Gökyüzünün neden mavi olduğunu hiç merak ettiniz mi? Merak ettiyseniz bu sorunun cevabını bu yazıda bulacaksınız. Dünyamızı aydınlatan ışığın kaynağı güneştir. Güneş ışığının rengi de bilindiği gibi sarı ve turuncu değil beyazdır. Peki, biz neden ışığı farklı renklerde görmekteyiz.


Gökyüzü Neden Mavidir?

Yukarıdaki resme baktığınızda güneş ışığının birçok renkli ışıkla gösterildiğin göreceksiniz. Gerçekten de beyaz güneş ışığı kırımızı, sarı, yeşil, mavi, lacivert, mor ışıklardan oluşmuştur. Fakat bu renkli ışıkların enerjileri (dalga boyları) aynı değildir. Beyaz ışığın önüne bir engel çıktığında ışık bu engelli geçerken kırılır. Büyük dalga boyunu sahip kırmızı, sarı gibi ışınlar an kırılırken, mavi, mor gibi dalga boyu küçük olan ışınlar çok kırılır. Ve güneş ile aramızdaki en büyük engel atmosferdir. Kırmızı ve sarı ışınlar atmosferden az kırılarak geçtiklerinden direk dünyamıza gelirler. Bu yüzden biz güneş ışınlarını sarımsı turuncu gibi bir renkte görürüz.

Bunun yanında atmosferde en çok kırılan ışınlar mavi, lacivert ve mordur. Atmosfere çarpıp sağa sola dağılan mavi renkte ışınlar yüzünden biz gökyüzünü mavi görürüz.