır. Mustafa karısının cenaze törenine de katılmaz. Fikret hakkında her türlü bilgiyi edinen Mustafa, genç adamı hastaneden çıktıktan sonra bir gece işe giderken silah zoruyla kaçırır ve zaman zaman gittiği sayfiye evine götürür. Burada adamla kedinin fareyle oynadığı gibi oynamaya başlar. Üstelik Fikret'le karısı Ceren, sık sık bu evde birlikte olmuşlardır. Mustafa'nın amacı Ceren ile Fikret'in neden ve nasıl birlikte olduğunu anlamak ve sonra da adamı öldürmektir. Bu arada avının moralini daha da bozabilmek için, bahçede ona bir mezar kazmıştır. Mustafa ile Fikret arasındaki hesaplaşma, aslında Mustafa'nın kendisiyle yüzleşmesi için bir fırsat hazırlamıştır. Bir türlü hafızasından kazıyamadığı çocukluğuna ilişkin kabuslar, yaşamında hep onu takip etmektedir. Mustafa'nın ağabeyi özürlü bir çocuktur. Babası, o küçük bir çocukken onları terketmiştir. Mustafa çocukluk yıllarında, evdeki mutsuz yaşamın sorumlusu olarak gördüğü bu özürlü ağabeyi yastıkla boğarak öldürür. Annesi her şeyi bilmesine karşın yıllarca bilmiyormuş gibi davranmıştır. Aslında, hem kendisine yalan söyleyen hem de gerçeklerden kaçmak için acımasız bir kimliğe bürünen Mustafa, yaşadığı olaylar sonucunda arınarak kendi yaşamındaki açmazları fark etmeye başlar. Bu arada Fikret'i de öldürmekten son anda vaz geçmiştir.


DELİLER EVİ /HOUSE OF FOOLS

Tür: Dram
Yönetmen: Andrei Konchalovsky
Yapım: 2002, Rusya / Fransa , 104 dk.
Oyuncular: Yuliya Vysotskaya (Zhanna) , Yevgeni Mironov (Memur) , Sultan Islamov (Ahmed) , Stanislav Varkki (Ali) , Yelena Fomina (Lucy) , Marina Politsejmako (Vika) , Rasmi Dzhabrailov (Makhmud) , Vladimir Fyodorov (Karlusha) , Bryan Adams (Kendisi)

Janna, Çeçenistan sınırındaki bir klinikte psikiyatrik tedavi gören hastalardan biridir. Küçük klinikteki diğer hastalarla birlikte, dışarıdaki savaştan habersiz bir şekilde yaşamaktadırlar. Janna tüm vaktini akordeon çalarak geçirmektedir. Çaldığı melodiler diğer hastaları da sakinleştirmekte ve kendilerini iyi hissetmelerini sağlamaktadır. Janna, hayali nişanlısı Bryan Adams'ın kendisine söylediği aşk şarkılarıyla da iç huzuru bulmuştur. Bir akşam, hastaların seyretmekten büyük keyif aldığı tren geçmez. Ertesi sabah uyandıklarında ise hastane personelinin kaçmış olduğunu fark ederler. Artık dışarıda süren acımasız savaşa karşı bu engelli insanlar yapayalnız kalmışlardır.


PEMBE FLAMİNGOLAR /PINK FLAMINGOS

Yönetmen: John Waters
Oyuncular: Divine, David Lochary, Mink Stole
Yapım: ABD, 1972

Pembe Flamingolar, zihinsel özürlü annesi Edie, hasta ruhlu oğlu Crackers ve yol arkadaşı Cotton ile birlikte bir karavanda yaşayan, şişman ve moda saplantılı suçlu Babs Johnson'ın (Divine) maceralarını anlatıyor. Raymond ve Connie, Babs'ın 'dünyanın en çirkef insanı' unvanını elinden almak için ona postayla dışkı gönderip karavanını yakınca, aralarında pislik dolu bir savaş başlıyor.


GÜMÜŞ ŞEHİR/SİLVER CİTY

Tür: Politik, komedi
Yönetmen John Sayles
Yapım: 2004 ABD
Oyuncular: Chris Cooper, Danny Huston, Richard Dreyfuss, Elizabeth Rainer, Daryl Hannah, Thora Birch, Maria Bello, Tim Roth, Billy Zane, Kris Kristtofferson

Colorado'daki hayali bir Batı kasabasında geçen hikâyenin baş karakteri Dickie Pilager (Chris Cooper), konuşma özürlü ve vasıfsız olmasına rağmen meşhur bir politikacı olan babası sayesinde Kolorado'da senatör adayıdır.

Pilager, sözde çevreciliğini öne koyan bir reklam filminin çekilmesi sırasında oltasıyla sudan bir ceset çıkarınca, hırslı menajeri Chuck Raven (Richard Dreyfuss) cesetle ailenin siyasi düşmanları arasında olası bağlantıları araştırmak üzere özel detektif Danny O'Brien'ı tutar (Danny Huston). Danny'nin soruşturması gitgide karmaşıklaşan, para yedirenler, medya holdingleri, çevre suçluları ve yasadışı çalışan göçmen işçilerin de içinde olduğu karanlık ve karmaşık bir ağa dönüşür.


DİĞER KIZ KARDEŞ / THE OTHER SİSTER

Yönetmen: Garry Marshall
Oyuncular : Jon Favreau, Kyle Fisher, Cameron Diaz Laura Garrety
Christian Slater, Boyd Daniel Stern, Adam Berkow , Jeremy Piven, Michael Berkow, Leland Orser Moore

Diğer Kız Kardeş filminde, hafi derecede zihinsel özürlü olan Carla Tate adlı 24 yaşındaki bir genç kızın öyküsü anlatılıyor.

Carla yıllarca özürlülerin gittiği bir okula devam etmiştir. Mezun olur ve yıllarca aradan sonra ailesinin evine döner. Yeni bir yaşama başlayan genç kızın birçok istek ve düşleri vardır ancak bunları gerçekleştirmeye kalkınca annesini karşısında bulur. Aşırıcı koruyucu bir yapısı olan Elizabeth, kızındaki bu değişimleri hiç hoş karşılamaz. Üstelik Carla kendi gibi hafif zihinsel özürlü bir erkek arkadaş edinmiştir ve onunla her normal genç kızın yaptığı gibi flört etmek ve evlenmek istiyordur...